Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 maja 2015, 20:04

autor: Ender

Roczny raport finansowy Nintendo – spółka na plusie, wyniki sprzedaży konsol i gier

Nintendo przedstawiło nowy raport finansowy podsumowujący ubiegły rok fiskalny oraz przedstawiający wyniki sprzedaży konsol i oprogramowania. Firma pierwszy raz od kilku lat zamknęła rok na plusie. Nadal sporą popularnością cieszą się konsole 3DS, Wii U niezmiennie nie spełnia jednak oczekiwań producenta.

W ubiegłym roku Nintendo odnotowało straty w wysokości 23 miliardów jenów - Roczny raport finansowy Nintendo – spółka na plusie, wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2015-05-07
W ubiegłym roku Nintendo odnotowało straty w wysokości 23 miliardów jenów

Firma Nintendo opublikowała nowy raport finansowy zbierający dane o kondycji spółki i przedstawiający twarde dane sprzedaży konsol oraz oprogramowania. Po raz pierwszy od kilku lat japoński gigant odnotował zyski. Chociaż czwarty kwartał zamknięty został na minusie to ogólnie w ciągu całego roku fiskalnego 2014, który zakończył się 31 marca tego roku, firma po odliczeniu wszystkich kosztów operacyjnych i podatków przyniosła zyski w wysokości 41,8 miliardów jenów (ok. 342 milionów dolarów). Osiągnięte wyniki o kilkadziesiąt procent przekroczyły wcześniejsze przewidywania analityków. Nintendo prognozuje, że w 2015 roku zyski spółki wyniosą 30 miliardów jenów.

Japoński koncern podzielił się także najświeższymi (na dzień 31 marca 2015) danymi dotyczącymi ogólnej sprzedaży swoich konsol. Wii U, a więc najsłabiej radząca sobie platforma firmy, od czasu debiutu w listopadzie 2012 roku znalazła zaledwie 9,54 miliona nabywców. Do tej pory najgorzej sprzedającym się domowym systemem Japończyków był GameCube, który w trakcie swojego życia trafił do nieco ponad 22 milionów graczy. Mimo wszystko Nintendo pozostaje optymistyczne i liczy na to, że w najbliższych 12 miesiącach rozprowadzi dodatkowe 3,4 miliona egzemplarzy Wii U.

Na każde Wii U przypada nieco ponad 5 sztuk sprzedanego oprogramowania (łącznie 56,86 miliona). Jak do tej pory największym przebojem konsoli jest wydana w ubiegłym roku gra Mario Kart 8 (5,11 miliona sprzedanych sztuk). Drugie miejsce zajmuje New Super Mario Bros U. (4,81 miliona sztuk) a trzecie należy do Nintendo Land (4,68 miliona sztuk).

Ogólne wyniki sprzedaży Wii U oraz 3DS-a - Roczny raport finansowy Nintendo – spółka na plusie, wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2015-05-07
Ogólne wyniki sprzedaży Wii U oraz 3DS-a

Z drugiej strony, niezmiennie dobrze radzi sobie 3DS. Od czasu premiery na początku 2011 roku do nabywców trafiło 52 miliony sztuk urządzenia (w wersjach 3DS, 3DS XL New 3DS oraz 2DS). Nintendo twierdzi, że wprowadzone w ubiegłym roku nowe modele 3DS-a nie cieszą się spodziewanym powodzeniem. Mimo wszystko producent liczy na to, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy uda się sprzedać około 7,6 miliona sztuk urządzenia.

Na każdego 3DS-a przypadają średnio 4 egzemplarze sprzedanego oprogramowania (225,66 miliona). Największym bestsellerem pozostają gry Pokemon X i Pokemon Y, które łącznie trafiły do 13,85 miliona fanów. Drugie miejsce należy do Mario Kart 7 (11,70 miliona sztuk) a trzecie do Super Mario 3D Land (10 milionów sztuk).

Ogólne wyniki sprzedaży Wii oraz konsoli NDS. Osiągnięcia nowych konsol Nintendo wypadają słabo w porównaniu z oboma systemami - Roczny raport finansowy Nintendo – spółka na plusie, wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2015-05-07
Ogólne wyniki sprzedaży Wii oraz konsoli NDS. Osiągnięcia nowych konsol Nintendo wypadają słabo w porównaniu z oboma systemami

W ostatnich miesiącach akcje Nintendo zyskały na wartości, a inwestorzy odzyskali wiarę w to, że firma może się zmienić. Wpływ miała na to decyzja o wydawaniu i produkcji gier mobilnych (we współpracy z japońską firmą DeNA ), czego od lat domagało się wielu akcjonariuszy giganta. Kolejnym znakiem, że Nintendo modyfikuje strategię biznesową może być dzisiejsza informacja o tym, że koncern nawiązuje współpracę z firmą Universal Studios. Jej celem ma być budowa atrakcji, jak kolejki górskie, powiązanych z markami oraz seriami należącymi do koncernu. Wielu krytyków Nintendo zauważało, że spółka do tej pory nie potrafiła wykorzystać finansowego potencjału drzemiącego w stworzonych przez siebie i rozpoznawalnych na całym świecie postaciach, takich jak Mario.

  1. Oficjalna strona Nintendo