Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 marca 2016, 10:25

autor: Góral

PlayStation 4K - kolejne plotki o urządzeniu (m.in. 2x mocniejszy GPU, cena, gry startowe)

Na forum NeoGAF opublikowano nowe, niepotwierdzone informacje związane z konsolą PlayStation 4K. Według nich sprzęt wyposażony będzie w dwa razy mocniejsze GPU niż w zwykłym PlayStation 4 i zadebiutuje w cenie netto 399,99 dolarów lub 499,99 dolarów, jeżeli Sony zdecyduje się na lepszy procesor.

Osiris Black, jeden z użytkowników forum NeoGAF, pracujący w sieci sklepów GameStop, wyjawił nowe informacje związane z plotkowanym w ostatnim czasie PlayStation 4K, czyli mocniejszej wersji znanej już konsoli. Twierdzi on, że na ostatnim spotkaniu firmowym poruszono temat rzeczonego sprzętu i wyjawiono, iż Sony zamierza sprzedawać go za 399,99 dolarów (około 1500 zł – cena netto), czyli w cenie, w której debiutowało 2013 roku PlayStation 4. Niewykluczone jednak, że wzrośnie ona do 499,99 dolarów (około 1900 zł – cena netto), gdyż producent zastanawia się jeszcze nad użyciem lepszego procesora. Obecnie Sony nie ma przygotowanego żadnego programu wymiany sprzętu / zniżek dla obecnych użytkowników PS4, ale być może się to zmieni.

PlayStation 4K oferować ma dwa razy mocniejszy GPU. - PlayStation 4K - kolejne plotki o urządzeniu (m.in. 2x mocniejszy GPU, cena, gry startowe) - wiadomość - 2016-03-31
PlayStation 4K oferować ma dwa razy mocniejszy GPU.
PlayStation 4K w skrócie:
  • Nowy model konsoli PlayStation 4
  • Wyposażony ma być w dwa razy mocniejszy GPU i niewykluczone, że także lepszy procesor
  • Sprzęt będzie kompatybilny z wydanymi wcześniej na PS4 grami, ale nie będzie wpływał na ich jakość
  • Zadebiutuje w cenie 399,99 dolarów albo 499,99 dolarów (o ile Sony zdecyduje się na lepszy procesor)

GPU ma być dwa razy mocniejszy i dużo szybszy niż w zwykłej wersji konsoli, przy czym nie podano dokładnej specyfikacji. Deweloperzy ponoć mają już u siebie dev-kity i pracują nad odpowiednimi grami, wykorzystującymi moc PlayStation 4K. Rzeczone produkcje działać będą też na zwykłym PS4, przy czym ich uruchamianie będzie wiązało się z „wieloma wyrzeczeniami”. Obecne już na rynku produkcje nie będą działać lepiej na nowym sprzęcie, chyba, że dany producent zatroszczy się o aktualizację swojej gry, ale najpewniej na taki ruch nie zdecyduje się zbyt wiele studiów.

Wspomniano również, że wśród gier przystosowanych do działania na PlayStation 4K w dniu premiery, największe różnice pomiędzy zwykłymi (PS4), a ulepszonymi (PS4K) wersjami zobaczymy w przypadku EVE: Valkyrie, Robinson: The Journey, Gran Turismo Sport na PlayStation VR oraz Deep Down i „GOW4”. Taki tytuł widniał na arkuszu, który otrzymał Osiris Black i jeżeli to wszystko prawda, to może chodzić tylko o jedną grę - God of War 4, o której dowiedzieliśmy się w grudniu 2014 roku.

Ponadto urządzenie wyposażone ma być w odtwarzacz Blu-ray 4K, a gry, które nie będą działały natywnie w rozdzielczości 4K, mają być do niej skalowane

Sprawa PlayStation 4K rozpoczęła się od doniesień Kotaku, które podczas konferencji GDC dowiedziało się, że Sony pracuje nad takim urządzeniem. Kilka dni później źródła serwisu Eurogamer potwierdziły te doniesienia, a następnie Wall Street Journal wyjawił, że sprzęt zostanie zapowiedziany przed październikową premierą PlayStation VR. Najodpowiedniejszym miejscem do ujawnienia nowej konsoli z pewnością są targi E3, które odbędą się w dniach 14 – 16 czerwca. Najpewniej wtedy wszystko zostanie wyjaśnione.