Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 lutego 2021, 13:31

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Stare, ale jare - gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około piętnastoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Sid Meier’s Colonization – Amerykę skolonizowano w 1993 roku

Cóż, gra nie porywa dziś oprawą.

W SKRÓCIE

  1. Producent: MicroProse
  2. Data premiery: 23 lutego 1993
  3. Jak wrócić: Steam lub GOG

Dla niektórych z Was – tych, którzy nie pamiętają nawet Króla Lwa – powrót do tego rodzaju absolutnie zamierzchłych, antycznych, przedpotopowych czasów wydaje się absurdalny, ale spróbujcie popatrzeć na to z innej strony. Nie po to przecież ktoś kiedyś tworzył gry, byśmy teraz o wszystkich zapomnieli. Powrót do starych dzieł to dla współczesnego gracza nie tylko sentymentalna podróż, to również lekcja pokory, bo stare tytuły nie pozwalają się tak kontrolować jak dopieszczone produkcje wydawane dzisiaj.

Colonization było właśnie taką grą. Trudną do opanowania, ale jednocześnie szalenie satysfakcjonującą. Założenia wydawały się proste: obejmujemy kontrolę nad jedną z czterech europejskich nacji (Francja, Holandia, Hiszpania, Anglia), by skolonizować nowo odkryty ląd. Początki są trudne, ale trzeba rozbudować osady, stworzyć szlaki handlowe lub stoczyć boje z tubylcami (czy – jak kto woli – wyciąć w pień rdzenną ludność Ameryki). Celem jest ogłoszenie suwerenności i ustanowienie pełnoprawnego, nowego państwa.

Colonization doczekało się niezłego remake’u na silniku Civilization IV. - Stare, ale jare - gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji - dokument - 2021-02-18
Colonization doczekało się niezłego remake’u na silniku Civilization IV.

W TAKĄ CYWILIZACJĘ JUŻ NIE ZAGRACIE

Colonization to rzadki przykład gry, która choć miała świetną i unikatową mechanikę, to do dzisiaj nie doczekała się sensownego naśladowcy. Tak, dużo tutaj było z Civilization II, ale pomysłu na wprowadzenie zawodów i miejsc pracy dla naszych kolonistów (i wielu innych ciekawych rozwiązań) Sid Meier niestety już więcej nie wykorzystał. Jeśli więc lubicie Cywilizację, ale w Kolonizację nigdy nie graliście, to szybko odkryjecie jak świeża i unikatowa jest ta 26-letnia gra! Szkoda tylko, że gra tak instrumentalnie traktowała Indian...

Adam Zechenter

W praktyce Colonization było jeszcze trudniejsze niż Civilization. Choć opierało się na podobnym pomyśle, bardziej skupiało się na samym fakcie kolonizacji nowego lądu niż rozwoju całej cywilizacji. Być może właśnie podobieństwo obu gier sprawiło, że ku wielkiemu rozczarowaniu redaktora GOL-a, Adama Zechentera, marka na wiele lat zniknęła z planów wydawniczych Sida Meiera.

Dlaczego wracamy?

  1. Bo to jedna z tych pozycji, które zagubiły się gdzieś podczas produkcji kolejnych Cywilizacji.
  2. Bo nie da się być bardziej hardcore’owym, niż grając w grę, która wygląda, jakby zaprojektowano ją w Paincie.
  3. Bo tytuł ten miał mechaniki, których nikt potem nie powtórzył.
TWOIM ZDANIEM

Zdarza Ci się wracać do starych gier?

Tak
98,3%
Nie
1,7%
Zobacz inne ankiety
Diablo II

Diablo II

Fallout

Fallout

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Wrota Baldura

Wrota Baldura

Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Dungeon Keeper (1997)

Dungeon Keeper (1997)

Twierdza Deluxe

Twierdza Deluxe

Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych
Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych

Nostalgia potrafi zaburzyć naszą percepcję i sprawić, że stare gry wspominać będziemy lepiej, niż prezentują się w rzeczywistości. Ale bywa i tak, że klasyka faktycznie jest po prostu lepsza.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier
Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier

Gdzie deweloper nie może, tam modera pośle. Ta zasada sprawdza się często w przypadku gier, których oficjalnych remake’ów nie możemy się doczekać. Przyglądamy się najciekawszym fanowskim projektom odnawiającym klasyczne tytuły.