Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 marca 2020, 09:17

autor: Aquma

Sporo pre-orderów Half-Life: Alyx, gra może być hitem na Steamie

Half-Life: Alyx – najnowsza część słynnego cyklu FPS-ów Valve Software, która wymaga hełmu wirtualnej rzeczywistości – sprzedaje się bardzo dobrze na Steamie. Po premierze tytuł może się okazać największym dotychczasowym sukcesem 2020 roku na omawianej platformie.

Sporo pre-orderów Half-Life: Alyx, gra może być hitem na Steamie - ilustracja #1
Half-Life: Alyx to jedna z bardziej interesujących tegorocznych premier.

W SKRÓCIE:

  1. Half-Life: Alyx zapowiada się na jeden z największych sukcesów VR w dziejach i jedną z najgorętszych premier tego roku;
  2. tytuł w przedsprzedaży kupiło 300 tys. graczy, a kopie, które trafią do klientów po premierze mogą uczynić z niego najpopularniejszą produkcję 2020 r. na Steamie;
  3. hełm Valve Index posiada 119 tys. użytkowników omawianej platformy.

Serwis PlayTracker donosi, że Half-Life: Alyx – pierwszoosobowa strzelanka od studia Valve Software, która została przygotowana z myślą o technologii VR – ma szansę okazać się jedną z największych premier na Steamie w 2020 roku. Według statystyk serwisu tytuł może się pochwalić przeszło trzystoma tysiącami zamówień przedpremierowych, a kopie sprzedane w dniu premiery powinny sprawić, że wyprzedzi takie produkcje, jak TemTem, Wolcen: Lords of Mayhem, Borderlands 3 czy Metro Exodus.

Pośród marcowych premier pozycji Half-Life: Alyx może zagrozić właściwie tylko Doom Eternal – i to wyłącznie pod warunkiem, że poradzi sobie lepiej od oczekiwań (co nie jest wykluczone, szczególnie biorąc pod uwagę, jak kiepski okazał się początek tego rok pod względem liczby nowych gier). To robi wrażenie, bo użytkownicy hełmów VR stanowią zaledwie 1% całej społeczności Steama. Warto odnotować, że te 300 tys. kopii obejmuje też egzemplarze oferowane w ramach różnorakich promocji – w tym dodawane do hełmów Valve Index. Te ostatnie posiada 7% użytkowników VR na platformie, czyli około 119 tys. graczy (Alyx współpracuje ze wszystkimi headsetami kompatybilnymi ze Steam VR). Index przez dłuższy czas nie był dostępny (wyprzedano wszystkie egzemplarze), ale ostatnio ponownie trafił na Steam.

Czym jest PlayTracker?

Portal PlayTracker umożliwia zebranie w jednym miejscu informacji na temat czasu gry, osiągnięć i innych podobnych statystyk, na wszystkich posiadanych kontach i platformach (a w każdym razie tych, które do niego podepniemy). Usługa współpracuje z takimi serwisami, jak Steam, PlayStation Network, Xbox Live oraz GOG, a także kilkoma pojedynczymi grami (na razie Overwatch i Guild Wars 2, ale w przyszłości ma pojawić się ich więcej).

Oczywiście Alyx raczej nie utrzyma pierwszego miejsca do końca tego roku – na horyzoncie czai się już kilku bardzo poważnych zawodników, pokroju Marvel Avengers czy Cyberpunk 2077. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że dla tytułu wymagającego gogli wirtualnej rzeczywistości nawet miejsce w top 10 będzie niesamowitym osiągnięciem (jedyna porównywalna sytuacja to pojawienie się Blood & Truth na liście dziesięciu najlepiej sprzedających się gier w Wielkiej Brytanii oraz Beat Saber, które trafiło do pierwszej setki na Steamie). Czy na tyle, by zmienić podejście do tej technologii? Czas pokaże.

Sukces najnowszej odsłony przyczynił się też do wzrostu zainteresowania poprzednimi grami z serii (w tym świetnej sprzedaży Black Mesa – ambitnego remake’u pierwszej części, za który odpowiada studio Crowbar Collective). Przypominamy, że Half-Life: Alyx zadebiutuje 23 marca tego roku, wyłącznie na PC.

  1. Half-Life: Alyx – strona oficjalna
  2. Premiery gier – w jakie nowe gry zagramy w marcu 2020