Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Trove (PC)
OkładkaTrove (PC)

Trove

Osadzona w realiach fantasy sandboksowa gra MMORPG, z oprawą bazującą na technologii voxeli. Za powstanie tytułu odpowiada amerykańskie studio Trion Worlds, znane z takich produkcji, jak RIFT czy Defiance.

RPG | TPP | fantasy | MMORPG | MMO | crafting

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Trove Premiera

9lip2015

PC

14mar2017

XONE PS4

Trove to gra MMORPG z wokselową oprawą wizualną. Jej powstanie zawdzięczamy amerykańskiemu studiu Trion Worlds, które zdobyło doświadczenie w gatunku MMO dzięki pozycjom takim jak RIFT czy Defiance.

Najważniejszą cechą omawianego tytułu jest to, co spotykamy w wielu podobnych sandboksowych grach w wokselowej stylistyce, czyli generowany losowo, otwarty świat, który otwiera przed graczem szerokie możliwości. Jednak w przypadku Trove bardziej zasadne jest używanie liczby mnogiej i mówienie o światach – na uniwersum składa się bowiem wiele średniej wielkości, unikatowych krain, w których może spotkać się do kilkudziesięciu graczy naraz. Rozwiązanie takie, połączone z losowym tworzeniem zawartości, daje uczestnikom mnóstwo okazji do przeżywania unikalnych przygód. Nie trzeba obawiać się przywiązania do pojedynczego obszaru, jako że nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć w podróż do innej krainy (lub nawet na inny serwer), zabierając ze sobą postawiony wcześniej dom. Jest to tym istotniejsze, że wraz z postępami graczy w wypełnianiu zadań i ich działalności, uniwersum ulega przekształceniom – samodzielnie możemy na przykład kształtować teren.

Obok eksploracji, istotnym elementem rozgrywki w Trove jest budowanie – twórcy oddali do naszej dyspozycji możliwość pozyskiwania surowców i wytwarzania narzędzi, dzięki którym możemy przekształcać rzeźbę terenu i wznosić rozmaite konstrukcje. Jednocześnie tytuł posiada liczne mechanizmy charakterystyczne dla gatunku MMORPG. Istotną częścią rozgrywki uczyniono przemierzanie podziemi i walkę z zamieszkującymi je potworami, która jest nagradzana różnorodnym ekwipunkiem oraz punktami doświadczenia. Zdobywanie tych ostatnich skutkuje osiąganiem kolejnych poziomów i rozwijaniem umiejętności, zależnych od wybranej klasy postaci. Co ciekawe, dwa ostatnie elementy możemy dowolnie zmieniać podczas zabawy, by jak najlepiej dostosowywać się do różnych przygód. Przed podejmowaniem wyzwań nieodzowne jest również stosowanie wspomnianego wcześniej systemu rzemiosła, pozwalającego na przykład wytwarzać lepszy rynsztunek bądź warzyć rozmaite mikstury.

Jak wielokrotnie zaznaczano, Trove to tytuł utrzymany w stylistyce wokselowej, co oznacza, że trójwymiarowy świat gry jest w całości zbudowany z dużych sześciennych brył. Mimo to w oprawie nie brakuje elementów kojarzących się z bardziej zaawansowanymi technologicznie pozycjami – jak realistyczne oświetlenie i cieniowanie – które dodają uroku eksplorowanym krainom.

Jak przystało na reprezentanta gatunku MMO, w grze nie brakuje także funkcji związanych ze wzajemną interakcją graczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć drużynę i wspólnie ruszyć na przygodę, ponadto w produkcji zaimplementowano tryb PvP. Z uwagi na obecność kilku unikatowych klas odpowiednia kompozycja zespołu odgrywa tu spore znaczenie.

Na koniec warto wspomnieć, że twórcy nieustannie monitorują swoje dzieło i je wspierają. Nie dotyczy to jedynie naprawiania błędów i systematycznego uzupełniania gry o nową zawartość, lecz także zwracania uwagi na twórczość uczestników zabawy, spod ręki których mogą wychodzić nie tylko budowle, ale także oryginalne stworzenia czy bronie. Innymi słowy, deweloperzy wykorzystują pomysły samych graczy, a jeśli zdecydują się je zaimplementować w grze, nagradzają ich drobnymi upominkami.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 276 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 64 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Trove

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Trove Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.0 GHz/AMD Phenom II X4 2.6 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD Graphics 3000 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)
PC
XONE
PS4