Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 stycznia 2015, 19:00

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Windows 10 za darmo dla posiadaczy starszych wersji systemu

W trakcie konferencji w Redmond Microsoft ogłosił, że najnowsza wersja systemu operacyjnego przez pierwszy rok po premierze zostanie udostępniona za darmo posiadaczom Windowsa 7, 8.1 i Windows Phone 8.1.

Windows 10 za darmo dla posiadaczy „siódemki” i 8.1 - Windows 10 przez pierwszy rok za darmo dla posiadaczy starszych wersji systemu - wiadomość - 2015-01-21
Windows 10 za darmo dla posiadaczy „siódemki” i 8.1

Od kilku miesięcy spekulowano, że Microsoft może udostępnić swój najnowszy system operacyjny za darmo. I rzeczywiście – w trakcie konferencji prasowej w Redmond firma potwierdziła, że posiadacze Windowsa 7 i 8.1 (także jej mobilnej wersji) będą mogli bezpłatnie pobrać aktualizacje do „dziesiątki”. Jest jednak pewien haczyk – z oferty będzie można skorzystać tylko przez pierwszy rok od premiery nowych „Okienek”.

Przedstawiciele koncernu pokazali też, jak rzeczywiście działa Windows 10. Zaprezentowano między innymi pasek Menu Start, który powróci w nadchodzącym systemie operacyjnym. Zostanie on jednak nieco zmodyfikowany – przede wszystkim będzie można uruchomić go w trybie pełnoekranowym (przypomina wówczas znany z 8.1 ekran startowy z kafelkami). Potwierdzono również, że w wydaniu PC pojawi się znana ze smartfonów Cortana – interfejs pozwalający sterować komputerem za pomocą komend głosowych.

Prowadzący konferencję pokazali także nową przeglądarkę internetową, która w Windowsie 10 zastąpi wysłużonego Internet Explorera. Aplikacja – znana na razie pod kodową nazwą Spartan – pozwoli użytkownikom robić notatki na stronie internetowej czy zakreślać istotne fragmenty tekstu. Opcja nie będzie przy tym wymagała do działania interfejsu dotykowego czy elektronicznego długopisu – uwagi (które będzie można udostępnić znajomym) można wpisywać za pomocą klawiatury.