Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 września 2017, 12:03

Wiedźmin nadal generuje krocie. Raport finansowy CD Projekt za pierwszą połowę 2017 roku

Firma CD Projekt opublikowała raport finansowy za pierwszą połowę 2017 roku, z którego dowiadujemy się, że w przeciągu sześciu miesięcy spółka wygenerowała ponad 118 milionów złotych zysku netto.

Choć przygoda Geralta z Rivii dobiegła końca kilkanaście miesięcy temu i na razie nie ma co liczyć na kolejne duże gry osadzone w uniwersum Wiedźmina, CD Projekt nadal zbija na swej najpopularniejszej serii fortunę. W opublikowanym niedawno sprawozdaniu z działalności za pierwszą połowę roku 2017 firma ujawniła, że w przeciągu tych sześciu miesięcy zanotowała 254,8 miliona złotych przychodów ze sprzedaży i aż 118,6 milionów złotych zysku netto.

CD Projekt zarobił krocie na trzech odsłonach serii o Geralcie z Rivii. - Wiedźmin nadal generuje krocie. Raport finansowy CD Projekt za pierwszą połowę 2017 roku - wiadomość - 2017-09-07
CD Projekt zarobił krocie na trzech odsłonach serii o Geralcie z Rivii.

Jak czytamy w raporcie, za zdecydowaną większość tej kwoty odpowiadają produkcje studia CD Projekt RED, w szczególności zaś Wiedźmin 3: Dziki Gon wraz z dodatkami oraz w Edycji Gry Roku. Część przychodów wygenerował także Gwint: Wiedźmińska gra karciana, od maja znajdujący się w fazie beta-testów. Prowadzona przez CD Projekt platforma GOG przyniosła zysk w wysokości 12,5 miliona złotych, a katalog oferowanych tam tytułów znacznie się zwiększył i obecnie wynosi ponad 2100 pozycji. Naturalnie wynik warszawskiej firmy za pierwsze sześć miesięcy 2017 roku jest niższy niż w analogicznym okresie w poprzednim roku, kiedy zarobiła ona ponad 134,5 miliona złotych netto, co jednak łatwo wytłumaczyć premierą ostatniego dodatku do Wiedźmina 3, Krew i wino.

GOG.com generuje zdecydowanie mniejsze zyski niż CD Projekt RED, ale platforma ciągle się rozwija. / Źródło: raport finansowy. - Wiedźmin nadal generuje krocie. Raport finansowy CD Projekt za pierwszą połowę 2017 roku - wiadomość - 2017-09-07
GOG.com generuje zdecydowanie mniejsze zyski niż CD Projekt RED, ale platforma ciągle się rozwija. / Źródło: raport finansowy.

Bardzo stabilna kondycja finansowa firmy CD Projekt wpłynęła także na wzrost jej wartości giełdowej, która w tym momencie wynosi już ponad 8 miliardów złotych. Wynik ten czyni ją oczywiście najcenniejszą polską spółką akcyjną w branży gier wideo. Dodatkowo 15 września stołeczna firma „awansuje” w indeksie giełdowym FTSE z segmentu Small Cap do Mid Cap. Ta zmiana jest bardzo dobrą wiadomością dla akcjonariuszy – akcje CD Projekt skoczyły dziś w górę o aż 6,5% (obecnie cena za jedną wynosi 87,35 złotych).

Spółka znajduje się więc w bardzo dobrej sytuacji finansowej, która może się jeszcze polepszyć, jeśli Gwint: Wiedźmińska gra karciana okaże się udaną produkcją. To oczywiście nie jedyny projekt, nad którym pracuje obecnie studio CD Projekt RED – jeszcze w 2012 roku zespół zapowiedział Cyberpunk 2077, pierwszy tytuł tego dewelopera, który nie będzie osadzony w uniwersum Wiedźmina. Co ciekawe, w raporcie pojawia się informacja o cyklu produkcji gier firmy, który trwa od 2 do 4 lat i zaczyna się jeszcze przed ukończeniem poprzedniego projektu. Oznacza to, że w najgorszym wypadku na Cyberpunk 2077 poczekamy do 2019 roku – 4 lata od premiery Dzikiego Gonu. Czy studio poradzi sobie z nowym wyzwaniem? Oby – na brak funduszy na pewno nie powinno narzekać.

  1. Raport finansowy firmy CD Projekt za pierwszą połowę 2017 roku
  2. Oficjalna strona internetowa firmy CD Projekt
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon