Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 września 2012, 13:45

autor: Ender

NCsoft zamyka MMO City of Heroes oraz zajmujące się grą studio deweloperskie

Firma NCsoft zdecydowała się ostatecznie zamknąć wszystkie serwery MMO City of Heroes. Jednocześnie do końca tego roku całkowicie zlikwidowane zostanie amerykańskie studio Paragon, które od 2007 roku pracowało na rozwojem gry.

Firma NCsoft postanowiła zamknąć wszystkie aktywne serwery superbohaterskiego MMO City of Heroes, które funkcjonowało nieprzerwanie od 2004 roku. Z decyzją łączy się także likwidacja amerykańskiego studia Paragon, które od 2007 roku zajmowało się rozwojem gry. Jak informuje serwis Gamasutra, w ten sposób pracy zostanie pozbawionych około 80 osób. W imieniu likwidowanego dewelopera, na oficjalnej stronie gry, z fanami pożegnał się jego przedstawiciel, podkreślając ogrom pracy oraz zaangażowania jakie włożono w rozwój gry, w jej ostatnich pięciu latach.

Ostateczna data wprowadzenia w życie obu decyzji została wyznaczona na 30 listopada tego roku. W najbliższych tygodniach powinien pojawić się szczegółowy terminarz wygaszania serwerów. NCsoft wystosowało oficjalny komunikat dotyczący całej sprawy sprawy:

Zarówno NCsoft i Paragon Studios są niesamowicie dumne z sukcesów City of Heroes. Niestety, długoterminowe wsparcie dla marki oraz samej gry nie jest już korzystne dla naszej firmy i nie leży w jej planach. Zmiany dotkną wszystkich pracowników Paragon, także jego kadrę zarządzającą. Rozpoczynamy proces wygaszania serwisów i serwerów City of Heores, ostateczny termin ich zamknięcia wyznaczyliśmy na 30 listopada tego roku. Była to dla nas bardzo trudna decyzja. Życzymy wszystkim członkom zespołu Paragonu szczęścia w ich dalszej karierze.

W swoim katalogu NCsoft posiada kilka dużych marek MMO, takich jak Aion, Lineage i Guild Wars. Informacje o zamknięciu City of Heroes zbiegają się z premierą Guild Wars 2, którą można uznać za duży sukces wydawcy. Firma najwyraźniej próbuje skupić się na nowszych tytułach przyciągających setki tysięcy graczy, tnąc koszty związane z utrzymaniem mniej popularnych i dochodowych produkcji.

Stworzone przez studio Cryptic, City of Heroes było pierwszym MMO na rynku, które na rynku pozwoliło graczom wcielić się w stworzonych przez siebie superbohaterów. W 2005 roku w w sklepach zadebiutował pierwszy i jedyny pudełkowy dodatek zatytułowany City of Villains, dzięki któremu mogliśmy wcielić się złoczyńców i wrogów zamaskowanych obrońców sprawiedliwości. Dwa lata później Cryptic sprzedało NCsoft prawa do marki wraz z zajmującym się nią zespołem deweloperskim. Wkrótce po przejęciu został on przemianowany na Paragon Studios. W ubiegłym roku City of Heroes zmieniło sposób finansowania przechodząc na model free-to-play, uzupełniony mikrotransakcjami. Z okazji zmiany strategii biznesowej gra otrzymała także podtytuł „Freedom”.

  1. Oficjalna strona gry