Google opowiedziało więcej o swojej technologii Genie 3 na wydarzeniu Game Developers Conference. Firma potwierdziła, że celem rozwijanego AI nie jest zastąpienie tradycyjnych gier wideo.
W San Francisco trwa wydarzenie Game Developers Conference (odbywa się ono w dniach 9–13 marca 2026 roku), na którym twórcy gier dyskutują o najnowszych technologiach. Uczestnikiem tego eventu w poniedziałek było również Google, a tematem – popularna technologia Genie 3.
Ów projekt cyfrowego giganta pozwala wygenerować trójwymiarowe światy, co skłoniło niektóre osoby do twierdzenia, że nadchodzi koniec dotychczasowego sposobu tworzenia gier wideo. Jak jednak przekazał podczas prezentacji Alexandre Moufarek, kierownik produktu Google’a, Genie 3 ma tylko pomóc „wyobrazić nowe doświadczenia w grach… których nie mógłbyś sobie wyobrazić bez AI”.
W rozmowie z serwisem Gamefile Moufarek potwierdził, że głównym celem zespołu z DeepMind (firma przejęta przez amerykańską korporację w 2014 r.) nie jest zastąpienie „tradycyjnych” gier. Sztuczna inteligencja na razie i tak nie jest w stanie tego zrobić.
Nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym moglibyśmy po prostu, powiedzmy, stworzyć z tego grę –powiedział Alexandre Moufarek.
Zespół skupia się aktualnie na AGI (Artificial General Intelligence) i generowaniu światów, w jakich będzie poruszał się agent AI, którego najnowsze zdolności także ukazano na wydarzeniu. SIMA 2 zaprojektowano tak, aby mógł zagrać w każdą grę.
Do demonstracji możliwości AI wykorzystano No Man’s Sky. Zadaniem agenta AI było znalezienie na mapie statku kosmicznego. Być może nie jest to zbyt wymagające, ale przypuszczalnie z czasem jego umiejętności będą rosły. Przypomnijmy, że w styczniu Genie 3 mógł generować mapy do 60 sekund – teraz podobno spójność świata można zachować przez nieco ponad minutę.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu.
Ustaw GRYOnline.pl jako preferowane źródło wiadomości w Google
Więcej:YouTube zaserwuje nam jeszcze dłuższe przerwy reklamowe dzięki AI

Autor: Maciej Gaffke
W GRYOnline.pl zajmuje się głównie newsowaniem. Ukończył filologię polską (I stopień) oraz krajoznawstwo i turystykę historyczną (II stopień) na Uniwersytecie Gdańskim, co wiążę się z jego innymi, „pozagrowymi” zainteresowaniami – historią, książkami, podróżami. Jeśli zaś chodzi o same gry wideo – kiedyś wielbiciel FPS-ów, teraz nawrócony na przygodowe gry akcji. Poza tym interesuje się też bijatykami (szczególnie Mortal Kombat), RPG-ami oraz wszystkimi tytułami nastawionymi na pojedynczego gracza. Od czasu do czasu lubi również pograć w tenisa, siatkówkę czy piłkę nożną. Dumny mieszkaniec Pomorza i Pucka.