Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 sierpnia 2013, 14:54

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Plany i wyniki CI Games oraz CD Projekt

Poznaliśmy wyniki działalności spółek CI Games i CD Projekt oraz ich plany na najbliższą przyszłość. Po zawodzie, jakim okazał się Sniper: Ghost Warrior 2, CI Games przygotowuje się do premiery Alien Rage, Enemy Front i Lords of the Fallen. Z kolei CD Projekt skupia się w całości na Wiedźminie 3, odsuwając grę planszową w tym uniwersum na dalszy plan.

W Biuletynie Porannym Domu Maklerskiego BZ WBK z 28 sierpnia 2013 roku zawarto najnowsze doniesienia dotyczące polskich spółek. Wśród nich znalazły się wiadomości na temat interesujących nas firm CI Games i CD Projekt. Poniżej przeczytacie o aktualnych wynikach i planach obu wydawców.

CI Games

Sniper: Ghost Warrior 2 nie wstrzelił się w plany wydawcy - Plany i wyniki CI Games oraz CD Projekt - wiadomość - 2013-08-30
Sniper: Ghost Warrior 2 nie wstrzelił się w plany wydawcy

Najważniejszą tegoroczną premierą spółki CI Games był Sniper: Ghost Warrior 2. Pod względem sprzedaży gra nie sprostała jednak oczekiwaniom wydawcy. Do sklepów trafiło około 1,3 milionów egzemplarzy Sniper: Ghost Warrior 2, z czego rozeszło się szacunkowo 700-800 tysięcy sztuk. Firma wyjaśnia niepowodzenie gry problemami z technologią CryEngine 3 i słabym zarządzaniem ekipą deweloperską.

Następną produkcją z katalogu byłego City Interactive będzie Alien Rage, który w Polsce ukaże się 26 września 2013 roku w wersji na PC. Premiera edycji konsolowych przesunięta została na październik. Wydawca twierdzi, że gra zaoferuje kampanię zapewniającą 5-8 godzin zabawy.

CI Games pokłada duże nadzieje w Enemy Front – pierwszoosobowej strzelaninie w klimatach II wojny światowej. Ma ona zadebiutować w pierwszej połowie 2014 roku, prawdopodobnie w kwietniu. Enemy Front powstaje w oparciu o ten sam silnik, co Sniper: Ghost Warrior 2 – ma to rzekomo zapobiec technicznym problemom i opóźnieniom. Wydawca przewiduje, że gra sprzeda się lepiej niż druga cześć cyklu o strzelcu wyborowym. Jej budżet przekroczy 20 milionów złotych, a cena detaliczna najprawdopodobniej wyniesie 49,99 dolarów, czyli mniej, niż typowa produkcja AAA.

W drugim półroczu 2014 roku, przewidywalnie we wrześniu, na rynku pojawi się RPG akcji Lords of the Fallen. CI Games chce, aby gra trafiła do szerszej publiczności, niż podobne Dark Souls. Nie uściśla jednak, co to oznacza w praktyce. Lords of the Fallen tworzone jest jako pierwsza odsłona trylogii. Prace nad sequelem rozpoczną się jeszcze przed premierą „jedynki”, a każda kolejna część ma generować coraz większe zyski.

  1. Recenzja gry Sniper: Ghost Warrior 2 - CryEngine 3 nie pomógł grze CI Games
  2. Graliśmy w Alien Rage - strzelaninę na modłę Quake'a 4 od CI Games
  3. Widzieliśmy Enemy Front - powrót strzelanin na fronty II wojny światowej
  4. Widzieliśmy Lords of the Fallen - polskie RPG śladami Dark Souls

CD Projekt

Obecnie oczkiem w głowie CD Projektu jest Wiedźmin 3: Dziki Gon. Spółka twierdzi, że po sukcesach na tegorocznych targach E3 i gamescom, jej pozycja negocjacyjna w sprawie dystrybucji tytułu na świecie jest znacznie silniejsza niż przedtem. Zaplanowana jest również spora kampania promocyjna Wiedźmina 3. Z tego powodu premiera planszowej gry przygodowej w uniwersum wykreowanym przez Sapkowskiego została odłożona do 2014 roku. W celu zredukowania kosztów, jej produkcja ma być przeniesiona z Polski do Chin.

Ogólny wzrost popularności dystrybucji cyfrowej dobrze rokuje dla sklepu GOG.com. Dlatego CD Projekt zamierza dalej rozbudowywać serwis – na rok 2014 planowane są dwa projekty rozwojowe, ale na razie nie podano żadnych konkretów na ten temat.