Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGMMOPCPS4SwitchXONE
Okładka Temtem (PC)

Temtem

Temtem to gra typu MMORPG czerpiąca z kultowych Pokemonów. Jako hodowca i trener tytułowych stworków przemierzamy malownicze wyspy i stajemy do walki z innymi trenerami. Gra jest dziełem studia Crema, twórców Immortal Redneck.

RPG | fantasy | turowe | MMORPG | hodowlane | multiplayer | crowdfunding | indie | kooperacja | MMO

Okładka Temtem (PC)

producent: Crema

wydawca: Humble Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

Temtem to trójwymiarowa gra MMORPG z widokiem w rzucie izometrycznym, zainspirowana Pokemonami. Została stworzona przez studio Crema, znane ze strzelanki Immortal Redneck. Tytuł swój początek miał na Kickstarterze, gdzie udało mu się zebrać ponad 500 tysięcy dolarów.

Fabuła

Archipelag Airborne zamieszkują ludzie i stworki zwane pieszczotliwie przez miejscowych temtem. Od lat ludzkość żyje z nimi symbiozie – temtemy pomagają przy pracy i stały się najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Wykorzystywane są również do sportowych walk cieszących się wśród wyspiarzy dużą popularnością.

W grze wcielamy się w jednego z łowców temtemów, który wyrusza w podróż po sześciu wyspach archipelagu, aby odnaleźć najrzadsze gatunki i zdobyć tytuł największego mistrza. Na jego drodze jednak staje nikczemna grupa Belsoto, spiskująca przeciwko dobru tak temtemów, jak i samych ludzi.

Mechanika

Uniwersum Temtem podzielone jest na sześć wysp, a każda z nich różni się od siebie klimatem i zamieszkiwanymi przez nią stworami. Mamy tu morską krainę, wyspę uniwersytecką, egzotyczną dżunglę, ponure pustkowia i bagna, gorącą od słońca sawannę oraz steampunkowe miasto.

Zbieranie temtemów to drugi po eksploracji, kluczowy aspekt rozgrywki. Naszym zadaniem jest łapanie i oswajanie dziko żyjących stworków oraz rozwijanie ich umiejętności. W grze występuje ponad 150 pupili reprezentujących 12 żywiołów. Wiąże się to z posiadaniem przez nie mocnych i słabych stron, działających na zasadzie koła żywiołów.

Mamy też możliwość hodowli temtemów. Z połączenia dwóch stworzeń tego samego gatunku o różnej płci narodzi się lepsza i silniejsza wersja rodziców. Jest to jeden z bardziej efektywnych sposobów na stworzenie silnej drużyny. Jest ona podstawą bezpiecznej eksploracji – możemy wziąć ze sobą jednocześnie aż sześć różnych potworków, by wystawiać je do walk z innymi graczami, NPC-ami i dzikimi temtemami. Walki toczone są tu najczęściej w trybie 2 vs. 2, gdzie obaj oponenci są reprezentowani przez parę swoich pupili. Tak jak w klasycznych grach o Pokemonach walki są turowe, a zwycięzcą jest ten, którego przynajmniej jeden z temtemów zachował punkty życia.

Poza walką i hodowlą, twórcy dodali możliwość zakupu domu i modyfikowania go wedle naszych upodobań. Dostosowywać możemy również wygląd naszej postaci, od wyboru płci po fryzurę i akcesoria.

Kwestie techniczne

Temtem oferuje klasyczną kampanię fabularną, jednak może być ona w pełni współdzielona z innym graczem. Grając w kooperacji, współdzielimy zadania i łupy, a nawet wspólnie bierzemy udział w walce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 9,3 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 124,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Temtem

12+

Wymagania sprzętowe Temtem

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i3-6100T 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Celeron G530 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650M lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 10 64-bit

Temtem - pecetowe pokemony znalazły na Steamie pół miliona nabywców
Temtem - pecetowe pokemony znalazły na Steamie pół miliona nabywców

wiadomość21 lutego 2020

Temtem okazał się niemałym sukcesem. Równo miesiąc po premierze we Wczesnym dostępie na Steamie ogłoszono, że inspirowana serią Pokemon produkcja sprzedała się w ponad pół miliona egzemplarzy.

Temtem - klon serii Pokemon podbija Steama
Temtem - klon serii Pokemon podbija Steama

wiadomość28 stycznia 2020

Temtem - gra inspirowana serią Pokemon – od tygodnia jest dostępna we wczesnym dostępie na Steamie. Użytkownicy nie szczędzą pochwał pod adresem dzieła studia Crema.

PC
Switch
XONE
PS4