Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2010, 10:18

Szczegóły umowy wydawnicznej pomiedzy CD Projekt RED a Namco Bandai dotyczącej Wiedźmina 2

Spółka Optimus CD poinformowała o zawarciu przez firmę CD Projekt RED umowy z firmą Namco Bandai, której przedmiotem jest dystrybucja gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz prowadzenie stosownych działań marketingowych na wyznaczonych terytoriach. Zastąpiła ona dotychczasowe porozumienie pomiędzy podmiotami, podpisane pod koniec 2009 roku.

Spółka Optimus CD poinformowała o zawarciu przez firmę CD Projekt RED umowy z firmą Namco Bandai, której przedmiotem jest dystrybucja gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz prowadzenie stosownych działań marketingowych na wyznaczonych terytoriach. Zastąpiła ona dotychczasowe porozumienie pomiędzy podmiotami, podpisane pod koniec 2009 roku.

Jak czytamy w stosownym raporcie, opublikowanym na łamach portalu Bankier.pl, „CD Projekt Red zobowiązane jest dotrzymać uzgodnionych terminów zakończenia kolejnych etapów produkcji Wiedźmina 2 i finalnie dostarczyć Namco Bandai w określonym terminie zlokalizowane na języki angielski, francuski, niemiecki, włoski i hiszpański ostateczne egzemplarze produkcyjne gry ”. Umowa dotyczy przede wszystkim rynków Europy Zachodniej, gdyż w naszej części Europy dystrybucją zajmować będzie się CD Projekt, z kolei np. w Stanach Zjednoczonych odpowiada za nią firma Atari. Wyłączona z niej jest również Japonia.

Szczegóły umowy wydawnicznej pomiedzy CD Projekt RED a Namco Bandai dotyczącej Wiedźmina 2 - ilustracja #1

Dodatkowo CD Projekt RED zachowało wyłączne prawa do dystrybucji gry drogą elektroniczną na wybranych platformach cyfrowych, w tym również za pośrednictwem platform dystrybucji cyfrowej należących do spółek zależnych bądź stowarzyszonych ze spółką Optimus. Póki co nie wiadomo, czy ostatnie stwierdzenie ma jakiś związek z serwisem GoG.com, o którym w ostatnich dniach zrobiło się wyjątkowo głośno. Kwestia ta być może zostanie wyjaśniona podczas dzisiejszej konferencji CD Projektu, którą zaplanowano na godzinę 18:00.

Umowa pomiędzy CD Projekt RED zawarta została na okres czterech lat od daty premiery Wiedźmina 2 (z możliwością przedłużenia w przypadku wystąpienia sytuacji opisanych w umowie). Na jej mocy firma Namco Bandai zobowiązuje się do pokrycia kosztów działań promocyjno-marketingowych, wypłacenia wynagrodzenia z tytułu udzielonej licencji (procent od sprzedaży), a także przekazania CD Projekt RED bezzwrotnej zaliczki, płatnej na kolejnych etapach realizowanej umowy.

Warto odnotować, że w umowie nie padło ani jedne słowo odnoszące się do potencjalnych konsolowych edycji Wiedźmina 2. Ciężko jest nam zatem stwierdzić, jak aktualnie prezentuje się ich sytuacja. Nieco więcej na ten temat wydaje się wiedzieć redakcja serwisu parkiet.com, który przytacza wypowiedź Michała Kicińskiego. Wynika z niej, że edycje konsolowe będą przedmiotem oddzielnych negocjacji.

Przypominamy, że w ostatnich dniach temat Wiedźmina 2 wypłynął przy okazji opisanych przez nas 17 września problemów giełdowych spółki Optimus (konkretnie – znacznego spadku cen akcji). Wówczas doczekaliśmy się oficjalnego komentarza ze strony Michała Kicińskiego, założyciela i prezesa CD Projekt, który stwierdził, że tego typu sytuacje na giełdzie nie są niczym nadzwyczajnym i bardzo często lubią się diametralnie zmieniać. Kiciński oznajmił wówczas również, że „w wyniku właśnie zawartej umowy do kasy firmy trafi lada moment ponad 6 mln złotych, które będziemy mogli wykorzystać do finansowania nowych projektów ”. Niewykluczone, że chodzi tu o pieniądze, jakie firma otrzyma na mocy umowy z Namco Bandai.