Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 listopada 2022, 12:52

autor: Adrian Werner

Gothic 2 ma 20 lat. Polecamy, z jakimi modami uczcić te urodziny

Gothic II kończy dziś 20 lat. Z tej okazji omawiamy, z jakimi modyfikacjami najlepiej powrócić do klasyki studia Piranha Bytes.

Źródło fot. Piranha Bytes
i

Dzisiaj okrągłe dwudzieste urodziny obchodzi Gothic II, czyli kultowe RPG niemieckiego studia Piranha Bytes. Pomimo dwóch dekad na karku to nadal jedna z najważniejszych produkcji w swoim gatunku i w opinii wielu graczy autorzy już nigdy nie osiągnęli takiego poziomu w żadnej kolejnej grze.

Zwłaszcza w Polsce Gothic II cieszy się wielką estyma. Dobrze widać to po serwisie GRYOnline.pl. Przez te lata nasi czytelnicy wystawili grze ponad 22 tys. ocen – ich średnia wynosi 9.0. W przypadku dodatku Noc Kruka wynik to 9.1. Ponadto wciąż bardzo chętnie czytacie newsy dotyczące dwóch pierwszych odsłon serii. Sam fakt, że jest o czym pisać, dobrze pokazuje wyjątkowość tych gier. Ich fani nigdy ich nie porzucili i wciąż raczą nas swoją twórczością opartą na tych przebojach.

Najważniejszym ujściem tej fanowskiej kreatywności są mody i to na nich chcielibyśmy się dzisiaj skoncentrować. Przez dwie dekady od premiery Gothic II doczekał się masy ciekawych projektów. Wiele z nich ulepszyło bazową grę (a trzeba przyznać, że było co ulepszać), podczas gdy inne zaoferowały liczne nowe przygody fabularne.

W tym artykule skoncentrowaliśmy się na modyfikacjach, z którymi warto dzisiaj powrócić do Gothica II. Jeśli bardzie interesują Was wspominki o tej grze, to polecamy nasze inne artykuły:

 1. 14 lat Gothica II w Polsce – świetny następca świetnej gry
 2. 15 lat Gothica II – czego kultowy RPG mógłby nauczyć dzisiejsze erpegi?

Podstawowe mody

Praktycznie wszystkie modyfikacje do Gothica II wymagają tzw. Gold Edition, czyli podstawowej wersji gry wraz z dodatkiem Noc Kruka. Jeśli dzisiaj chcecie grać w przebój studia Piranha Bytes, to warto wpierw zainstalować podstawowe mody, które ulepszają grę i rozszerzają możliwości jej modyfikowania (przez co wiele fanowskich projektów, w tym tych z nowymi przygodami, ich wymaga). Kluczowy zestaw to Gothic II Fix 2.6.0.0-rev2, Player Kit v.2.6f oraz System Pack 1.8. To trzy najważniejsze projekty tego typu i powinniście je zainstalować w takiej właśnie kolejności.

Potem warto także skorzystać z LargeAddressAware Hack (4GB Patch). Grę opracowano z myślą o ograniczeniach 32-bitowych systemach operacyjnych. W rezultacie silnik może korzystać tylko z 2 GB RAM-u, nawet jeśli mamy więcej pamięci na PC. Ten projekt pozwala to obejść. Nie tylko zwiększy to wydajność bazowej gry, ale jest absolutnie kluczowe, jeśli bawicie się modami, gdyż wiele z nich ma wyższe wymagania niż podstawowa wersja Gothica II.

Nowe kampanie

Kroniki Myrtany

Zaczniemy oczywiście od projektu Kroniki Myrtany: Archolos (ang. The Chronicles of Myrtana). To obecnie najgorętszy mod w środowisku fanów serii Gothic. Jego potęgę najlepiej obrazuje fakt, że w zorganizowanym niedawno plebiscycie serwisu ModDB Kroniki Myrtany wygrały w kategorii „moda dekady”, wyprzedzając takie przeboje, jak S.T.A.L.K.E.R.: Call of Chernobyl, Black Mesa, Elderal czy Mental Omega.

Kroniki Myrtany przenoszą nas do nowego otwartego świata, oferując kampanię starczającą na ok. 60 godzin. Twórcy przygotowali ogrom nowych elementów graficznych i wprowadzili masę ulepszeń w gameplayu. Poprawiono balans rozgrywki i wprowadzono nowy system rzemiosła. Dodano także świetny system podróży, pozwalający wybierać pomiędzy magicznymi teleportami, łodziami i karawanami najemników.

Dodatkową atrakcją jest wyśmienity polski dubbing. Wszystko to w sumie składa się na prawdziwy moderski majsterszyk. Kroniki Myrtany: Archolos przez wielu uznawane są wręcz za „Gothica 3, którego nigdy nie dostaliśmy” i nie są to zbytnio przesadzone opinie.

 1. Kroniki Myrtany: Archolos – pobierz polską wersję modyfikacji
 2. Chronicles Of Myrtana: Archolos – pobierz anglojęzyczną wersję moda
 3. Recenzja gry Kroniki Myrtany – pełnoprawny Gothic od fanów dla fanów
 4. Kroniki Myrtany – poradnik do gry

Odyseja – w imieniu Króla

Jeśli szukacie przygody, która może pochłonąć Was na długie miesiące, to koniecznie musicie sprawdzić projekt Odyseja – w imieniu Króla. Mod jest gigantyczny – starcza spokojnie na 200 godzin zabawy. Na szczęście w parze z ilością idzie tutaj również jakość.

Gracz wciela się w nowego bohatera imieniem Roland, który do niedawna żył w obozowisku Paladynów na wyspie. Zostaje ono zniszczone, a większość wojowników wymordowana, co wymusza na naszym herosie ucieczkę. Tak zaczyna się ciekawie opowiedziana historia, pełna zarówno nowych postaci, jak i odniesień do bohaterów znanych z oficjalnych odsłon serii Gothic.

Produkcja jest szalenie imponująca. Autorzy przygotowali od groma nowych elementów graficznych, w tym animacji, jak i rozbudowali wiele elementów rozgrywki. W lokacjach potwory odradzają się po pewnym czasie i są niebezpieczne na każdym etapie historii.

 1. Odyseja – w imieniu Króla – pobierz mod
Gothic 2 ma 20 lat. Polecamy, z jakimi modami uczcić te urodziny - ilustracja #1
Źródło fot. OdysseeModTeam.

The Returning

Przed premierą Odysei za największy mod do Gothica II uchodziło The Returning. Modyfikacja opowiada o nowych przygodach Bezimiennego. Projekt wzbogaca świat gry o wiele nowych lokacji, nieznanych wcześniej przeciwników oraz gildie nekromantów, magów wody, strażników świątynnych, guru, bandytów, gildię kupców, zabójców oraz myśliwych.

The Returning nie dorównuje poziomem wykonania Odysei czy Kronikom Myrtany, ale potrafi zapewnić grubo ponad 100 godzin dobrej zabawy. Zwłaszcza że kilka lat temu wydano gruntownie odświeżoną wersję 2.0, która nie tylko naprawiła najpoważniejsze problemy moda, ale również ulepszyła praktycznie każdy aspekt projektu, w tym grafikę.

 1. The Returning – pobierz mod
Gothic 2 ma 20 lat. Polecamy, z jakimi modami uczcić te urodziny - ilustracja #2
Źrodło fot. The Returning Team.

Złote Wrota I oraz II

Warto także wspomnieć o projekcie Złote Wrota. W nim udajemy się na wyspę Khorinis, gdzie dowiadujemy się, iż do Jarkendaru została wysłana ekspedycja paladynów, której celem jest rozprawienie się z piratami oraz z tajemniczą i nasilającą się plagą Beliara. Oczywiście postanawiamy wyruszyć w ślad za paladynami.

To mniejsza modyfikacja (starcza na ok. 10-20 godzin), więc jest dobrą propozycją dla osób, które przytłaczają rozmiary wymienionych wcześniej megamodów. Projekt jest jednak starannie wykonany i stanowi dużą gratkę dla fanów Gothica.

Należy dodać, że twórcy pracują już nad kontynuacją. Pierwszy teaser Złotych Wrót II zostanie pokazany dzisiaj wieczorem.

 1. Złote Wrota – pobierz mod

Legend of Ahssun

Na koniec zostawiliśmy sobie Legend of Ahssun. W tej kampanii po rozbiciu naszego statku lądujemy jako niewielnik na gladiatorskiej arenie, a potem musimy przetrwać w tytułowym mieście i znaleźć sposób na dotarcie do księcia.

Ta modyfikacja nie tylko oferuje masę nowej zawartości, ale również wprowadza wiele zmian w mechanizmach i strukturze rozgrywki, wzorowanych na rozwiązaniach z serii Wiedźmin oraz The Elder Scrolls.

Z tym, że z Legend of Ahssun jest jeden problem. Mod wydano oficjalnie tylko w języku niemieckim. Przez pewien czas nad polską wersją pracowali weterani z grupu Bractwo, ale projekt został porzucony. Na szczęście prace wznowiono po tym, jak grupa połączyła się z ekipą Sefaris. Na

Na razie nie wiemy, kiedy ukaże się polska wersja, ale jeśli nie znacie niemieckiego to możecie zagrać w angielskie tłumaczenie, które niestety zostało wykonane za pomocą translatorów. Nie jest tragiczne, więc spokojnie można się bawić, ale nie da się ukryć, ze pozostawia sporo do życzenia, ale w oczekiwaniu na rodzimą wersję sprawdzi się całkiem nieźle.

 1. Legend of Ahssun – pobierz

Ulepszanie grafiki

Wszystkie te modyfikacje są fajne, ale co jeśli po prostu chcecie pograć w ulepszoną wersję Gothica II oraz Nocy Kruka? Tutaj macie do wyboru dwa projekty.

 1. L'Hiver – wielka modyfikacja, którą można określić mianem remastera. Ulepsza ona większość lokacji w grze i rozszerze je o nowe miejscówki. Nie zabrakło także nowych wrogów oraz poprawionej rozgrywki. Wszystko to jednak trzyma się klimatu i założeń studia Piranha Bytes.
 2. Gold Remaster – to idealna propozycja dla osób, które nie chcą żadnych nowości i szukają jedynie ulepszeń. Projekt bazuje na L'Hiver, ale usuwa wszystkie modyfikacje rozgrywki oraz nową zawartość, koncentrując się jedynie na ulepszeniu Gothica oraz Nocy kruka.

Te modyfikacje przeznaczone są do zabawy w podstawową wersję gry i dodatku. W przypadku łączenia ich z fanowskimi przygodami mogą pojawić się błędy. Nie warto więc tego robić, zwłaszcza że większość takich projektów od razu oferuje wiele z tych ulepszeń.

Gothic 2 ma 20 lat. Polecamy, z jakimi modami uczcić te urodziny - ilustracja #3
Gothic II: Gold Remaster. Źródło fot. Marco_Marwin.

Gothic 2 Online

Na koniec musimy wspomnieć o projekcie Gothic 2 Online. To polski mod, który dodaje do gry tryb multiplayer. Autorzy udostępnili narzędzia pozwalające na zakładanie różnorodnych typów serwerów. Niektóre z nich oferują wrażenia przypominające produkcje MMORPG, podczas gdy inne stawiają na rozgrywkę survivalową lub potyczki między klanami.

 1. Gothic 2 Online – pobierz mod

Warto dodać, że na serwerach czasami toczą się duże dramy. Polecamy zapoznanie się z naszymi artykułami o serwerze Historii Kolonii, który wpierw był rajem dla fanów Gothica, a potem zaliczył spektakularny koniec.

 1. Gothic 2 Online: Historia Kolonii to nowy raj dla fanów Górniczej Doliny
 2. Smutny koniec raju dla fanów Górniczej Doliny, upadek Gothic 2 Online: Historii Kolonii

Macie ochotę na więcej? Nie ma sprawy.

Ten rocznicowy artykuł ma jedynie na celu przybliżenie Wam garści ciekawych modyfikacji, od których warto zacząć przygodę z przerabianiem Gothica II. W rzeczywistości modów do tej gry jest cała masa i co najmniej kilkadziesiąt z nich jest godnych Waszej uwagi. Jeśli chcecie się o nich dowiedzieć więcej, to polecamy naszą obszerną publicystykę w tym temacie:

 1. Najlepsze mody do gry Gothic 2 – Noc Kruka na bogato