Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 lutego 2021, 13:31

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

Stare, ale jare - gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około piętnastoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

The Settlers II – ścieżka, którą ciągle chadzamy

W SKRÓCIE

  1. Producent: Blue Byte Software
  2. Data premiery: 17 kwietnia 1996 (PC)
  3. Jak wrócić: GOG, Uplay

Dawno, dawno temu, kiedy szczytem marzeń fanów strzelanek był pierwszy Quake, nasi zachodni sąsiedzi wypuścili na rynek sequel swojego wielkiego hitu, czyli Osadników. Gra miała absolutnie unikatową mechanikę. Zamiast posyłać pracowników i żołnierzy do konkretnych zadań, stawialiśmy jedynie budynki i wytyczaliśmy drogi. Te pierwsze działały automatycznie, jeśli tylko miały potrzebne surowce, a po tych drugich nasi ludzie nosili bele drzewa, kamienie, narzędzia czy złote monety.

Wydaje się to proste, ale spróbujcie postawić zbyt mało tartaków, a w którymś momencie okaże się, że desek brakuje i wszystkie budowy stoją, czekając na surowiec. A jeśli zaniedbacie wydobycie węgla lub żelaza i zostaniecie bez narzędzi? Gra oferowała sporo głębi, a w „dwójce” mogliśmy wybrać dodatkowo jedną z czterech frakcji. Różniły się co prawda tylko wyglądem, ale za to budyneczki każdej z nich były prześliczne.

Gra do dzisiaj niewiele straciła ze swego uroku. - Stare, ale jare - gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji - dokument - 2021-02-18
Gra do dzisiaj niewiele straciła ze swego uroku.

WSPOMNIENIA WETERANA

W The Settlers II spędziłem masę czasu. Zawsze ujmowała mnie urocza oprawa graficzna z masą drobnych szczegółów (znudzeni osadnicy zabijali czas na wiele zabawnych sposobów), relaksacyjny charakter rozgrywki (sztuczna inteligencja nie rzucała wielkiego wyzwania), satysfakcjonujące uczucie budowania od zera własnego królestwa – no i oczywiście unikatowa mechanika ścieżek. Co prawda podobne gry już dzisiaj nie wychodzą, ale jeśli szukacie zbliżonego klimatu, to koniecznie zainteresujcie się Northgaardem. To takie Settlersy XXI wieku!

Adam Zechenter

HISTORY EDITION

Przy okazji powrotu marki, planowanego na 2021 rok, Ubisoft wydał serię Settlers w specjalnej edycji historycznej. „Dwójka” doczekała się przy tym pewnych drobnych usprawnień, takich jak automatyczne save’y czy obsługa pada w trybie podzielonego ekranu. W ten sposób ulepszona gra dostępna jest na Uplayu za niecałe 20 zł. Można też kupić siedem części serii w ramach kolekcji historycznej, ale trzeba pamiętać, że późniejsze Settlersy nie miały za wiele wspólnego z unikatową „jedynką” i „dwójką”. Oryginał jest dostępny także na GOG-u w wersji Gold, czyli z dodatkiem.

Kiedy już się wydawało, że „ogarnęliśmy” ekonomię, nasze państewko trafiało na sąsiada i zaczynała się wojna. Żołnierzy posyłać mogliśmy wyłącznie w jednym celu – by przejąć strażnicę wroga (dostępne w czterech rozmiarach). Co ważne, do walki mogliśmy oddelegować tylko tych wojaków, którzy stacjonowali blisko granicy. Żeby było trudniej, wojowników można było awansować, dając im złoto. Cały system sprawiał, że o wiele ważniejsze od samej walki okazywało się to, jak się do niej przygotowaliśmy.

Jeśli nie mieliśmy mennicy, nasi żołnierze byli słabi, ale jeśli nie mieliśmy kopalni, mennica nie działała, a kopalnie nie funkcjonowały bez jedzenia, którego nie było, jeśli nie posiadaliśmy gospodarstw, rzeźni, młynów, których nie dało się zbudować bez drewna i kamienia. Szczerze polecamy, bo gra bawi do dziś.

Dlaczego wracamy?

  1. Bo można jednym okiem grać, a drugim pisać teksty dla GOL-a.
  2. Bo ta gra nadal wygląda ślicznie.
  3. Bo aż do dziś nie wydano żadnych lepszych Settlersów.
  4. Bo to gra, w której potrzeba całej beczki piwa, żeby zrekrutować jednego żołnierza!
A Wy wracacie czasem do Settlersów? - Stare, ale jare - gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji - dokument - 2021-02-18
A Wy wracacie czasem do Settlersów?
TWOIM ZDANIEM

Zdarza Ci się wracać do starych gier?

Tak
98,3%
Nie
1,7%
Zobacz inne ankiety
Diablo II

Diablo II

Fallout

Fallout

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Heroes of Might and Magic III: The Restoration of Erathia

Wrota Baldura

Wrota Baldura

Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Final Fantasy VII

Final Fantasy VII

Dungeon Keeper (1997)

Dungeon Keeper (1997)

Twierdza Deluxe

Twierdza Deluxe

Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych
Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych

Nostalgia potrafi zaburzyć naszą percepcję i sprawić, że stare gry wspominać będziemy lepiej, niż prezentują się w rzeczywistości. Ale bywa i tak, że klasyka faktycznie jest po prostu lepsza.

Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków
Zrobione za granicą, ukochane nad Wisłą. Kultowe gry Polaków

Są takie gry, które – choć powstały za granicą – największym kultem otaczane są w Polsce. Wybraliśmy najciekawsze z nich i spróbowaliśmy poszukać przyczyn tej niesamowitej popularności na Wisłą.

Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier
Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier

Gdzie deweloper nie może, tam modera pośle. Ta zasada sprawdza się często w przypadku gier, których oficjalnych remake’ów nie możemy się doczekać. Przyglądamy się najciekawszym fanowskim projektom odnawiającym klasyczne tytuły.