Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 lutego 2019, 10:40

Techland Wydawnictwo przestanie istnieć? [aktualizacja: Techland wyjaśnia sytuację]

Serwis Graczpospolita uzyskał informacje o planowanym zamknięciu działu wydawniczego przez Techland. Według strony Techland Wydawnictwo zakończy żywot do końca roku.

Aktualizacja

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w sprawie do Techlandu. Otrzymaliśmy odpowiedzi, które rozjaśniły sytuację. Firma potwierdziła, że wygasza działalność w zakresie wydawania w Polsce pudełkowych wersji gier innych firm i proces ten potrwa do końca roku. W wyniku tych zmian z pracą pożegna się w sumie trzynaście osób (zwolnienia będą odbywały się etapami). Dotknięci redukcją zatrudnienia otrzymają odprawy oraz wsparcie w znalezieniu nowych posad.

Jednocześnie Techland podkreśla, że ta reorganizacja nie będzie miała żadnego wpływu na Dying Light 2. Osoby, które zostaną zwolnione, nie są zaangażowane w produkcję tego projektu.

Obecnie firma rozwija się zarówno jako deweloper, jak i wydawca. Techland samodzielnie wyda Dying Light 2 na rynku światowym, podobnie jak tworzoną przez studio One More Level strzelankę God's Trigger. Kondycja przedsiębiorstwa jest bardzo dobra. Wygaszona zostanie tylko działalność obejmująca dystrybucję w Polsce pudełkowych wersji gier innych wydawców, a te operacje od wielu lat nie stanowiły kluczowego źródła przychodów dla firmy.

Poniżej oświadczenie Pawła Marchewki, właściciela firmy Techland:

Po wielomiesięcznej analizie rynku rozpoczęliśmy proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa, który potrwa do końca roku 2019. Dotyczy to wyłącznie dystrybucji pudełkowych gier 3rd party na terytorium Polski. Od wielu lat lokalna dystrybucja pudełkowa nie stanowiła strategicznego obszaru działalności firmy, którym jest tworzenie najlepszych gier akcji AAA z otwartym światem.

Te zmiany nie mają żadnego wpływu na nasze globalne plany wydawnicze oraz proces produkcji dwóch gier AAA, w tym Dying Light 2. Nasza firma konsekwentnie rozwija się tworząc kolejne fantastyczne gry. Sprzedaż Dying Light nie tylko nie słabnie, ale w ostatnim roku była wyższa niż w poprzednim. Dying Light dociera do kolejnych grup graczy, którzy zadowoleni polecają go innym. To wszystko nas bardzo cieszy i utwierdza w przekonaniu, że obraliśmy dobry kierunek. Motywuje także do pracy nad tym, aby Dying Light 2 był najlepszą grą jaką stworzyliśmy do tej pory.

Dołożyłem osobistych starań, aby zadbać o interesy i zawodową przyszłość członków zespołu wydawnictwa polskiego, którzy kończą współpracę z Techlandem. Zaproponowane pakiety (również finansowe) znacznie wykraczają ponad standard rynkowy i obowiązujące prawo. Serdecznie dziękuję całemu zespołowi za lata wartościowej pracy.

Wiadomość oryginalna

Od dłuższego czasu niewiele było słychać o wydawnictwie Techland. W ostatnich miesiącach nazwa firmy przewinęła się chyba tylko przy okazji chryi związanej z pudełkowym wydaniem Metro Exodus. Cisza ze strony Techlandu zaintrygowała Michała Króla ze strony Graczpospolita, który postanowił sprawdzić, co słychać u polskiego wydawcy. Niestety, okazuje się, że raczej nic dobrego. Z dochodzenia dziennikarza wynika, że dział wydawniczy Techlandu w Ostrowie Wielkopolskim zakończy żywot do końca roku. Informacja pochodzi od pracowników wydawnictwa, z których większość albo została zwolniona, albo wkrótce skończą się im umowy o pracę.

Techland może wkrótce skończyć z działalnością wydawniczą. - Techland Wydawnictwo przestanie istnieć? [aktualizacja: Techland wyjaśnia sytuację]  - wiadomość - 2019-03-01
Techland może wkrótce skończyć z działalnością wydawniczą.

Taka informacja może wydawać się zaskakująca. Przecież niedawno Techland wydał na polskim rynku tak oczekiwane produkcje, jak Dirt Rally 2.0 oraz wspomniane Metro Exodus, a w zeszłym roku nakładem firmy w Polsce ukazały się m.in. Pathfinder: Kingmaker oraz Conan Exiles. Z drugiej strony, OnRush i Agony raczej nie poradziły sobie najlepiej, aczkolwiek to tylko dwie produkcje. Coś jednak musiało być na rzeczy. Michał Król zwrócił uwagę na plan wydawniczy Techlandu Wydawnictwa, w którym po usunięciu dwóch wymienionych wcześniej i już obecnych na rynku produkcji nie ma ani jednej pozycji. A przecież wiemy, że firma pracuje nad Dying Light 2, które z pewnością zostałoby uwzględnione w tej rozpisce. Chyba że – jak twierdzi Graczpospolita – Techland kończy z samodzielnym wydawaniem gier i drugie Dying Light ukaże się w Polsce nakładem innego wydawcy. Dziennikarz zwraca też uwagę na inne niepokojące znaki, jak choćby brak ofert pracy oraz ogłoszeń w dziale prasowym firmy związanych z wydawnictwem.

Techland Publishing zanotował sporo sukcesów, ale nie obyło się bez rozczarowań. - Techland Wydawnictwo przestanie istnieć? [aktualizacja: Techland wyjaśnia sytuację]  - wiadomość - 2019-03-01
Techland Publishing zanotował sporo sukcesów, ale nie obyło się bez rozczarowań.

Wypada przypomnieć, że ledwie w połowie 2016 roku Techland Publishing deklarowało wejście na rynek globalny oraz plany wydawania dwóch wysokobudżetowych produkcji rocznie. Jeśli informacja Michała Króla zostanie potwierdzona, światowa kariera firmy okaże się bardzo krótka. Trzeba jednak podkreślić, że nawet jeśli doniesienia te są zgodne z prawdą, dotyczą one tylko działu wydawniczego. Nie ma żadnych przesłanek wskazujących na problemy Techlandu jako całości, tak więc gracze czekający na Dying Light 2 oraz współtworzone ze studiem One More Level God’s Trigger mogą spać spokojnie. Przynajmniej na razie.