Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS1
Okładka Theme Hospital (PC)

Theme Hospital

Utrzymana w humorystycznym tonie gra strategiczna, w której zostajemy właścicielem szpitala. Celem zabawy jest umiejętne prowadzenie placówki medycznej i dbanie o jej rozwój.

Strategiczne | ekonomiczne | widok izometryczny | 2D | humorystyczne | medyczne

Okładka Theme Hospital (PC)

wydawca PL: Cenega S.A.

data premiery gry:

14maj1997

PC

20lut1998

PS1

Przygotowana przez wybitnych specjalistów od gier strategicznych, studio Bullfrog, Theme Hospital opowiada o prowadzeniu placówki medycznej. Twórcy wcześniej opracowali też takie hity gatunku, jak Theme Park, Populous czy Syndicate.

Mechanika

W Theme Hospital gracz zostaje właścicielem szpitala, który musi zadbać o wszystkie aspekty funkcjonowania placówki i jej rozwój. Osiągnięcie sukcesu wymaga właściwego planowania rozkładu pomieszczeń, przemyślanych inwestycji w sprzęt, a także planowania badań naukowych. Kluczowe jest również zatrudnianie i szkolenie personelu. Dostępni na rynku pracownicy są opisani różnymi statystykami, które wpływają na ich umiejętności i zachowanie. Kolejne dobre decyzje skutkują wzrostem reputacji, która wpływa na większą popularność szpitala, a tym samym także liczbę przybywających klientów. Sporadycznie ordynator musi też stawiać czoła zdarzeniom losowym, jak wizyta celebryty, inwazja szczurów czy awaria techniczna urządzeń w salach. Istotną rolę w Theme Hospital pełni też zarządzanie budżetem szpitala, m.in. poprzez ustalanie wysokości opłat za badania czy liczbę odpłatnych diagnoz zalecanych pacjentom z konkretnymi przypadłościami.

Obszar gry jest prezentowany w rzucie izometrycznym. W ramach podstawowego modułu autorzy przygotowali kilkanaście misji, w których gracz rywalizuje ze sztuczną inteligencją, próbując osiągnąć szybciej wyznaczone cele. Tytuł dodatkowo umożliwia zabawę wieloosobową w sieci lokalnej lub przez internet nawet dla czterech osób.

Kwestie techniczne

Theme Hospital jest utrzymana w humorystycznej, nieco kreskówkowej stylistyce. Produkcja podchodzi do pracy lekarzy z przymrużeniem oka, pokazując wymyślone choroby i mocno przerysowane zachowania medyków oraz ich pacjentów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 927 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 39,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Theme Hospital

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Theme Hospital

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM

U.V. Impaler Ekspert 12 kwietnia 2011

Theme Hospital to świetna gra i warto się z nią zapoznać, nawet dziś. Jest nie tylko ładna i zabawna, ale również odpowiednio wymagająca. Mimo luźnej otoczki traktuje wyzwanie całkowicie poważnie – stworzenie perfekcyjnie działającego szpitala w dziele firmy Bullfrog Productions nie jest sprawą łatwą, ale za to bardzo satysfakcjonującą.

8.5
Wyprzedaż na Originie – gry do 70% taniej, Theme Hospital za darmo
Wyprzedaż na Originie – gry do 70% taniej, Theme Hospital za darmo

wiadomość28 października 2015

Trwa wyprzedaż na platformie Origin. Wybrane tytuły z oferty zostały przecenione nawet o 70%. Ponadto klasyczna gra Theme Hospital dostępna jest całkowicie za darmo.

Wieści ze świata (Neverwinter: Elemental Evil, Dragon Age: Inkwizycja, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn) 21/1/2015
Wieści ze świata (Neverwinter: Elemental Evil, Dragon Age: Inkwizycja, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn) 21/1/2015

wiadomość21 stycznia 2015

Dziś piszemy m.in. o nowym dodatku do gry Neverwinter oraz aktualizacjach do Dragon Age: Inkwizycja i Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Witamy w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Peter Molyneux o upadku studia Bullfrog i jego przejęciu przez Electronic Arts
Peter Molyneux o upadku studia Bullfrog i jego przejęciu przez Electronic Arts

wiadomość23 marca 2014

Założyciel legendarnego studia Bullfrog, Peter Molyneux, wypowiedział się na temat jego powolnego upadku po przejęciu przez koncern Electronic Arts. Niegdyś kipiący od pomysłów zespół, w którego katalogu znajdowały się gry takie jak Populous, Syndicate czy Dungeon Keeper, ostatecznie stracił swoją iskrę na początku lat 2000.

PC
PS1