filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Źródło: Avengers, reż. Joss Whedon, Marvel Studios 2012; Thor: Ragnarok, reż. Taika Waititi, Disney 2017
i
Filmy i seriale 24 marca 2023, 09:25

autor: Marek Jura

Filmy i seriale, które nic nie wnoszą do MCU. Czy MCU naprawdę się sypie? 10 „grzechów” Marvela

Spis treści

Eternals, reż. Chloe Zhao, Marvel Studios, Walt Disney Studios 2021. - Czy MCU naprawdę się sypie? 10 najczęściej wymienianych „grzechów” Marvela - dokument - 2023-03-23
Eternals, reż. Chloe Zhao, Marvel Studios, Walt Disney Studios 2021.
  1. Ile w tym winy twórców MCU: 50%
  2. Przykłady: Serial Falcon i Zimowy Żołnierz, Eternals
  3. Kontrprzykłady: Ant-Man 3, serial WandaVision, Doctor Strange w multiwersum obłędu

Niektórzy z fanów zarzucają szefostwu MCU, że decyduje się na produkcję filmów i seriali, które nic nie wnoszą do całej historii, od początku do końca pozostając oderwanymi klimatycznie i przede wszystkim fabularnie od całości. Argumentem jest fakt, że nie miało to miejsca w pierwszych trzech fazach projektu.

I to prawda. Wówczas Kevin Feige – szef marvelowskich szefów – robił wszystko, by skonstruować uniwersum spójne, zyskujące z każdym filmem coś więcej (ale nie za dużo, żeby potem można było zaciekawić odbiorcę kolejnymi częściami Avengersów). Widzowie dostawali klocki LEGO, na początku bez instrukcji. Zabawa w ich układanie była przednia, bo każdy na coś się przydawał. Instrukcja pojawiała się dopiero w crossoverach.

I to znów wszystko prawda. Ale w końcu uniwersum rozrosło się na tyle, że twórcy mogli spełniać swoje artystyczne wizje, nie musząc pilnować, by każdy element pasował idealnie do ogromnego już szkieletu powstałego wcześniej. I tak Falcon i Zimowy Żołnierz pozwolili na opowiedzenie bardziej prozaicznej opowieści, a z kolei Eternalsi uzupełnili mitologię franczyzy. I jasne, miło byłoby, gdyby i te wątki okazały się przynajmniej delikatnie splątane z całą resztą. Ale to wciąż stosunkowe nowe rzeczy, więc kto wie. No i fajnie wiedzieć, że nawet w tak wielkiej korporacji jak MCU przynajmniej kilku reżyserów i scenarzystów dostało trochę artystycznej swobody.

 

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej