Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2013, 12:00

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Sniper: Ghost Warrior 2 i Alien Rage – rozczarowująca sprzedaż gier i kłopoty finansowe CI Games

Firma CI Games wpadła w tarapaty finansowe po tym, jak Sniper: Ghost Warrior 2 sprzedał się poniżej oczekiwań. Sytuacji nie uratował też wydany niedawno Alien Rage – gra spotkała się z dość chłodnym przyjęciem.

Wyniki sprzedaży Alien Rage raczej nie dostarczyły CI Games powodów do zadowolenia - Sniper: Ghost Warrior 2 i Alien Rage – rozczarowująca sprzedaż gier i kłopoty finansowe CI Games - wiadomość - 2013-10-24
Wyniki sprzedaży Alien Rage raczej nie dostarczyły CI Games powodów do zadowolenia

Źródło kłopotów CI Games

Firma CI Games boryka się obecnie z dotkliwymi problemami finansowymi. Przyczyną tej sytuacji jest rozczarowująca sprzedaż dwóch ostatnich gier polskiego dewelopera. Do tej pory do sklepów na całym świecie rozesłano 1,4 miliona egzemplarzy Sniper: Ghost Warrior 2 (nie podano ile dokładnie kopii udało się sprzedać) – tytułu wydanego w marcu bieżącego roku na PC, PlayStation 3 oraz Xboksie 360.

Nadzieje zawiódł również rozprowadzany cyfrowo Alien Rage. Gra w wersji na PC zadebiutowała na rynku miesiąc temu. Na razie nie ujawniono jej wyników finansowych, ale biorąc pod uwagę nastroje w CI Games oraz dość przeciętne recenzje (średnia ocen w serwisie Metactitic wynosi 50; nasz recenzent przyznał grze notę 6/10), można podejrzewać, że produkcja nie cieszy zbyt dużą się popularnością. Niedawno Alien Rage ukazał się także na konsolach PlayStation 3 i Xbox 360.

  1. Recenzja gry Sniper: Ghost Warrior 2 – CryEngine 30020nie pomógł grze CI Games
  2. Recenzja gry Alien Rage - CI Games śladami starej szkoły strzelanek

Przyszłość firmy

Obecnie w przygotowaniu znajdują się dwie gry, które CI Games planuje wydać w 2014 roku. Mowa o strzelaninie w klimatach II wojny światowej Enemy Front oraz RPG-u fantasy Lords of the Fallen (tworzonym jako pierwsza część trylogii). Budżet każdej z nich ma przekroczyć 20 milionów złotych.

Tymczasem, jak podaje serwis ekonomiczny Parkiet, słaba sprzedaż omawianych tytułów pozostawiła CI Games w finansowym dołku – zyski ze Sniper: Ghost Warrior 2 wystarczyły jedynie na wykupienie obligacji o wartości 20 milionów złotych. CI Games poszukuje alternatywnych źródeł pieniędzy – m.in. poprzez emisję akcji i obligacji, zaciągnięcie kredytu bankowego oraz ograniczenie kosztów działalności. Jednocześnie prezes spółki, Marek Tymiński, zapewnia, że prace nad nowymi grami przebiegają zgodnie z harmonogramem, a ich premiery nie są zagrożone.

  1. Widzieliśmy Enemy Front - powrót strzelanin na fronty II wojny światowej
  2. Widzieliśmy Lords of the Fallen - polskie RPG śladami Dark Souls
  3. Oficjalna strona internetowa studia CI Games