Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 marca 2016, 16:26

autor: AM

Tomasz Gop będzie pracował nad Lords of the Fallen 2

Deweloper, znany z pracy nad Wiedźminem 2 oraz pierwszą częścią Lords of the Fallen, opuszcza Techland i powraca do CI Games. Obejmie stanowisko game designera i skoncentruje się na kontynuacji swojego ostatniego dzieła.

Tomasz Gop to jeden z najbardziej znanych polskich deweloperów. - Tomasz Gop będzie pracował nad Lords of the Fallen 2 - wiadomość - 2016-03-11
Tomasz Gop to jeden z najbardziej znanych polskich deweloperów.

Marek Tymiński, szef firmy CI Games poinformował dzisiaj, że Tomasz Gop w tym tygodniu dołączył do jego zespołu.

„Będzie skoncentrowany na rozwoju kolejnej gry z serii Lords of the Fallen i to będą jego główne obowiązki.” – mówi prezes warszawskiego studia.

Tomasz Gop pracował już w zespole CI Games, pełniąc rolę producenta wykonawczego pierwszej części Lords of the Fallen. Efekt jego pracy został całkiem dobrze przyjęty przez media i graczy – wg. serwisu Metacritic średnia ocen oscyluje w granicach 70%, a gracze nabyli około 900 tysięcy kopii w ciągu pierwszych pięciu miesięcy sprzedaży. Hed w naszej recenzji wystawił ocenę 7.5 i nazwał produkcję „najlepszą grą CI Games w historii”. Co zaskakujące, dalsze wydarzenia wcale nie wskazywały na to, że CI Games uważa grę za sukces. Najpierw zakończono współpracę z niemieckim studiem Deck 13, które odpowiadało za sporą część produkcji, zarzucając mu, że „nienależycie wykonało umowę”, a kilka miesięcy później media obiegła wieść, że Tomasz Gop opuszcza CI Games. Powód? „Różne wizje w kwestii rozwoju serii” – tak tłumaczył rozstanie Marek Tymiński, zdradzając jednocześnie szczegóły na temat kształtu sequela:

„Chcemy poszerzyć grono odbiorców tego tytułu. Dlatego w drugiej części stawiamy na rozbudowaną fabułę. Zdajemy sobie sprawę, że w pierwszej części mogłoby być z tym lepiej, więc atutem kontynuacji tego tytułu ma być m.in. „story”, a także rozbudowany system walki. Chcemy tym wnieść powiew świeżości w gry RPG.”

Wynika z tego, że szef CI Games chciał, aby kontynuacja stała się mniej „hardkorowa” i mocniej odeszła od formuły gier z serii Dark Souls, które były inspiracją pierwowzoru. Nie jest tajemnicą, że Tomasz Gop jest fanem cyklu japońskiego studia i takie podejście mogło mu się nie spodobać.

Jakie będzie Lords of the Fallen 2? - Tomasz Gop będzie pracował nad Lords of the Fallen 2 - wiadomość - 2016-03-11
Jakie będzie Lords of the Fallen 2?

Co jego powrót oznacza dla kierunku, w którym podąży seria? Ktoś musiał zmodyfikować swoją wizję gry, ale ciężko określić czy to warszawskie studio zmieniło podejście, czy znany deweloper przekonał się do nowej koncepcji. Być może ponowna współpraca ma jakiś związek z ugodą zawartą ze studiem Deck 13, ogłoszoną w zeszłym miesiącu.

Tomasz Gop prowadzi w serwisie Twitch kanał Przegrani poświęcony branży gier. Do każdego odcinka zaprasza rodzimych twórców gier, którzy dzielą się swoją wiedzą i przemyśleniami. Archiwalne materiały dostępne są również na kanale YouTube.

Pewną wskazówką może być nowe stanowisko Tomasza Gopa – z jego profilu w serwisie LinkedIn wynika, że będzie teraz pracował w firmie na stanowisku game designera, a nie tak jak dotychczasowo, jako producent. Prawdopodobnie oznacza to, że będzie miał mniejszy wpływ na ogólną koncepcję gry i zarządzanie procesem jej tworzenia, a skupi się na szczegółowym projektowaniu poszczególnych elementów takich, jak np. mechanika i balans rozgrywki.

Premiera Lords of the Fallen 2 ma nastąpić w 2017 roku.

Po rozstania z CI Games Tomasz Gop pracował w Techlandzie, jako producent tajemniczego projektu. Istnieją podejrzenia, że była to gra Hellraid, która opisywano, jako Dead Island w mrocznym świecie fantasy. Tytuł ten był już w zaawansowanej fazie produkcji, kiedy Techland zdecydował się wycofać go ze wczesnego dostępu, tłumacząc to tym, że nie spełnia on wewnętrznych norm jakościowych. Nie został jednak anulowany, ale powrócił do fazy koncepcyjnej, a Paweł Marchewka, prezes firmy, zapewniał, że studio wróci do niego w trzecim kwartale 2015 roku. Co ciekawe, Tomasz Gop zaczął pracę w Techlandzie właśnie w październiku 2015 roku. Po pięciu miesiącach odszedł jednak z firmy – czy oznacza to, że Hellraid ostatecznie został porzucony przez wrocławskich deweloperów?