Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 24 października 2008, 13:47

autor: Animol

Wyniki finansowe Microsoftu - Xbox 360 wciąż dochodowy

Korporacja Microsoft ogłosiła swoje wyniki finansowe za miniony kwartał. Z raportu dowiedzieć się możemy m.in. o 9-procentowym wzroście przychodów, które zatrzymały się w okolicach 15,06 miliarda dolarów.

Korporacja Microsoft ogłosiła swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku fiskalnego, zakończony 30 września. Z raportu dowiedzieć się możemy m.in. o 9-procentowym wzroście przychodów, które zatrzymały się w okolicach 15,06 miliarda dolarów.

Wyniki finansowe Microsoftu - Xbox 360 wciąż dochodowy - ilustracja #1

Ogólne zyski wzrosły do poziomu 4,3 miliarda dolarów. Oddział Rozrywki i Urządzeń odpowiedzialny za Xboksa 360, Games for Windows, markę Zune i aplikacje dla Maców wzrósł w tabelkach o 6,6 procent, osiągając wynik 178 milionów dolarów zysku - spadł zaś przychód jaki wygenerował do poziomu 1,18 mld. Za sytuację tą odpowiedzialne jest kilka czynników. Zmniejszyła się sprzedaż gier na platformy X360 oraz PC (którą w analogicznym okresie roku ubiegłego wyśrubowało Halo 3). Nie bez znaczenia jest również to, że gigant z Redmond znacznie obniżył ceny swojej konsoli, co mimo wzrostu liczby sprzedanych sztuk (2,2 miliona w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2009, o 0,4 miliona więcej, niż w tym samym okresie roku wcześniejszego) wpłynęło na zmniejszenie się przychodów.

Spadły też koszty uzyskania przychodu o 21% (do poziomu 251 mln dolarów) - głównie ze względu na zmniejszenie się kosztów produkcji Xboksa 360.

Pozytywnie na wynik finansowy oddziału RiU wpłynęły produkty nie związane z rynkiem gier. 51-procentowy wzrost (do 216 milionów dolarów przychodu) spowodowany był głównie dobrą sprzedażą aplikacji na komputery Apple oraz multimedialnych urządzeń Zune.

Przewiduje się również znaczny wzrost zyskowności całego działu Rozrywki i Urządzeń w roku fiskalnym 2009.

Dyrektor ds. finansów, Chris Liddell, zapytany o to, czy Microsoft nie ma „na magazynach” zbyt wielu konsol, odpowiedział: „Jesteśmy zadowoleni z ogólnych stanów magazynowych [...] a cena [konsoli] podczas zbliżających się Świąt będzie bardzo dobra” . Z czym trudno się nie zgodzić, biorąc pod uwagę, że po tegorocznych obniżkach cen, X360 jest w tym momencie zdecydowanie najtańszą konsolą nowej generacji.