Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 listopada 2008, 12:11

autor: Łosiu

Monopoly - od planszówki po srebrny ekran

Jedną z najpopularniejszych, planszowych gier ekonomicznych wszech czasów jest niewątpliwie Monopoly – rozgrywka polega na handlu nieruchomościami. Powstała ona w czasach wielkiego kryzysu ...

Jedną z najpopularniejszych planszowych gier ekonomicznych wszech czasów jest niewątpliwie Monopoly, w której to rozgrywka polega na handlu nieruchomościami. Powstała ona w czasach wielkiego kryzysu (1929 – 1933) w Stanach Zjednoczonych, a jej autorem jest Charles B. Darrow. Pomimo wiekowego już pomysłu i zmian w trendach rodzinnej rozrywki, gra Darrow’a do dnia dzisiejszego umila spędzanie wolnego czasu w wielu domach na całym świecie. W przeciągu blisko osiemdziesięciu lat od jej powstania tytuł doczekał się ogromnej ilości klonów oraz wariacji oryginalnego pomysłu. W naszym kraju popularne były takie odpowiedniki jak np. Eurobiznes, Bankrut, czy też Fortuna. Co więcej, z uwagi na szeroki przedział wiekowy, w którym to Monopoly gromadzi swoich sympatyków, wielu producentów zaczęło tworzyć odmiany gry odpowiednie dla konkretnych odbiorców. Mamy zatem klasyczne wydania, jak również takie jak: Junior, Disneyland, a nawet Star Wars czy Pokemon.

Monopoly - od planszówki po srebrny ekran - ilustracja #1

Świat rozrywki komputerowej również doczekał się swojej wersji. W latach 80-tych zaczęły pojawiać się pierwsze wirtualne odpowiedniki. Rok 1985. Na rynek trafiła gra zatytułowana Monopoly na komputery Amstrad CPC, ZX Spectrum oraz komputery osobiste z systemem DOS. Rok później gra zadomowiła się wśród użytkowników PC ze standardem MSX. W 1987 przyszedł czas na konsole Sega Master System, a w 1992 odświeżono tytuł serwując graczom - Monopoly Deluxe. W miarę rozrastającej się gamy platform sprzętowych, pomysł, w mniej lub bardziej zmienionej postaci, wzbogacał rynek o kolejne świeże wydania (Monopoly Tycoon, Monopoly Party, Monopoly).

Monopoly - od planszówki po srebrny ekran - ilustracja #2

Od dłuższego czasu rynek gier komputerowych ściśle współpracuje z branżą filmową i vice versa. Ta symbioza dostarcza obu stronom wiele korzyści, między innymi - większe pole manewru i szerszy zakres wykorzystania licencji. Coraz częściej możemy usłyszeć o kolejnej ekranizacji popularnej gry, czy też o nadchodzącym kinowym hicie, który zostanie wzbogacony o wirtualną adaptację. Zapytacie pewnie jak ma się do tego gra Monopoly. Otóż, jak donosi polski serwis FilmWeb.pl, ów planszowy klasyk również trafi na srebrny ekran.

Monopoly - od planszówki po srebrny ekran - ilustracja #3

Reżyser takich filmów jak np. słynny Łowca Androidów, Obcy: 8 pasażer Nostromo, czy też Gladiator – Ridley Scott - przyznał oficjalnie, iż zamierza urzeczywistnić koncepcję filmowego Monopoly. Fabularną stroną filmu zajmie się Pamela Pettler - scenarzystka znana z takiego tytułu jak: Gnijąca panna młoda. Szczegóły produkcji nie są na razie znane, jednak jak możemy przeczytać w The Hollywood Reporter – Scott ma zamiar nadać ekranizacji wyrazisty, futurystyczny klimat rodem z Łowcy Androidów. Pieczę nad całokształtem sprawuje producent gry - firma Hasbro oraz wytwórnia Universal Pictures.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.