Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 kwietnia 2020, 11:53

autor: Czaruś

Steam - marzec należał do Half-Life'a i innych kultowych marek

Platforma od Valve opublikowała comiesięczną listę najlepiej sprzedających się gier i najpopularniejszych tytułów free-to-play. Z zestawienia wynika, że marzec to miesiąc nostalgii, a dobrze znane serie zagościły głęboko w naszych sercach oraz na kontach Steam.

W SKRÓCIE

  • W marcu bardzo dobrze sprzedawały się znane serie.
  • Nie zabrakło polskiego akcentu w postaci gry MMO Last Oasis.
  • Na liście znalazły się aż 2 tytuły ze świata Half-Life.

Steam opublikował listę 20 najlepiej sprzedających się gier marca oraz 5 najpopularniejszych tytułów free-to-play. Przypominam, że zestawienie jest tworzone na podstawie danych z pierwszych dwóch tygodni po premierze, a kolejność znalezienia się na nim jest przypadkowa.

Aż 11 gier z poniższej listy to kontynuacje, a większość serii gości na rynku już długie lata. W zestawieniu nie mogło zabraknąć Borderlands 3, Doom Eternal, Half-Life: Alyx czy Mount & Blade II: Bannerlord. Nie można tutaj nie wspomnieć również o Black Mesa – tytuł ten, choć teoretycznie nie ma w nazwie Half-life, jest fanowskim remakiem pierwszej części cyklu.

Steam - marzec należał do Half-Lifea i innych kultowych marek - ilustracja #1
Po latach posuchy w marcu królowały aż 2 gry ze świata Half-Life.

Oczywiście na liście znalazły się również świeże tytuły. Przykładowo Idle Champions of the Forgotten Realms to gra strategiczna, która zabiera nas do świata Dungeons & Dragons. Co ciekawe, jest to jedyna produkcja, która trafiła do obu zestawień – jest zarówno wśród 20 najlepiej sprzedających się gier, jak i najpopularniejszych produkcji free-to-play. Model płatności tytułu opiera się na sprzedaży pakietów bohaterów i skórek do nich (choć można to również odblokować w grze), a także ułatwień w postaci paczek przedmiotów i mikstur (w produkcji przeznaczonej dla jednego gracza nie wzbudza to aż takich kontrowersji). Ciekawą pozycją jest również Biped, który pokazuje, że w naszych cyfrowych bibliotekach wciąż jest miejsce na tytuły platformowo-logiczne.

W zestawieniu znalazł się polski akcent w postaci Last Oasis. Jest to MMO survival sandbox, w którym możemy przemierzać postapokaliptyczny świat za pomocą ogromnych machin kroczących.

Największe premiery marca

Największe premiery gier free-to-play w marcu

  • Bombergrounds: Battle Royale
  • Walking Simulator
  • Rakion Chaos Force
  • Super Bernie World
  • Idle Champions of the Forgotten Realms
Steam - marzec należał do Half-Lifea i innych kultowych marek - ilustracja #2
Idle Champions of the Forgotten Realms

Powyższa lista również zdradza tendencję do nostalgii. Bombergrounds jest kompetetywną wariacją na temat tradycyjnych gier z serii Bomberman. Rakion Chaos Force to odświeżona wersja MMO z 2005 roku Rakion. Super Bernie World, jak sama nazwa wskazuje, jest upolitycznioną platformówką garściami czerpiącą z klasycznych gier 2D z pewnym hydraulikiem w roli głównej (Mario).

Fanów Death Stranding może zainteresować Walking Simulator, czyli gra o kurierze traktująca się nieco mniej poważnie niż tytuł Hideo Kojimy (choć wyraźnie zainspirowana grą o postapokaliptycznym roznosicielu paczek).