Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 maja 2021, 09:37

autor: Aquma

STALKER 2 to gra na setki godzin. Nie zobaczymy wszystkiego, grając tylko raz

Zakhar Bocharov ze studia GSC Game World porozmawiał z redakcją serwisu GamingBolt na temat nadchodzącej postapokaliptycznej strzelanki – STALKER 2. W czasie konwersacji pojawiły się m.in. wątki długości i atmosfery gry.

W SKRÓCIE:

  1. S.T.A.L.K.E.R 2 będzie grą na setki godzin;
  2. gracz będzie musiał podejmować wybory fabularne, które sprawią, że zobaczenie wszystkiego za jednym zamachem będzie niemożliwe;
  3. opowieść ma pełnić bardzo ważną rolę, ale jej przedstawienie ma być niemożliwe bez otwartego świata;
  4. atmosfera ma być gęsta i wykorzystywać elementy horroru.

Serwis GamingBolt przeprowadził niedawno wywiad z Zakharem Bocharovem ze studia GSC Game World. Tematem rozmowy była oczywiście nadchodząca produkcja tego dewelopera, czyli postapokaliptyczna strzelanka S.T.A.L.K.E.R. 2 będąca kolejną odsłoną kultowego cyklu zapoczątkowanego w 2007 roku. Dzięki temu poznaliśmy trochę nowych informacji na temat gry.

STALKER 2 to gra na setki godzin

Jeden z najciekawszych detali dotyczy wielkości gry – deweloper przyznał, że STALKER 2 jest planowany jako produkcja, w którą będzie można grać setki godzin.

To bardzo długa gra, nawet jeśli zdecydujesz się tylko podążać za głównym wątkiem. Jeśli zechcesz zająć się dalszą eksploracją i zadaniami pobocznymi, możesz spędzić w niej setki godzin – powiedział Zakhar Bocharov.

Produkcja ma skupiać się na opowiadaniu historii, jednak zdaniem twórcy zrobienie tego we właściwy sposób jest niemożliwe bez otwartego świata.

W S.T.A.L.K.E.R. 2 chodzi przede wszystkim o nową historię, a tej nie opowiemy bez otwartego świata. Gracz musi poczuć skalę i skutki swoich decyzji. To długa droga, dzięki czemu może zrobić odpowiednie wrażenie. To wielka podróż z własnym tempem i konsekwencjami.

Chodzi też o to, by zobaczyć Strefę w jej odnowionym pięknie. Pozbawiony ekranów ładownia otwarty świat to coś, do czego seria zawsze dążyła. Mamy nadzieję, że gracze będą zachwyceni zarówno historią, jak i światem, który tworzymy. Są one dla nas bardzo wyjątkowe – stwierdził deweloper.

Jednym z czynników wpływających na długość i różnorodność rozgrywki będzie też fakt, że tym razem czyny gracza będą wpływały na główny wątek fabularny.

Nie zdradzając zbyt wiele, ujmijmy to w ten sposób: nie da się zobaczyć wszystkiego za jednym razem. Gracz będzie potrzebował kilku podejść, aby zobaczyć całą zawartość fabularną – czytamy w wywiadzie.

STALKER 2 – elementy horroru i gatunku Immersive Sim

Zakhar Bocharov odniósł się także do atmosfery gry, która będzie mocno bazowała na elementach znanych z prawdziwego świata – twórcy kilkukrotnie odwiedzali tereny wokół Czarnobyla.

Mając już na koncie trzy gry z tej serii sądzimy, że mamy jasną wizję tego, co gracze lubią i czego oczekują.

Ponadto główny zespół znajduje się w Kijowie na Ukrainie, a my odwiedzamy Strefę Wykluczenia co kilka miesięcy - zarówno w celach zawodowych (fotogrametria), jak i by zaczerpnąć inspirację.

Można więc powiedzieć, że jest to mieszanka istniejących doświadczeń i tłumaczenia kodu kulturowego. Całość jest tak silna, a jednocześnie tak subtelna, że naprawdę trudno to opisać słowami. Można być pewnym, że dla każdego jest to coś innego. Ale prawdopodobnie to jest właśnie ta „atmosfera”, o której ludzie mówią – tłumaczył deweloper.

Kluczową kwestią jest stworzenie atmosfery zaszczucia. STALKER 2 w pewnym sensie będzie Immersive Simem (mowa o gatunku, w którym gracze otrzymują szereg różnych narzędzi umożliwiających radzenie sobie z problemami na różne sposoby i sami decydują o tym, jak je wykorzystają – należą do niego takie produkcje, jak Prey, Deus Ex czy BioShock), ale wszystko będzie w nim podporządkowane temu, by gracz czuł trud eksplorowania wyjątkowo niebezpiecznego miejsca, w którym niemal wszystko może zakończyć życie jego postaci.

W S.T.A.L.K.E.R. 2 (jak i w całej serii) chodzi o to, by być małym i niemal bezbronnym w skrajnie stresujących i niebezpiecznych warunkach, walczyć ze śmiercią w każdej sekundzie, wiedząc, że jeśli zginiesz, Strefa nawet tego nie zauważy i nic się nie zmieni. Immersive simowe elementy w S.T.A.L.K.E.R. 2 mają sprawić, że poczujesz się jak ta osoba – opisywał Zakhar Bocharov.

  1. STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
  2. STALKER 2 – strona oficjalna