Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2022, 20:41

THQ Nordic spełnia marzenia; Gothic 2 na Steam grywalny bez Nocy Kruka [Aktualizacja #2]

Marzyliście, aby zagrać w Gothica 2 bez Nocy Kruka? Teraz macie taką możliwość – z okazji dwudziestych urodzin gry firma THQ Nordic przygotowała prezent dla społeczności na Steamie.

Źródło fot. Gothic II: Złota Edycja / Steam.
i

AKTUALIZACJA

#2. [02.12.2022] Firma THQ Nordic przyznała, że nie doprecyzowała komunikatu, o którym poinformowaliśmy Was w środę. Jak słusznie zauważyła społeczność, oryginalny Gothic II jest grywalny na Steamie dzięki modyfikacji Classic Mod, stworzonej przez Kor Angara, GaroK-a i D36. Owi twórcy mieli podjąć współpracę z THQ Nordic, gdyż ich mod „zasługiwał na większą popularność i uczynienie go standardem”. Co ciekawe, niektórzy z nich mieli zostać postawieni przed faktem dokonanym, bez wcześniejszego zapytania o zgodę.

#1. [30.11.2022] Społeczność Gothica donosi, że tak naprawdę nie udostępniono oryginalnej wersji Gothica II, a wykorzystano wspomniany w tej wiadomości mod, który po prostu cofa zmiany wprowadzane przez dodatek Noc Kruka.

Trudno stwierdzić to z całą pewnością, nie przechodząc gry od początku do końca, dlatego będziemy przyglądali się tej sprawie, czekając na ewentualny komunikat ze strony firmy THQ Nordic.

Zachęcaliśmy Was wczoraj, abyście obeszli dwudzieste urodziny Gothica II, instalując któryś z modów. Firma THQ Nordic również wyszła z własną propozycją, przygotowując nie lada prezent dla fanów. Jest nim możliwość zagrania w podstawową wersję gry bez dodatku Noc Kruka.

Aby to zrobić, wystarczy pobrać Gothica II: Złotą Edycję na Steamie. Gdy go uruchomimy, pojawi się poniższe okno, w którym wybierzemy, czy chcemy zagrać w podstawkę, czy w podstawkę wzbogaconą o dodatek Noc Kruka.

THQ Nordic spełnia marzenia; Gothic 2 na Steam grywalny bez Nocy Kruka [Aktualizacja #2] - ilustracja #1
Źródło: Gothic II: Złota Edycja / Steam.

Jest to nie lada gratka dla fanów, gdyż do tej pory większość cyfrowych wydań gry nie pozwalała na taki wybór – dało się uruchomić wyłącznie Gothica II z rozszerzeniem. Warto dodać: bardzo dobrym rozszerzeniem, niemniej w sieci często można było natrafić na pytanie o to, jak zagrać w oryginalną wersję.

Opcji było kilka:

  1. mod cofający zmiany, jakie wprowadzała Noc Kruka;
  2. posiadanie cyfrowej wersji gry zakupionej w nieistniejącym już sklepie cdp.pl (prywatnie korzystałem właśnie z tego rozwiązania);
  3. zainstalowanie gry z oryginalnego wydania 3-płytowego.
THQ Nordic spełnia marzenia; Gothic 2 na Steam grywalny bez Nocy Kruka [Aktualizacja #2] - ilustracja #2

Ta muzyka w menu.Źródło: Gothic II: Złota Edycja / Steam.

THQ Nordic spełnia marzenia; Gothic 2 na Steam grywalny bez Nocy Kruka [Aktualizacja #2] - ilustracja #3

Klimatyczny ekran wczytywania.Źródło: Gothic II: Złota Edycja / Steam.

THQ Nordic spełnia marzenia; Gothic 2 na Steam grywalny bez Nocy Kruka [Aktualizacja #2] - ilustracja #4

Brak roślin i pasa? To musi być Gothic II!Źródło: Gothic II: Złota Edycja / Steam.

Teraz na szczęście nie trzeba kombinować i można bez przeszkód wrócić do oryginalnego Gothica II – lub sprawdzić, jak wyglądał on bez Nocy Kruka, jeśli wcześniej nie miało się ku temu okazji. W ten sposób pozbawiamy się wprawdzie dostępu do całego wątku Jarkendaru, wielu misji pobocznych w Khorinis czy licznych przedmiotów, lecz jednocześnie gra staje się znacznie łatwiejsza, co dla wielu osób może okazać się istotne.

Na razie THQ Nordic udostępniło omawianą opcję dla Gothica II: Złotej Edycji na Steamie. Prawdopodobnie zostanie ona wkrótce dodana również do wersji dostępnej na GOG-u. To co, w następnej kolejności poprosimy o osiągnięcia, prawda?

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej