Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 września 2012, 14:24

autor: Aver

Dodatek Dawnguard do gry The Elder Scrolls V: Skyrim na PlayStation 3 pod dużym znakiem zapytania

Na oficjalnym forum dodatku DLC do zeszłorocznej gry RPG studia Bethesda Softworks pojawiła się informacja, że twórcy mają olbrzymie problemy z konwersją zawartości rozszerzenia na konsolę PlayStation 3. Stawia to premierę tytułu na urządzenie firmy Sony pod dużym znakiem zapytania.

Twórcy The Elder Scrolls V: Skyrim mają bardzo poważne problemy z przekonwertowaniem zawartości dodatku DLC Dawnguard na konsolę PlayStation 3 firmy Sony. Informację na ten temat zamieszczono na oficjalnym forum rozszerzenia na stronie studia Bethesda Softworks.

Dodatek Dawnguard do gry The Elder Scrolls V: Skyrim na PlayStation 3 pod dużym znakiem zapytania - ilustracja #1
Wampirze spaczenie dotknęło nawet konwersji Dawnguard na PlayStation 3

Przedstawiciel amerykańskiej firmy napisał, że The Elder Scrolls V: Skyrim jest „olbrzymią i złożoną grą, która wymaga wykorzystania wielu zasobów”. Zaznaczył, że proces konwersji staje się o wiele bardziej skomplikowany w przypadku dużych rozszerzeń, takich jak właśnie Dawnguard. Kluczowe zdania znajdują się pod koniec drugiego akapitu:

PlayStation 3 to bardzo mocny system i dokładamy wysiłków, aby dostarczyć wam dodatkową zawartość, na jaką czekacie. Dawnguard to nie jedyne DLC, nad jakim pracujemy, więc zagadnienia związane z implementacją nowych elementów są coraz bardziej skomplikowane. Jest to problem, co do którego nie mamy pewności, że możemy go rozwiązać, ale współpracujemy z firmą Sony, aby spróbować dostarczyć wam wspomniany dodatek DLC.

Istnieje więc duże ryzyko, że prawdopodobnie nigdy nie ujrzymy dodatku Dawnguard w wersji na PlayStation 3. Miejmy nadzieję, że słowa przedstawiciela studia Bethesda nie stawiają pod znakiem zapytania także konwersji innych obszernych dodatków DLC do piątej części sagi The Elder Scrolls na urządzenie firmy Sony.

Dawnguard od początku borykał się z pewnymi zawirowaniami wydawniczymi. W pewnym momencie okazało się, że studio Bethesda podpisało z firmą Microsoft umowę na czasową wyłączność na wydanie dwóch pierwszych rozszerzeń DLC do The Elder Scrolls V: Skyrim na konsolę Xbox 360. Pete Hines, wiceprezes działu Public Relations i Marketingu amerykańskiego dewelopera, stwierdził pod koniec lipca, że „rozszerzenie nie było zapowiadane na inne platformy”. Jednak z początkiem sierpnia rozszerzenie pojawiło się na platformie dystrybucji cyfrowej Steam. Niestety, nie dla graczy z Polski.

Dawnguard to pierwszy z zapowiadanych przez twórców licznych dodatków DLC do popularnej gry RPG z zeszłego roku, która otrzymała wiele prestiżowych nagród (drugi to niedawno zapowiedziany Hearthfire). Wprowadza do świata prowincji Skyrim nową oś fabularną, związaną z powrotem lorda wampirów – Harkona – i jego walce o dominację nad kontynentem Tamriel. Przeciwstawia się mu zakon łowców wampirów. Rozszerzenie dodaje do gry nowe lokacje, zdolności (np. możliwość walki konnej), drzewka rozwoju postaci i przedmioty.

Premiera Dawnguard na konsolę Xbox 360 miała miejsce 26 czerwca bieżącego roku. Tytuł zebrał przyzwoite recenzje (w ocenie redakcji gry-online.pl oraz biorąc pod uwagę średnią 73 na 100 w serwisie Metacritic). Z początkiem sierpnia jest dostępny na Zachodzie w wersji na PC.