Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2016, 15:02

autor: AM

Kolejne źródła potwierdzają istnienie PlayStation 4K

Redaktorzy brytyjskiej odsłony portalu Eurogamer potwierdzają plotki na temat nowej, odświeżonej wersji PlayStation 4. Ich źródła twierdzą, że w laboratoriach Sony faktycznie trwają prace nad nową konsolą, która określana jest mianem PS4K (PlayStation 4K).

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o plotkach na temat nowej odsłony konsoli firmy Sony. Wywołał je serwis Kotaku, zdobywając informacje podczas konferencji Game Developers Conference, według których firma Sony przygotowuje sprzęt określany mianem „PlayStation 4.5”. Dziś redaktorzy portalu Eurogamer potwierdzili te rewelacje. Dotarli do niezależnych źródeł, które mówią o prototypach nowej konsoli znajdujących się w laboratoriach Sony. Ich informatorzy używają nazwy PlayStation 4K, co sugeruje, że maszyna będzie zdolna do wyświetlania gier w rozdzielczości 4K.

Spokojnie, to jeszcze nie nowe PlayStation, ale urządzenie Sony do streamowania filmów w jakości 4K. - Kolejne źródła potwierdzają istnienie PS4K - wiadomość - 2016-03-24
Spokojnie, to jeszcze nie nowe PlayStation, ale urządzenie Sony do streamowania filmów w jakości 4K.

Nowe informacje pokrywają się z wcześniejszymi plotkami – konsola ma posiadać znacznie lepszą kartę grafiki, a co za tym idzie dać większe możliwości twórcom w zakresie oprawy wizualnej. Nie bez znaczenia jest również wyższa rozdzielczość – obecnie PS4 nie zawsze radzi sobie nawet ze standardem 1080p, tymczasem dodanie literki K do nazwy sugeruje czterokrotne zwiększenie liczby wyświetlanych pikseli (najpopularniejszym wariantem rozdzielczości 4K jest 3840 × 2160).

Co ciekawe, redaktorzy Eurogamera niezależnie od zdobytych informacji powątpiewają, czy pomimo nazwy PlayStation 4K poradzi sobie z tak dużą rozdzielczością, szczególnie w wysokobudżetowych tytułach ze szczegółową grafiką. Uważają, że wizja masowej konsoli o parametrach zbliżonych do najlepszych pecetów na rynku jest mało prawdopodobna. Przewidują, że zamiast tego konsola będzie wpierać niektóre funkcjonalności 4K, takie jak szersza gama kolorów czy większy zakres jasności oświetlenia, które umożliwią bardziej realistyczną oprawę graficzną. Szczegółową analizę możliwych rozwiązań technologicznych można znaleźć tutaj.

Różnica pomiędzy rozdzielczością HD a 4K jest spora. Czy Sony jest w stanie wypuścić na rynek sprzęt, który będzie generował w grach cztery razy więcej pikseli niż dotyczasowe konsole? - Kolejne źródła potwierdzają istnienie PS4K - wiadomość - 2016-03-24
Różnica pomiędzy rozdzielczością HD a 4K jest spora. Czy Sony jest w stanie wypuścić na rynek sprzęt, który będzie generował w grach cztery razy więcej pikseli niż dotyczasowe konsole?

Wciąż nie wiadomo w jakiej dokładnie formie miałoby ukazać się PlayStation 4K. Czy będzie to zupełnie nowa platforma, czy po prostu nowy wariant tej samej konsoli, który umożliwi uruchamianie gier w wyższej rozdzielczości? Bardziej prawdopodobna wydaje się druga opcja, która byłaby rozwinięciem dotychczasowej koncepcji wydawania odświeżonych wersji sprzętów Sony i Microsoftu. PS3 Slim i Xbox 360 Elite posiadały pewne techniczne uprawnienia względem oryginałów, ale zmiany ograniczały się do chłodzenia, zasilania czy pojemności pamięci. Tym razem Sony może pójść o krok dalej, wymieniając również część podzespołów odpowiedzialnych za wydajność sprzętu. Jak na taki krok zareaguje Microsoft? Szef działu Xbox, Phil Spencer ostatnio sugerował możliwość zwiększenia mocy Xboxa One poprzez zakup dodatkowych komponentów. I choć później prostował swoje słowa, to jego wypowiedzi mogą być sondowaniem nastrojów graczy przed ogłoszeniem zmian dla Xboksa One.