Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Monopoly Deluxe (PC)

Monopoly Deluxe PC

Monopoly Deluxe to przygotowana przez firmę Virgin Games adaptacja jednej z najpopularniejszych gier planszowych. Twórcy pozostali wierni regułom Monopoly.

Strategiczne | ekonomiczne | planszowe | 2D | rodzinne

PC Windows
Okładka Monopoly Deluxe (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22września1992

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Monopoly Deluxe to komputerowa wersja jednej z najbardziej znanych gier planszowych, która już od kilkudziesięciu lat podbija serca milionów ludzi na całym świecie.

Na pierwszy rzut oka Monopoly Deluxe może wydawać się grą skomplikowaną, ale w rzeczywistości, podstawowe zasady rozgrywki są bardzo proste (i na dodatek w stu procentach wierne oryginałowi). Wokół planszy wytyczona jest droga, którą będą pokonywać poszczególni zawodnicy. Liczba pól, jakie mogą oni przejść w jednej turze, uzależniona jest od wyniku rzutu kostkami. Zatrzymując się na konkretnym polu, możemy podjąć jakąś akcję (najczęściej jest to kupno okolicznego terenu) lub podporządkować się wydarzeniom losowym (np. kara za parkowanie, zamknięcie w więzieniu). Jeżeli inny gracz stanie w miejscu, które należy do nas, musi zapłacić grzywnę. Jej wysokość uzależniona jest od tego, czy na polu znajdują się dodatkowe domy lub hotel.

Oczywiście, to tylko część z bogatych zasad Monopoly Deluxe. O wszystkich można przeczytać w drobiazgowo przygotowanej pomocy, która dostępna jest w każdym momencie zabawy. Komputerowa wersja klasycznej gry planszowej posiada oczywiście kilka ułatwień, których na próżno szukać w pierwowzorze. Przede wszystkim otrzymujemy tu garść uaktualnianych na okrągło statystyk dotyczących stanu naszego posiadania. Jeśli akurat sobie tego życzymy, możemy zmienić widok na planszy i wyświetlić pola zajmowane przez dowolnego gracza. Siłą Monopoly Deluxe jest także udział komputerowych przeciwników (kilka stopni trudności). Chociaż w zabawie może uczestniczyć nawet osiem osób, włączenie oponentów sterowanych przez program pozwala równie dobrze grać samemu.

Gra została opublikowana zarówno w wersji dla systemów DOS jak i Windows 3.11 (ta druga jest zdecydowanie bardziej intuicyjna w obsłudze). Oprawa wizualna jest wierna planszowemu pierwowzorowi, dlatego trudno oczekiwać tu graficznych fajerwerków. Bardzo dobrze przedstawia się natomiast warstwa audio. Wszystkim akcjom w grze towarzyszy szeroki wachlarz sampli, łącznie z różnymi dźwiękami przypisanymi konkretnym bohaterom. Monopoly Deluxe to doskonała alternatywa dla tych, którzy chcieliby pograć w to jedną z najbardziej znanych gier planszowych, ale z różnych względów nie mają do niej dostępu (ewentualnie brak chętnych do zabawy).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 8  

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 64 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Monopoly Deluxe

odpowiednia dla każdego wieku

Żyjąca plansza w Monopoly Streets
Żyjąca plansza w Monopoly Streets

wiadomość7 maja 2010

Najpopularniejsza gra planszowa wszech czasów doczeka się kolejnej konsolowej adaptacji. Firma Electronic Arts Play Label (będąca częścią koncernu EA) poinformowała o pracach nad Monopoly Streets. Gra ukaże się jesienią tego roku w wersji na konsole Nintendo Wii, Xbox 360 i PlayStation 3.

Monopoly - od planszówki po srebrny ekran
Monopoly - od planszówki po srebrny ekran

wiadomość13 listopada 2008

Jedną z najpopularniejszych, planszowych gier ekonomicznych wszech czasów jest niewątpliwie Monopoly – rozgrywka polega na handlu nieruchomościami. Powstała ona w czasach wielkiego kryzysu ...

Nadchodzi nowa elektroniczna edycja Monopoly

wiadomość23 kwietnia 2008

W lutym informowaliśmy Was o możliwości głosowania na polskie miasto, które ma się znaleźć w najnowszej edycji bardzo popularnej gry planszowej – Monopoly Here & Now: World Edition. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że bazująca na tej nadchodzącej pozycji produkcja elektroniczno-rozrywkowa trafi jesienią tego roku na Xboxa 360, Wii, PlayStation 2, telefony komórkowe i serwis PoGo.com.