Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 maja 2021, 13:34

autor: Entelarmer

STALKER 2 to najpewniej czasowy exclusive Microsoftu

Co mają wspólnego Apple i Epic Games z grą S.T.A.L.K.E.R. 2? Praktycznie nic, ale dzięki ich batalii sądowej dowiedzieliśmy, że dzieło studia GSC Game Word będzie konsolowym tytułem ekskluzywnym dla Xboksa Series X/S tylko przez pewien czas.

Rozprawa sądowa w sprawie konfliktu Apple z Epic Games zbliża się wielkimi krokami. Choć jednak wielu bacznie przygląda się sytuacji, fani pewnej serii gier zainteresowali się nią z innych powodów niż niuanse dystrybucji cyfrowej. Otóż jednym ze świadków wezwanych przez obie strony jest Lori Wright, wiceprezes ds. rozwoju biznesowego Xboksa w firmie Microsoft (via The Verge). To przełożyło się na uwzględnienie w postępowaniu dokumentacji giganta z Redmond, oczywiście tak zredagowanej, by nie ujawniać poufnych danych. Jednakże jakimś cudem jeden z materiałów zawiera intrygującą informację, jakoby S.T.A.L.K.E.R. 2 był tytułem ekskluzywnym dla konsol Microsoftu na okres trzech miesięcy. Odkrycie zawdzięczamy użytkownikom serwisu Reddit.

Przypomnijmy, że dotychczas twórcy nowej odsłony radioaktywnego cyklu stanowczo zaprzeczali, jakoby „dwójka” miała ukazać się poza Xboksami i komputerami osobistymi. Tymczasem informacja o trzymiesięcznej ekskluzywności pośrednio potwierdza, że gra trafi też na inne konsole. Rzecz jasna, oznacza to konkretnie PlayStation 5, bo dopiero co Zakhar Bocharov ze studia GSC Game World dał do zrozumienia, że S.T.A.L.K.E.R. 2 ominie platformy ósmej generacji. W tym samym wywiadzie deweloper stwierdził, że twórcy na razie wcale nie myślą o wydaniu na PS5, co niejako oznacza, iż nie odrzucają możliwości debiutu gry na nowej konsoli Sony.

Należy jednak zauważyć, że dokument zawierający tę informację dotyczy planów Microsoftu z sierpnia 2020 roku (co widać też po m.in. nieaktualnej dacie debiutu Cyberpunka 2077 i „nieujawnionym” statusie Call of Duty: Black Ops – Cold War). Tak więc został on przygotowany na długo przed pojawieniem się pierwszych oficjalnych informacji na temat ekskluzywności nowego STALKER-a dla PC i Xboksa w styczniu 2021 roku. Przez ten czas studio GSC Game World mogło zrezygnować z wydania gry na PlayStation 5 lub zdecydować się na przedłużenie okresu wyłączności.

Niemniej wzmianka potwierdza, że twórcy przynajmniej rozważali debiut swojego dzieła na tej platformie. Inna sprawa, iż na razie nie znamy nawet daty premiery na PC i konsolach Microsoftu. W tej sytuacji nie sposób spekulować o terminie potencjalnego debiutu S.T.A.L.K.E.R. 2 na innych urządzeniach.

  1. Oficjalna strona gry S.T.A.L.K.E.R. 2
  2. STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?