Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2017, 13:41

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

CI Games wraca do tworzenia gier z niższym budżetem

Firma CI Games przyznaje, że dużym błędem w przypadku gry Sniper: Ghost Warrior 3 były wygórowane ambicje w stosunku do możliwości studia. Dlatego w najbliższej przyszłości deweloper zajmie się produkcjami o niższym budżecie. Mimo to kontynuacja Lords of the Fallen nadal powstaje (wraz z kilkoma innymi grami).

Firma CI Games po raz kolejny boleśnie przekonuje się, że dorównanie liderom branży gier wideo jest poza jej zasięgiem. Słaba sprzedaż jej ostatniego „hitu” Sniper: Ghost Warrior 3 powtórzyła sytuację sprzed kilku lat, kiedy informowaliśmy o rozczarowującym wyniku poprzedniej odsłony snajperskiej serii. Choć do tej pory prezes firmy, Marek Tymiński, dzielnie bronił się przed zarzutami recenzentów i, jego zdaniem, pochopnymi wnioskami analityków, w końcu deweloper oficjalnie przyznał się do błędu, jakim był przerost ambicji w przypadku trzeciego Snipera. Na niekorzyść CI Games świadczą też notowania giełdowe: akcje firmy były wczoraj o 60% niższe niż przed premierą gry, jak podaje serwis Bankier.pl.

Sniper: Ghost Warrior 3 przerósł możliwości CI Games.

Dlatego CI Games postanowiło obrać nową strategię na lata 2017-2019. W najbliższym czasie polska firma zarzuci tworzenie dużych gier typu AAA, zamiast tego skupiając się na produkcjach o mniejszej skali. Ma je cechować „wysoka jakość i zrównoważone budżety produkcyjne oraz marketingowe”. Wygląda więc na to, że CI Games wraca do korzeni. Przypomnijmy, że w 2009 roku, czyli jeszcze przed premierą pierwszego Sniper: Ghost Warrior, Marek Tymiński zapowiedział odejście od produkcji budżetowych oraz położenie większego nacisku na rozwój gier premium, co miało przełożyć się na lepszą jakość i wyższą sprzedaż.

Począwszy od 2018 roku, możemy się spodziewać przynajmniej jednej premiery rocznie, przy czym CI Games chce przygotowywać kilka tytułów jednocześnie. Póki co firma skupia się na dwóch kluczowych projektach, obu przeznaczonych na PC, PlayStation 4 i Xboksa One. Jednym z nich jest taktyczna strzelanina (bez otwartego świata), w której deweloper wykorzysta doświadczenie wyciągnięte z pracy nad Sniper: Ghost Warrior 3, a drugim kontynuacja RPG-a akcji Lords of the Fallen. Poza tym CI Games spróbuje swoich sił na rynku mobilnym, począwszy od wypuszczenia gry snajperskiej na telefony i tablety w trzecim kwartale bieżącego roku.

  1. Oficjalna strona gry Sniper: Ghost Warrior 3
  2. Recenzja gry Sniper: Ghost Warrior 3 – snajperski Far Cry zalicza pudło