Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 28 czerwca 2021, 14:51

autor: Adrian Werner

Darmowe gry na Steamie - niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Spis treści

Steam zdominował większość rynku pecetowego. Jedyny wyjątek stanowi sektor gier free-to-play. Tak się złożyło, że największe i najpopularniejsze tytuły tego typu, takie jak League of Legends, Crossfire czy Hearthstone, wcale nie są dostępne w tej usłudze.

Mimo to wielu graczy preferuje platformę firmy Valve. Cenią sobie oni wygodę, łatwość aktualizacji zakupionych produkcji oraz przede wszystkim funkcje społecznościowe, pozwalające posługiwać się jedną listą znajomych w odniesieniu do każdej z gier. Dlatego uznaliśmy, że warto opracować zestawienie najciekawszych pozycji free-to-play dostępnych na Steamie. Zwłaszcza że mimo nieobecności paru gigantów dysponuje on bogatym wyborem wyśmienitych dzieł tego typu.

JAK POWSTAŁA TA LISTA?

Dobierając gry do niniejszego zestawienia, kierowaliśmy się nie tylko ich jakością. Braliśmy pod uwagę także to, czy wciąż posiadają liczne społeczności, czy ich mikropłatności są strawne dla zwykłych graczy oraz jak prezentują się na tle konkurencji w swoim gatunku. Ważna też była stabilność, przez którą rozumiemy brak kontrowersyjnych zmian w ostatnim czasie. Wiele tytułów startuje bowiem dobrze, a potem zostają popsute przez gruntowne przeróbki, najczęściej służące wyciąganiu od użytkowników dodatkowych pieniędzy.

AKTUALIZACJA

Oryginalny tekst został opublikowany 26 listopada 2017 roku. Od tego czasu co roku go aktualizujemy. Usuwamy gry, które przestały być atrakcyjne lub przestały działać, oraz dodajemy nowe godne uwagi produkcje.

Nowości znajdziecie na ostatnich stronach tego artykułu. Tutaj chcemy natomiast szybko wyjaśnić, dlaczego zdecydowaliśmy się usunąć niektóre gry. Pożegnaliśmy World of Tanks Blitz, gdyż na Steama trafiło wreszcie oryginalne World of Tanks. Z kolei Destiny 2 wyrzuciliśmy, gdyż w zeszłym roku usunięto z tej produkcji większość darmowej zawartości. To wciąż świetna gra, ale bez płacenia otrzymujemy coś, co jest zaledwie demem.

Oczywiście żadne takie zestawienie nie może być kompletne. Jeśli zatem macie swoich faworytów, których zabrakło w tym artykule, napiszcie o tym komentarzach.

Dota 2

DOTA 2 W SKRÓCIE

  1. Producent: Valve Software
  2. Gatunek: MOBA
  3. Platforma: PC
  4. Data premiery: lipiec 2013

Ranking zaczynamy od królowej kategorii free-to-play na Steamie, czyli Doty 2. To zdecydowanie najpopularniejsza produkcja darmowa z mikropłatnościami dostępna w tym serwisie i przez wiele lat była w ogóle najpopularniejszą pozycją w tej usłudze – z tronu zrzuciło ją dopiero płatne Playerunknown’s Battlegrounds, ale tylko na chwilę.

Dota 2 to gra MOBA stanowiąca bezpośrednią kontynuację modyfikacji do Warcrafta III, który zapoczątkował modę na ten gatunek. Produkcja przeznaczona jest dla osób szukających hardkorowych wyzwań. Poziom umiejętności społeczności jest bardzo wysoki, a do tego większość jej członków ma mało cierpliwości dla popełniających błędy nowicjuszy. Początki są więc trudne, ale osobom, które wykażą się uporem, gra wynagradza to ogromnymi pokładami głębi i najłagodniejszym w tej kategorii modelem darmowym z mikropłatnościami. Dużą zaletę stanowi też mocna pozycja w e-sporcie.

Pomimo ośmiu lat na karku Dota 2 jest cały czas rozwijana, a scena e-sportowa tętni życiem. Spokojnie więc można nawet dzisiaj rozpocząć przygodę z tym tytułem, gdyż ma on wciąż przed sobą długie lata życia.

Warto dodać, że w marcu 2021 roku Valve wzbogaciło grę o masę ułatwień dla nowicjuszy. Z myślą o nich przygotowano specjalny tryb, systemy podpowiedzi, poradniki, poprawiono boty oraz wprowadzono unikalne cele i nagrody dla żółtodziobów. Obecnie zdobycie umiejętności i wiedzy potrzebnej do zabawy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, więc to wyśmienity moment, aby odkryć Dotę 2 lub powrócić do niej po dłuższej przerwie.

  1. Więcej o grze Dota 2

Dota 2 to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. szukasz prawdziwych wyzwań;
  2. cenisz e-sport;
  3. nie tolerujesz inwazyjnych mikropłatności.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

Najlepsze darmowe gry 2024 roku - top 100 gier free-to-play
Najlepsze darmowe gry 2024 roku - top 100 gier free-to-play

Zastanawiasz się, w co zagrać? Oto gry free to play, na które warto zwrócić uwagę. Zebraliśmy w jednym miejscu top 100 najlepszych darmowych gier.

30 gorących promocji ze Steam Summer Sale 2022
30 gorących promocji ze Steam Summer Sale 2022

Pogoda za oknem bezlitośnie przypieka – tak samo jak Steam, łapczywie sięgający do naszych portfeli. Pora zatem kupić tonę gier, w które nigdy nie zagramy, chociaż obiecamy sobie, że będzie zupełnie inaczej. Najwyższy czas rozpocząć letnią wyprzedaż!

Ponad 70 darmowych gier na PC bez mikropłatności
Ponad 70 darmowych gier na PC bez mikropłatności

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.