Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 listopada 2016, 11:22

autor: Movis

Październikowy raport NPD – Wielka Wojna wygrana przez Battlefield 1

Po raz kolejny NPD przygląda się amerykańskiemu rynkowi gier. W bardzo tłocznym październiku dominowały Battlefield 1 i Xbox One. Gry zanotowały znaczny wzrost przychodów, lecz sprzedaż konsol nadal spada.

Battlefield 1 skosił konkurencję jak z CKM-u. - Październikowy raport NPD – Wielka Wojna wygrana przez Battlefield 1 - wiadomość - 2016-11-22
Battlefield 1 skosił konkurencję jak z CKM-u.

W październikowym sprawozdaniu analitycznej firmy NPD znaleźć można podsumowanie wyników sprzedaży na rynku elektronicznej rozrywki w USA. Całkowita wartość zakupionych przez konsumentów nowych gier, konsol oraz akcesoriów wyniosła 875,7 milionów dolarów, co jest wynikiem o 6% lepszym w porównaniu do tego samego miesiąca w 2015 roku. Wspomnieć należy, że liczby te w większości dotyczą jedynie rynku pierwotnego oraz pudełkowego, choć biorą pod uwagę ograniczone dane z dystrybucji cyfrowej, DLC i mikropłatności. Dla zobrazowania zjawiska, na początku miesiąca informowaliśmy, że firma Ubisoft uzyskała aż 72% swojego kwartalnego przychodu z cyfrowej sprzedaży.

Gry

Październik zdecydowanie opływał w wysokobudżetowe produkcje. W tym roku powróciło też parę serii, których nie mogliśmy kupić w poprzednim, jak Gears of War, Civilization, Mafia i Titanfall. Pomyślne warunki i atrakcyjność produktów zostały zdecydowanie odwzorowane w sprzedaży, która w przypadku gier konsolowych wyniosła 505,7 miliona dolarów, a dla gier na PC (pudełkowe + Steam) 33,8 miliona dolarów. To odpowiednio 31% i 172% wzrost w porównaniu z analogicznym miesiącem w zeszłym roku.

Pierwsza dziesiątka sprzedaży przedstawia się w ten sposób:

#

Gra:

Platformy:

1.

Battlefield 1

PS4, XONE

2.

Mafia III

PC, PS4, XONE

3.

Gears of War 4

XONE, PC

4.

FIFA 17

PS4, XONE, X360, PS3

5.

NBA 2K17

PS4, XONE, X360, PS3

6.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

PS4, XONE

7.

WWE 2K17

PS4, XONE, X360, PS3

8.

Sid Meier's Civilization VI

PC

9.

Titanfall 2

PS4, XONE

10.

Madden NFL 17

PS4, XONE, X360, PS3

Pozycja lidera może być realnie jeszcze mocniejsza, gdyż w rozliczeniu nie ujęto cyfrowych wersji Battlefielda 1. Podobnie ma się sprawa z wydanym 28 października Titanfallem 2, choć w tym przypadku nie wliczono jedynie kopii sprzedanych na PC przez Origin. Wiele sprzedanych egzemplarzy Gears of War 4 także nie zostało ujętych w zestawieniu, gdyż cyfrową wersję udostępniono zarówno na konsoli Microsoftu, jak i na PC. Mogło to skusić część nabywców na tę metodę zakupu.

Okazuje się także, że premierowe kłopoty techniczne Mafii III nie były dużym problemem dla konsumentów, chętnie kupujących ten produkt. Jeśli zaś kogoś dziwi obecność The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition, przypomnieć należy, że mimo dużej ilości graczy na PC, którzy otrzymali ją za darmo, została ona także wydana w wersji fizycznej na konsole Xbox One i PlayStation 4. Jak na ulepszoną wersję wiekowej produkcji, sprzedaje się niezgorzej.

Sprzęt

Sprzedaż konsol zanotowała 20-procentowy spadek w porównaniu do zeszłego roku, z wynikiem na poziomie 215,2 miliona dolarów (poprzednio 270,3 miliona). Różnica związana jest z aktualną strategią marketingową producentów, windujących sprzedaż poprzez obniżanie cen. Mimo większej ilości sprzedanych konsol przychód wytwórcy jednak spada.

Xbox One zadomowił się już na tronie lidera, utrzymując się na nim od czterech miesięcy, choć średnia cena zakupu spadła o 17% wraz z wejściem na rynek przystępnego cenowo zestawu Xbox One S 500GB + Minecraft. Nintendo 3DS sprzedaje się o 12% lepiej, za co dziękować należy dzisiejszej premierze Pokemon Sun oraz Moon i dostępnej już grze Monster Hunter Generations.

Sony także nie może narzekać, gdyż jego odchudzona wersja PS4 sprzedaje się dobrze. Wszystkie konfiguracje PlayStation 4 nie znalazły jednak aż tylu nabywców, co sumarycznie zebrane wersje Xboksa One. Ale to Japończycy mogą się pochwalić najpopularniejszym zestawem (PS4 Slim 500GB + Uncharted 4), który odpowiada za 17% całkowitej sprzedaży konsol w październiku. Analitycy wskazują, że Sony może z łatwością powrócić na pozycję lidera, wraz z adaptowaniem przez rynek PlayStation 4 Pro, na którą Microsoft nie ma jeszcze dostępnej na rynku odpowiedzi.

Ostatnia aktualizacja: 2016-11-18

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach
Battlefield 1

Battlefield 1