Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 czerwca 2018, 08:47

autor: Adrian Werner

Mod Gothic II Graphics Overhaul remasteruje grafikę klasycznego RPG-a

Fani gier studia Piranha Bytes powinni sprawdzić moda Gothic II Graphics Overhaul, który gruntownie ulepsza grafikę klasycznego RPG-a studia Piranha Bytes. Efekt jest wyśmienity.

Dzięki modowi gra prezentuje się znacznie lepiej. - Mod Gothic II Graphics Overhaul remasteruje grafikę klasycznego RPG-a - wiadomość - 2018-06-16
Dzięki modowi gra prezentuje się znacznie lepiej.
GOTHIC II W SKRÓCIE:
  1. Deweloper gry: Piranha Bytes
  2. Oryginalny wydawca: JoWood.
  3. Obecny wydawca: THQ Nordic
  4. Gatunek: RPG
  5. Platformy: PC
  6. Data premiery: 29 listopada 2002 r.

Pomimo prawie szesnastu lat na karku, Gothic II wciąż cieszy się dużym uznaniem. Wielu graczy do dzisiaj uważa ten tytuł za jednego z najlepszych RPG-ów w historii i lubi co pewien czas odkurzyć tego klasyka. Takie powroty wydatnie umilić powinien mod Gothic II Graphics Overhaul, którego celem jest ulepszenie oprawy graficznej.

Autor, czyli moder o ksywce Vurt, wykonał kawał dobrej roboty. Projekt podmienia ponad sześćset tekstur i wprowadza więcej niż sześćdziesiąt nowych lub ulepszonych modeli. Wszystko to prezentuje znacznie wyższy poziom detali niż to, co oferuje podstawowa wersja gry.

Gothic II Graphics Overhaul zmienia drzewa na nowe i kompletnie przekształca wygląd nieba, wody, słońca, deszczu, ziemi i kamieni. Efekt wszystkich ulepszeń jest wyśmienity i w praktyce daje coś w rodzaju nieoficjalnego remastera. Nie jest to jedyny projekt tego typu, ale od konkurencji odróżnia go wierność klimatowi oryginalnej wersji gry. Taki np. L'Hiver jest jeszcze ładniejszy, ale w niektórych aspektach mocno odstaje od wizji Piranha Bytes.

Warto wspomnieć, że mod ogranicza się do poprawienia warstwy wizualnej Gothica II. Mechanizmy rozgrywki i zawartość kampanii Vurt pozostawił nietknięte.

Projekt działa ze wszystkimi wersjami gry, zarówno wydaniem na płytkach, jak i cyfrowymi edycjami z serwisów Steam i GOG.com. Plik z modem waży 301 MB i można go pobrać z serwisu Nexus. Instalacja modyfikacji jest prosta. Wystarczy wypakować archiwum z nią i skopiować uzyskany w ten sposób plik o rozszerzeniu .vdf do folderu „Data” w miejscu zainstalowania gry (np. „C:\Steam\steamapps\common\gothic ii\Data”).

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji zagrać w Gothica II, to warto skorzystać z trwającej obecnie w serwisie GOG.com letniej wyprzedaży, która potrwa do 18 czerwca. W jej ramach za 5 złotych można kupić Gothic 2 Gold Edition, czyli zestaw zawierający podstawową wersję gry wraz z dodatkiem Noc Kruka.

  1. Gothic II Graphics Overhaul - pobierz moda
  2. Gothic II - recenzja gry

Porównanie graficzne (wersja oryginalna na górze, wersja z modem poniżej):