Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Transport Tycoon Deluxe (PC)

Transport Tycoon Deluxe PC

Transport Tycoon Deluxe jest rozszerzoną wersją popularnej strategii ekonomicznej wyprodukowanej przez studio deweloperskie Microprose. Gracz wciela się w szefa firmy transportowej, a jego zadanie to rozwinąć niewielkie przedsiębiorstwo w światowego potentata.

Strategiczne | ekonomiczne | widok izometryczny | 2D | transport

PC Windows
Okładka Transport Tycoon Deluxe (PC)

producent: MicroProse

wydawca: MicroProse

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15czerwca1994

15czerwca1996

pudełko PL

Transport Tycoon Deluxe, jak sama nazwa wskazuje, jest odświeżoną i bardziej udoskonaloną wersją słynnej gry ekonomicznej, która do dzisiaj uważana jest za jednego z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku. Podobnie jak w pierwowzorze, także i tutaj wcielamy się w rolę szefa firmy transportowej i w ciągu stu kolejnych lat, próbujemy zamienić malutkie przedsiębiorstwo w gigantycznego molocha, obejmującego swoim zasięgiem cały dany nam do dyspozycji świat.

Zmian jest sporo i widać je już po pierwszym uruchomieniu gry. Przede wszystkim powiększyła się liczba krain, w których możemy rozpocząć budowę naszego imperium: oprócz tradycyjnego terenu, mamy do wyboru wysokie góry, pustynię i świat zabawek. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennym wyglądem, inne jest też przeznaczenie ośrodków przemysłu. Ze względu na trudne warunki życia w ekstremalnym klimacie, należy mieć na uwadze dodatkowe czynniki uniemożliwiające wzrost populacji, np. miasta zlokalizowane na pustyni nie będą się rozrastać, jeśli nie zagwarantujemy im zaopatrzenia w wodę i jedzenia. Jeśli chodzi o środki transportu, największe zmiany dotknęły kolei. Po pierwsze, autorzy umożliwili stawianie sygnalizacji świetlnej, dzięki czemu można poeksperymentować z puszczaniem kilku pociągów po jednym torze, a także znacznie usprawnić obsługę stacji. Po drugie, pojawiły się zupełnie nowe, futurystyczne typy lokomotyw, wykorzystujące napęd magnetyczny. Co prawda, można z nich skorzystać dopiero pod koniec gry, ale wymiana istniejącej trakcji jest naprawdę opłacalna, głównie ze względu na szybkość z jaką poruszają się pociągi. Oprócz tego autorzy zaimplementowali wiele innych, mniejszych poprawek, które znacznie usprawniają rozgrywkę, np. możliwość przewożenia towarów przez samoloty czy też budowę fabryk.

Od strony audiowizualnej Transport Tycoon Deluxe zasadniczo się nie zmienił. Wszystkie tereny posiadają po prostu większą ilość drzew, dzięki czemu wydają się bardziej bogate w szczegóły.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 3111 głosów czytelników.

Gry podobne do Transport Tycoon Deluxe

Wymagania wiekowe Transport Tycoon Deluxe

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Transport Tycoon Deluxe

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC XT 486
  • 8MB RAM
Transport Tycoon Deluxe w wersji mobilnej
Transport Tycoon Deluxe w wersji mobilnej

wiadomość22 lutego 2006

Windowsowa edycja pamiętnej gry strategiczno-ekonomicznej pt. Transport Tycoon Deluxe ukazała się niemal dokładnie dziesięć lat temu. Teraz nie trzeba wcale posiadać komputera, aby móc rozkoszować się wirtualnym budowaniem linii kolejowych, lotnisk, przystani promowych etc. – słynne dzieło Chrisa Sawyera przystosowano bowiem do współpracy z kieszonkową konsolą PlayStation Portable.

Nowa wersja Open TTD - modyfikacji Transport Tycoon Deluxe
Nowa wersja Open TTD - modyfikacji Transport Tycoon Deluxe

wiadomość3 stycznia 2005

O Open TTD – ciekawej konwersji Transport Tycoon Deluxe wspominaliśmy po raz pierwszy w kwietniu ubiegłego roku. Teraz nadarzyła się doskonała okazja, aby powrócić do tematu, jako że przed kilkoma dniami ukazała się najnowsza wersja tego „portu”, zostawiająca daleko w tyle najnowsze dokonania Chrisa Sawyera o nazwie Locomotion.

Nowe informacje na temat Locomotion, następcy kultowego Transport Tycoon
Nowe informacje na temat Locomotion, następcy kultowego Transport Tycoon

wiadomość29 lipca 2004

O następcy kultowego Transport Tycoon informowaliśmy Was po raz pierwszy na początku kwietnia. Od tamtej pory minęło jednak kilka miesięcy, w czasie których o Locomotion nie mówiło się zupełnie nic. Być może niektórzy z Was zdążyli już nawet zapomnieć, że taka gra w ogóle powstaje. Na szczęście oszczędny w udzielaniu jakichkolwiek informacji Chris Sawyer, postanowił wreszcie przemówić, czego owocem jest kilka ciekawostek dotyczących nadchodzącego wielkimi krokami Locomotion.

OpenSource'owy klon Transport Tycoon Deluxe

wiadomość20 kwietnia 2004

Zapowiedziano już drugą część Transport Tycoona - Locomotion – lecz fanom tejże kultowej gry to nie wystarczyło - napisali oni swój własny, opensource’owy klon Transport Tycoon Deluxe o nazwie OpenTTD. Aktualna wersja to 0.3.0 i posiada szereg nowości, jakich nie było w oryginalnym TTD, min. kanały dla statków, budowanie na skosach itp. Gra wprawdzie jest darmowa i dostępna na niemal każdą platformę, lecz ze względu na prawa autorskie potrzebne są pliki graficzne z podstawowej wersji TTD.

Transport Tycoon powraca pod postacią Locomotion
Transport Tycoon powraca pod postacią Locomotion

wiadomość3 kwietnia 2004

Developer nazwiskiem Chris Sawyer stał się bardzo znany w świecie gier PeCetowych dzięki wydanej przed dziesięcioma laty strategii ekonomicznej pt. Transport Tycoon, traktującej o zarządzaniu ogromną korporacją przewozową. Niesamowity komercyjny sukces rzeczonego produktu stanowił bazę dla równie udanej serii RollerCoaster Tycoon, pozwalającej na administrowanie wesołymi miasteczkami i konstruowanie fantastycznych kolejek górskich. Teraz nadeszła pora opuszczenia przesadnie kolorowych lunaparków i powrotu do przysłowiowych korzeni, ponieważ wspomniany osobnik ujawnił właśnie projekt Locomotion – de facto sequel kultowego „Transportowego Potentata”.