Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 sierpnia 2015, 11:52

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Wiedźmin 3: Krew i wino - budżet dodatku wyniesie około 9 mln zł

Z dokumentu opublikowanego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego wynika, że studio CD Projekt RED otrzymało z Unii Europejskiej 150 tysięcy euro dofinansowania na produkcję dodatku do trzeciego Wiedźmina, zatytułowanego Krew i wino. Kwota ta odpowiada 7% całego budżetu projektu, co oznacza, że studio wyda na dodatek około 2,14 miliona euro, a więc około 9 milionów złotych.

CD Projekt RED nie oszczędza na dodatkach do Wiedźmina 3. - Wiedźmin 3: Wino i Krew - budżet dodatku wyniesie około 9 milionów zł - wiadomość - 2015-08-18
CD Projekt RED nie oszczędza na dodatkach do Wiedźmina 3.

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego opublikowała dokument, w którym wymieniono dofinansowane w 2015 roku projekty. Wśród nich znalazł się dodatek Wino i Krew (Blood and Wine) do gry Wiedźmin 3. Studio CD Projekt RED otrzymało z Unii Europejskiej 150 tysięcy euro, co stanowi 7% całego budżetu produkcji. Po wykonaniu szybkich obliczeń wynika, że na rozszerzenie deweloper przeznaczy około 2,14 milionów euro, czyli blisko 9 milionów złotych. Jak na dodatek jest to wielka kwota, ale należy pamiętać, że wraz z drugim rozszerzeniem zatytułowanym Serca z Kamienia, zapewnić ma on niemal tyle samo zabawy, co podstawowa wersja Wiedźmina 2. Krótko pisząc, będą to po prostu duże projekty, więc takie koszty nie powinny dziwić.

W ramach porównania, budżet „podstawki” przekroczył ponad 100 milionów złotych, ale na samą produkcję wydano około 45 milionów złotych – reszta poszła na promocję. Z kolei „jedynka” kosztowała około 20 milionów złotych, a „dwójka” 30 milionów. Przyjmując, że oba dodatki do „trójki” kosztują po 9 milionów, wychodzi na to, że studio na same rozszerzenia do najnowszej odsłony wyda niewiele mniej niż na część pierwszą.

Premiera Wiedźmin 3: Wino i Krew ma się odbyć dopiero w przyszłym roku. Wcześniej, bo w październiku bieżącego roku, ukaże się wspomniane wcześniej Serca z Kamienia, w którym być może ponownie ujrzymy Shani – medyczkę znaną z pierwszej odsłony serii.