Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 marca 2016, 12:10

Rozdzielczość 4K na konsoli - czy Sony pracuje nad "PlayStation 4.5"?

Według informacji zdobytych przez serwis Kotaku, Sony pracuje nad nowym modelem konsoli PlayStation 4, wyposażonym w znacznie lepszą kartę grafiki. Zapewniłby on o wiele większe możliwości, w tym rozdzielczość 4K.

PlayStation 4.5 w drodze? Gracze raczej nie pogardziliby konsolą z rozdzielczością 4K... - Rozdzielczość 4K na konsoli - czy Sony pracuje nad "PlayStation 4.5"? - wiadomość - 2016-03-19
PlayStation 4.5 w drodze? Gracze raczej nie pogardziliby konsolą z rozdzielczością 4K...

Nowe edycje istniejących już konsol – np. wersje Slim czy posiadające większą ilość pamięci – to już branżowy standard. I o ile zapowiedź następnego wydania PlayStation 4 na tę modłę raczej nikogo by nie zdziwiła, tak dobiegające z zakończonej już konferencji GDC pogłoski są bardzo interesujące. Według informacji zdobytych przez serwis Kotaku firma Sony pracuje bowiem nad poprawieniem jakości graficznej oraz rozdzielczości swojej konsoli.

Przedstawiciele japońskiej korporacji na razie odmówili komentarza w tej sprawie. Podobno Sony ujawniło swoje plany deweloperom podczas GDC, aby ci już mogli się przygotowywać do wykorzystywania znacznie większych możliwości sprzętu. Według informacji Kotaku „PlayStation 4.5”, jak obecnie określany jest projekt, zostanie wyposażone w o wiele lepszą kartę grafiki i ma zaoferować graczom możliwość rozgrywki w rozdzielczości 4K oraz wyższą jakość oprawy wizualnej. Oczywiście do momentu oficjalnego potwierdzenia tych informacji nie ma co mówić o dacie premiery, jednak jedno ze źródeł stwierdziło, że konsola „może” nie wyjść w tym roku - co sugeruje, że japoński gigant nie ma zamiaru zbyt długo zwlekać z wypuszczeniem jej na rynek. Przypomnijmy, że PlayStation 4 pozwala obecnie na granie w rozdzielczości 1920x1080p.

Nowy model PlayStation 4 ze znacznie większymi możliwościami graficznymi? Szykujcie się na remastery remasterów! - Rozdzielczość 4K na konsoli - czy Sony pracuje nad "PlayStation 4.5"? - wiadomość - 2016-03-19
Nowy model PlayStation 4 ze znacznie większymi możliwościami graficznymi? Szykujcie się na remastery remasterów!
Rozdzielczość 4K na konsoli - czy Sony pracuje nad

Jeśli pogłoski te okażą się prawdziwe, spory udział w wydaniu nowej edycji konsoli będzie mieć zapewne walka o rynek wirtualnej rzeczywistości. Planowane na jesień PlayStation VR na ten moment wyraźnie odstaje technologicznie od Oculus Rifta czy HTC Vive. Wymiana karty grafiki na znacznie lepszy model pozwoliłaby zmniejszyć Sony dystans do konkurencji.

Oczywiście, plany wydania takiej konsoli wywołują też sporo pytań. Czy Sony umożliwi posiadaczom „klasycznych” PlayStation 4 na aktualizację, czy może zostaną oni zmuszeni do kupna kompletnie nowego sprzętu? Czy niektóre gry będą wydawane tylko na jedną z wersji konsoli? Na razie nie znamy odpowiedzi na żadne z tych pytań – na dobrą sprawę nawet nie wiemy, czy informacje o nowej platformie nie są tak naprawdę wyłącznie bardzo interesującymi, ale jednak plotkami.

Co ciekawe, podobny pomysł niedawno zaprezentował Microsoft, który na początku tego miesiąca rozbudził nadzieje graczy na możliwość wymiany podzespołów w konsoli Xbox One. I choć ostatecznie pogłoski te zostały zdementowane, gigant z Redmond nadal ma w planach „innowacje sprzętowe” w czasie trwania ósmej generacji konsol – choć na razie nie wiemy dokładnie, co przez to rozumieć.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Sony
  2. PlayStation 4 FAQ – wielki przewodnik po konsoli i jej funkcjach
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.