Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 września 2017, 11:12

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Tak powstawał komputerowy Wiedźmin - dokument na 10-lecie serii

Na kanale Arhn.eu w serwisie YouTube możecie obejrzeć interesujący film dokumentalny Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina, opowiadający historię growego Wiedźmina.

Ekipa Arhn.eu przygotowała niesamowity film dokumentalny o historii growego Wiedźmina zatytułowany Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina. Jeżeli należycie do grona fanów marki, to z pewnością część informacji zaprezentowanych na widocznym poniżej materiale będzie Wam doskonale znana. Oprócz nich usłyszycie jednak mnóstwo innych, unikalnych ciekawostek. Przykładowo możecie posłuchać opowieści takich osób jak Ryszard Chojnowski, który pracował przy Wiedźminie w latach 2003-2004. Chwilę później Paweł Smyła, artysta 3D z nieistniejącego już studia Metropolis Software, opowiada o nieukończonym projekcie, pokazując m.in. szkice koncepcyjne czy modele postaci. Nie zabrakło też Adama Badowskiego – dyrektora zarządzającego w studiu CD Projekt RED – i Jacka Komudy, czyli pisarza i scenarzysty Wiedźmina. To dopiero początek, ale by nie zabierać Wam przyjemności, odsyłamy do źródła:

Seria Wiedźmin:
  • Wiedźmin – 26 października 2007 roku;
  • Wiedźmin 2: Zabójcy Królów – 17 maja 2011 roku;
  • Wiedźmin Gra Przygodowa – 27 listopada 2014 roku;
  • The Witcher Battle Arena – 22 stycznia 2015 roku;
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon – 19 maja 2015.

Seria Wiedźmin od studia CD Projekt RED obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Pierwsza część ukazała się tylko na komputerach osobistych w październiku 2007 roku. Z pewnością nie była to idealna produkcja, ale przyciągnęła uwagę graczy, dzięki czemu w 2011 roku doczekaliśmy się ciepło przyjętej gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Produkcja najpierw ukazała się na PC-tach, a jakiś czas później trafiła też do posiadaczy Xboksa 360. Był to debiut marki na konsolach, aczkolwiek deweloper już wcześniej chciał przenieść przygody Geralta na sprzęt Sony i Microsoftu. Mowa oczywiście o projekcie zatytułowanym Wiedźmin: Powrót Białego Wilka, który niestety nie doszedł do skutku.

Wiedźmin 3: Dziki Gon to zdecydowanie jedna z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsza polska produkcja. - Tak powstawał komputerowy Wiedźmin - dokument na 10-lecie serii - wiadomość - 2017-09-13
Wiedźmin 3: Dziki Gon to zdecydowanie jedna z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsza polska produkcja.

W kolejnych latach doczekaliśmy się pobocznych projektów w postaci adaptacji gry planszowej Wiedźmin Gra Przygodowa w 2014 roku i mobilnej produkcji typu MOBA The Witcher Battle Arena. Największy sukces przyszedł jednak wraz z wydanym w 2015 roku na konsolach Xbox One i PlayStation 4 oraz komputerach osobistych Wiedźminem 3: Dzikim Gonem. Produkcja z marszu stała się wielkim hitem (w lipcu 2016 roku poinformowano o 10 milionach sprzedanych egzemplarzy) i do dziś zapewnia grupie CD Projekt spore zyski. Sukces komercyjny to jednak nie wszystko, gdyż projekt zebrał również mnóstwo branżowych nagród, a przez wielu miłośników gatunku RPG uważany jest za jedną z najlepszych gier tego typu.

Obecnie możecie nabyć w przedsprzedaży specjalne wersje wszystkich trzech części, które zostaną wypuszczone w limitowanych edycjach z okazji dziesięciolecia serii.