Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 17 marca 2015, 13:25

autor: Entelarmer

Nintendo rusza na podbój rynku mobilnego i pracuje nad nową konsolą

Na wczorajszej konferencji prasowej Satoru Iwata z firmy Nintendo zdradził informacje na temat planów koncernu. W myśl umowy z japońską firmą DeNA koncern planuje wydawać zupełnie nowe gry na urządzenia mobilne oraz stworzyć własny serwis społecznościowy dla graczy. Trwają też prace nad kolejną konsolą o kryptonimie NX.

Satoru Iwata w trakcie konferencji prasowej ujawnia plany Nintendo. - Nintendo rusza na podbój rynku mobilnego i pracuje nad nową konsolą - wiadomość - 2015-03-17
Satoru Iwata w trakcie konferencji prasowej ujawnia plany Nintendo.

Firma Nintendo przyzwyczaiła nas do wiernego trzymania się własnych systemów elektronicznej rozrywki, unikając jak ognia przenoszenia swoich marek na konkurencyjne platformy sprzętowe. Wszystko jednak wskazuje na to, że już wkrótce Mario, Link czy seria Pokemon zawitają na urządzenia mobilne. Taka informacja wynika z ostatniej wypowiedzi Satoru Iwaty, prezesa Nintendo. Na konferencji prasowej ujawnił on, że japoński gigant nawiązuje współpracę z japońską firmą DeNA, wykupując 10% jej udziałów za 22 miliardy jenów (prawie 708 milionów złotych) – za tę samą kwotę DeNA zakupiło nieco ponad 1% akcji Nintendo. W ramach umowy Nintendo będzie dostarczać gry na smartfony i tablety, przy czym nie będą to porty z innych konsol firmy, a całkowicie nowe tytuły:

"Sojusz ten ma na celu dopełnić prowadzony przez Nintendo biznes dedykowanych systemów dla gier wideo i rozwinąć zakres działań firmy na pokaźny światowy rynek urządzeń mobilnych. Również DeNA wzmocni swoją pozycję w przemyśle growym w skali światowej przez pozyskanie Nintendo IP. Aby zapewnić wysoką jakość gier, jakiej konsumenci spodziewają się po współpracy Nintendo oraz DeNA, zamiast przenosić tytuły z systemów Wii U lub Nintendo 3DS, będziemy tworzyć tylko nowe, oryginalne gry, dostosowane pod urządzenia mobilne.

Oprócz tego Nintendo planuje stworzyć serwis społecznościowy dla graczy w w celu „pogłębienia relacji” użytkowników. W przeciwieństwie do niedawno zamkniętego Nintendo Club serwis ma być dostępny na wielu platformach, w tym urządzeniach mobilnych, konsolach Nintendo, ale również i PC. Najpewniej chodzi jedynie o możliwość dostępu poprzez przeglądarkę internetową, niemniej może być w tym coś więcej. Serwis ma ruszyć pod koniec bieżącego roku.

Po ponad 30 latach Mario ma szanse ukazać się poza urządzeniami Nintendo. - Nintendo rusza na podbój rynku mobilnego i pracuje nad nową konsolą - wiadomość - 2015-03-17
Po ponad 30 latach Mario ma szanse ukazać się poza urządzeniami Nintendo.

To nie koniec ciekawostek, bowiem Iwata zapewnił, że Nintendo nie tylko nie zamierza rezygnować z własnych dedykowanych urządzeń do gier, ale już teraz pracuje nad zupełnie nową konsolą. Prezes Nintendo nie zdradził nic konkretnego poza nazwą kodową (NX), oświadczył jednak, że urządzenie tworzone tworzone jest pod „zupełnie nowy zamysł”, a dalsze informacje zostaną ujawnione dopiero w 2016 roku.