Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 stycznia 2018, 09:53

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Sniper Ghost Warrior 3 bez Denuvo

CI Games usunęło zabezpieczenie Denuvo ze strzelanki Sniper: Ghost Warrior 3. Z przeprowadzonych przez serwis DSOGaming testów wynika jednak, że ruch ten nie poprawił wydajności gry.

Sniper Ghost Warrior 3 bez Denuvo - ilustracja #1
Sniper: Ghost Warrior 3 w skrócie:
  • FPS z kwietnia 2017 roku od studia CI Games;
  • deweloper usunął zabezpieczenie Denuvo;
  • jego brak nie wpływa na wydajność produkcji.

Firma CI Games usunęła zabezpieczenie Denuvo ze strzelanki Sniper: Ghost Warrior 3. Produkcja zadebiutowała na konsolach Xbox One i PlayStation 4 oraz PC-tach w kwietniu 2017 roku i od początku była chroniona przez popularną technologię. Wraz z ostatnią aktualizacją, dodającą tryb multiplayer, pozbyto się rozwiązania firmy Denuvo Software Solutions GmbH, co potwierdzono w jednym z komentarzy pod komunikatem na Steamie. Polska firma dołączyła więc do grona kilku innych deweloperów, którzy jakiś czas po premierze swojej gry zrezygnowali z Denuvo. Wcześniej na podobny ruch zdecydowała się m.in. ekipa id Software (Doom), Playdead (Inside) czy Dambuster Studios (Homefront: The Revolution).

Sniper odstrzelił Denuvo.
Sniper odstrzelił Denuvo.

W serwisie DSOGaming postanowiono sprawdzić, jak Sniper: Ghost Warrior 3 radzi sobie bez Denuvo. Część graczy uważa bowiem, że technologia szyfrująca ma negatywny wpływ na wydajność gier. Z przeprowadzonych testów wynika jednak, że nic takiego się nie dzieje. Co prawda redaktor witryny zanotował szybsze wczytywanie się produkcji, ale możliwe, że wynika to po prostu z aktualizacji udostępnionych w międzyczasie przez deweloperów. Sama produkcja działa jednak mniej więcej tak samo, jak kilka tygodni po premierze.

Do testów użyto komputera z procesorem Intel Core i7 4930K (zegar podkręcony do 4.2 GHz), 8GB RAM-u, kartą grafiki Nvidia GeForce GTX 980 Ti i Windowsem 10, a więc tego samego jak podczas pierwszej analizy. Tytuł działa praktycznie identycznie na bardzo wysokich ustawieniach graficznych (średnio ponad 60 klatek na sekundę w 1080p), dalej notuje spadki nawet do 41 FPS-ów i to właściwie tyle. W artykule podkreślono jednak, że Sniper: Ghost Warrior 3 to gra obciążająca przede wszystkim GPU, a Denuvo teoretycznie może bardziej wpływać na CPU, więc w innych tytułach, np. w Watch Dogs 2, może i faktycznie zanotowano by jakiś wzrost wydajności po usunięciu zabezpieczenia. Jednak w przypadku polskiej strzelanki nic takiego nie miało miejsca.