Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Avorion (PC)

Avorion PC

Sandboksowy kosmiczny symulator, w którym trafiamy do odległej przyszłości i staramy się poznać prawdę na temat wielkiego kataklizmu. To daje nam pretekst do zwiedzenia rozległej galaktyki na statkach tworzonych z modułów, samotnie lub wspólnie za znajomymi.

Symulacje | science fiction | symulator kosmiczny | sandbox | kosmiczne | indie | kooperacja

PC Windows
Okładka Avorion (PC)

producent: Boxelware

wydawca: Boxelware

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1stycznia2017

wczesny dostęp

9marca2020

9marca2020

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Avorion to sandboksowy symulator kosmiczny w stylu serii Elite z dodatkiem trybu kooperacji. Produkcja powstała w niezależnym niemieckim studiu Boxelware, lecz początkowo był to projekt jednego studenta Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberd. Przez prawie dziewięć lat zespół znacząco się rozrósł i skorzystał ze wsparcia programu Steam Greenlight oraz kampanii na Kickstarterze, by w 2017 roku wydać Avorion w ramach wczesnego dostępu.

Fabuła

Avorion zabiera nas w odległą przyszłość, w której liczne stronnictwa od stuleci walczą o wpływy w kosmosie. Dawno temu wielki kataklizm niemal rozdarł galaktykę na strzępy. W efekcie jej centrum stało się niedostępne dla statków, a mniejsze anomalie uniemożliwiły podróż wieloma z dotychczasowych szlaków. W tym samym czasie pojawiła się tajemnicza rasa Xsotanów, jako jedyna potrafiąca podróżować przez wyrwy w hiperprzestrzeni. Plotki mówią, że jej przedstawiciele budują swe statki z avorionu, tajemniczego metalu, który pojawił się wraz z ich przybyciem. Nikt jednak nie był w stanie dotrzeć do ich miejsca pobytu w samym środku galaktyki ani też nawiązać z nimi kontaktu. Bohater gry ma nadzieję to zmienić, najpierw jednak musi zdobyć środki i wpływy potrzebne do zapuszczenia się w niezbadane od wieków centrum.

Mechanika

Rozgrywka w Avorion opiera się na schemacie znanym z produkcji pokroju Elite: Dangerous oraz serii X. Głównym zadaniem jest dotarcie do centrum galaktyki, jednak droga do tego celu jest długa. Grę zaczynamy z pojedynczym dronem górniczym, którym przeczesujemy pobliskie planety i asteroidy w poszukiwaniu surowców. Te pozwolą na stworzenie pierwszego statku składającego się z modułów, które możemy skalować i łączyć w niemal dowolny sposób. Te klocki wymagają określonych surowców, co zmusza nas do wypraw w dalsze i bardziej niebezpieczne regiony galaktyki, a tym samym inwestycje w nowe statki.

Równie wiele swobody gra daje nam w kwestii wyboru kariery. Możemy postawić na nawiązywanie stosunków handlowych celem stworzenia własnej korporacji, starając się zachować pokojowe relacje z innymi mieszkańcami galaktyki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by posłać nasze statki na łupieżcze wyprawy, napadać na konwoje z towarami lub zająć się przemytem. Możemy też skupić się na eksploracji kosmosu, w którym nie brakuje różnych, nierzadko cennych sekretów oraz informacji na temat wydarzeń sprzed wieków. Wszystko to w celu zdobycia środków na wyprawę do centrum galaktyki i poznania prawdy na temat wielkiej katastrofy.

Wraz z postępami w grze zaczynamy spotykać stronnictwa, z którymi możemy wejść w rozmaite relacje. Wystarczy wejście uzbrojoną eskadrą w strefę kontrolowaną przez daną frakcje, by jej członkowie zapałali do nas niechęcią. Każda grupa posiada własne charakterystyki: znajdziemy tu zarówno pokojowych intelektualistów, korporacje nastawione na zysk oraz imperia pragnące podbić całą galaktykę, jak i wszystko pomiędzy nimi. System jest bardzo rozbudowany i prędzej czy później możemy być zmuszeni do opowiedzenia się po jednej z wielu stron. Od czasu do czasu natykamy się też na grupy piratów, którzy nie będą skłonni do negocjacji. Z tymi oraz innymi wrogami mierzymy się w widowiskowych bitwach, a w skrajnych przypadkach bierzemy udział w wielkich starciach z udziałem wielu frakcji.

Wraz z postępami w grze zyskujemy dostęp do kolejnych ulepszeń oraz nowego uzbrojenia, w tym różnych rodzajów działek, laserów etc. Każdy z tych elementów zapewnia nam określone bonusy, które przydają się w walce z rozmaitymi zagrożeniami czyhającymi w galaktyce, wliczając w to groźnych bossów. Na szczęście nie musimy walczyć w pojedynkę. Gra pozwala na zatrudnienie kapitanów kierowanych przez sztuczną inteligencję, by poprowadzili nasze statki. Zarządzanie flotą, załogami oraz hangarami umożliwia zautomatyzowanie co bardziej rutynowych działań, pozwalając nam skupić się na nowych zajęciach.

Tryby gry

Avorion umożliwia zabawę w pojedynkę, co jest domyślnym trybem zabawy. Jednakże oprócz tego tytuł pozwala na wspólną grę ze znajomymi w ramach lokalnego lub sieciowego trybu wieloosobowego. Możemy więc wspólnie bawić się statkiem: jeden gracz może odpowiadać za kierowanie nim, a drugi za jego uzbrojenie. Jeżeli wolimy rywalizację, twórcy przewidzieli możliwość toczenia wielkich bitew PvP. Poza tym jest też tryb kreatywny, w którym możemy swobodnie majstrować przy statkach i stacjach.

Kwestie techniczne

Avorion korzysta z trójwymiarowej oprawy graficznej, lecz przy znacznym oddaleniu kamery zostajemy przełączeni na płaską mapę galaktyki. Główną atrakcją są modele statków. Bitwom towarzyszą widowiskowe efekty wizualne, a przy pomyślnym ataku jesteśmy nagradzani widokiem rozbitych modułów w miejscu trafienia jednostki.

Gra uwzględnia wsparcie Warsztatu Steama, pozwalając użytkownikom na dzielenie się swoimi projektami statków, działek oraz stacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Cena gry w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Avorion

12+

Wymagania sprzętowe Avorion

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7 3.3 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 / Radeon RX 460 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit