Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 8 kwietnia 2017, 11:30

autor: ElMundo

Klasyki na sterydach – fanowskie remaki kultowych gier

Gdzie deweloper nie może, tam modera pośle. Ta zasada sprawdza się często w przypadku gier, których oficjalnych remake’ów nie możemy się doczekać. Przyglądamy się najciekawszym fanowskim projektom odnawiającym klasyczne tytuły.

Wiele gier – wydanych nawet bardzo dawno temu – nadal może pochwalić się prężnie działającą społecznością, która utrzymuje zainteresowanie danym tytułami, wciąż dorzucając nowe elementy, misje i mapy czy poprawiając grafikę. Jednak niektórzy fani zapragnęli pójść nieco dalej, tworząc na kanwie swoich ulubionych produkcji zupełnie nowe gry. Oto zestawienie najciekawszych tytułów, które powstały w oparciu o klasykę sprzed lat!

CorsixTH (Theme Hospital)

Theme Hospital jest jedną z tych gier, które mimo ponad dwudziestu lat na karku nadal wzbudzają w fanach niezwykle przyjemne wspomnienia. Dzieło nieistniejącego już studia Bullfrog to tytuł ze wszech miar wyjątkowy – w końcu stworzenie niezwykle wciągającej produkcji polegającej na kierowaniu szpitalem nikomu nie wyszło tak dobrze jak właśnie tej ekipie. Lata później do gry próbował nawiązać Hospital Tycoon, ale... to po prostu to nie to samo, w dużym skrócie.

Po co więc szukać nowych rozwiązań, skoro można odtworzyć znakomitą klasykę i pozwolić jej zaistnieć na nowo? Z takiego założenia wyszła grupa zapaleńców, która wypuściła mod o nazwie CorsixTH, mający przywołać wspomnienia i dostosować je do działania na współczesnym sprzęcie. I sztuka ta się udała – autorzy owego fanowskiego remake’u przepisali praktycznie od nowa cały kod gry, choć w celu wykorzystania plików źródłowych nadal wymagane jest posiadanie przynajmniej dema oryginalnego Theme Hospital (z tym na szczęście nie ma zbyt wielkich problemów – znajdziemy je w sieci).

CorsixTH nie tylko dostosowuje wspomnianą produkcję pod względem technicznym do dzisiejszych standardów, ale też implementuje do niej edytor map, dzięki któremu możliwe staje się przygotowywanie nowych scenariuszy rozgrywki. Wprowadza także szereg poprawek w strukturze gry, dających znacznie większe pole manewru w zarządzaniu szpitalem niż w pamiętnym oryginale.

Projekt cały czas się rozwija – jego pierwsza wersja pojawiła się już w 2011 roku, a ostatnia edycja, opatrzona numerkiem 0.6, trafiła do sieci w maju zeszłego roku. Trzymamy kciuki za dalszy progres, bo gra jest po prostu tego warta.

To propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. szpitale kojarzysz tylko z Na dobre i na złe;
  2. chcesz przeprowadzić skuteczną reformę sieci lecznic;
  3. obsługa stetoskopu to Twoja pasja.
Black Mesa

Black Mesa

Wrota Baldura

Wrota Baldura

Deus Ex

Deus Ex

Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Transport Tycoon Deluxe

Transport Tycoon Deluxe

Dungeon Keeper (1997)

Dungeon Keeper (1997)

King's Quest

King's Quest

Theme Hospital

Theme Hospital

GoldenEye 007

GoldenEye 007

Doom Collector's Edition

Doom Collector's Edition

Stare, ale jare – gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji
Stare, ale jare – gry sprzed lat, które ciągle goszczą na dyskach redakcji

Wracacie czasem do staroci? Powrót do starej gry może być ciekawym doświadczeniem. Zapytaliśmy członków redakcji, do których dawnych, około piętnastoletnich gier wracają w przerwach między premierami.

Rebooty i kontynuacje, na które już bardzo długo czekamy
Rebooty i kontynuacje, na które już bardzo długo czekamy

Targi E3 pokazały, że deweloperzy odkurzają stare serie, takie jak Devil May Cry czy Beyond Good & Evil. Postanowiliśmy więc przypomnieć te tytuły, których rebootów lub kontynuacji wciąż wyglądamy – z coraz mniejszą z każdym rokiem nadzieją.

Cyberpunks Not Dead, czyli w co zagrać czekając na Cyberpunk 2077
Cyberpunks Not Dead, czyli w co zagrać czekając na Cyberpunk 2077

Konwencja cyberpunku przeżywa obecnie renesans. Wprawdzie hollywoodzki Ghost in the Shell nie był aż takim sukcesem, a na produkcję CD Projekt RED przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać, ale gracze i tak mają w czym wybierać.