Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 sierpnia 2019, 17:41

Telltale Games wskrzeszone. Szansa na nowe odsłony gier studia

Specjalizujące się grach przygodowych studio Telltale Games zostanie wskrzeszone. Nowi właściciele praw do nazwy zespołu oraz jego dorobku zakupili je ze wsparciem m.in. chińskiego Athlon Games. Istnieje szansa na to, że w przyszłości ukażą się kontynuacje serii takich jak The Wolf Among Us oraz Batman: The Telltale Series.

Wielokrotnie nagradzane i utytułowane studio Telltale Games, które z powodu bankructwa musiało zamknąć swoje podwoje we wrześniu ubiegłego roku, zostanie wskrzeszone. Na razie będzie to jednak jedynie szyld, ponieważ z projektem nie są związani żadni poprzedni pracownicy dewelopera. Za przywrócenie do życia studia odpowiadają Jamie Ottilie oraz Brian Waddle, stojący za firmą LCG Entertainment, która kupiła od wierzycieli oryginalnego zespołu prawa do nazwy „Telltale”, a także większość jego tytułów i marek. Co ciekawe, fundusze na ten cel zapewnił wydawca o nazwie Athlon Games, należący do chińskiego holdingu Leyou, operującego w branży gier free-to-play. Udziały w przedsięwzięciu mają także weterani branżowi, tacy jak Chris Kingsley (studio Rebellion), Lyle Hall (Heavy Iron Studios), a także Tobias Sjögren (pracujący wcześniej dla Starbreeze).

Kierownicy wskrzeszonego Telltale nie mają doświadczenia w pracy nad grami przygodowymi. Jamie Ottilie był właścicielem mobilnego studia Galaxy Pest Control, wydającego tytuły oparte na telewizyjnych licencjach serii Duck Dynasty oraz Power Rangers. Brian Waddle zajmował się sprzedażą i marketingiem u producenta silnika Havoc oraz w firmie outsourcingowej Virtuos. Nowa siedziba studia znajdzie się w Malibu, w Kalifornii. W pierwszym etapie działania nowego studia, trwającym sześć miesięcy, właściciele skupią się na ponownym wprowadzaniu do sprzedaży gier z katalogu producenta, które zniknęły ze sklepów kilka miesięcy temu, a także rozwoju własnych technologii i wykonywaniu zewnętrznych zleceń.

Nowe Telltale Games nie wyklucza, że zajmie się produkcją kolejnych sezonów serii takich jak The Wolf Among Us.

Ottilie potwierdził, w rozmowie z serwisem Polygon, że poza oryginalnymi seriami Telltale, takimi jak Puzzle Agent, jego firma odkupiła także prawa do gier The Wolf Among Us oraz Batman: The Telltale Series. Istnieje więc możliwość, że ujrzymy bezpośrednie kontynuacje przedstawionych w nich historii. Część z licencji zdążyła już wygasnąć (najpewniej chodzi między innymi o Minecrafta, Grę o tron i Strażników Galaktyki), firma ma jednak na poważnie przyglądać się możliwości ich odnowienia. Warto zaznaczyć, że marka The Walking Dead pozostaje poza zasięgiem Telltale, ponieważ nowym właścicielem praw do jej adaptacji jest w tej chwili studio Skybound Games.

Ottilie dał również do zrozumienia, że nie ma zamiaru popełnić tych samych błędów, co zarząd oryginalnego Telltale, które doprowadziły do jego upadku. Wierzy też w przygodówki, których jest wielkim fanem, oraz w to, że w branży jest wciąż miejsce dla dewelopera specjalizującego się w nowych produkcjach z gatunku. Co ciekawe, odniósł się również do epizodycznej formuły gier, z których było znane Telltale. Zaznaczył, że chciałby ją zachować, ale planuje zmodyfikować ją w nowych tytułach, przystosowując do współczesnych oczekiwań konsumentów przyzwyczajonych do netfliksowego binge-watchingu.

Kto jednak przygotuje nowe projekty Telltale, pozostaje na razie niewiadomą. Mało prawdopodobne jest, by właścicielom studia udało się ściągnąć ponownie największe talenty związane z oryginalnym zespołem. Ottilie wspomniał, że zaoferuje niektórym z nich pozycję freelancerów z możliwością stałego zatrudnienia w „nieokreślonej przyszłości”. Trudno jednak uwierzyć, by wielu z nich zdecydowało się przyjąć „hojną” ofertę, zważywszy na problemy, jakie sprawił im poprzedni pracodawca, oraz to, że znaczna część z nich znalazła już zatrudnienie w dużych studiach deweloperskich lub postanowiła zacząć działać na własną rękę. Odbije się to z pewnością na jakości potencjalnych tytułów wypuszczanych przez nowe Telltale, których premiera pozostaje na razie niezwykle odległa.

Oryginalne Telltale Games rozpoczęło działalność w 2004 roku.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne bankructwo studia Telltale Games odbiło się szerokim echem w branży. Nie tylko z powodu tego, że z dnia na dzień i bez ostrzeżenia pracę straciły dziesiątki osób, które pozbawione zostały jakiegokolwiek zabezpieczenia finansowego. Deweloper zasypujący rynek kolejnymi epizodycznymi przygodówkami opartymi na popularnych licencjach, które zgarniały wysokie oceny i nagrody, wydawał się przez długi czas niezatapialny. Przyczynami jego końca było złe zarządzanie, zbędne wydatki, zbyt duża liczba aktywnych projektów oraz starzejący się i spawający kłopoty silnik graficzny, który niepotrzebnie wydłużał czas pracy nad grami oraz zwiększał koszty ich produkcji.

  1. Oficjalna strona Telltale Games
  2. Oficjalna strona Athlon Games