Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 grudnia 2011, 10:55

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Mieszane uczucia Hideo Kojimy w sprawie remake'u gry Metal Gear Solid

Kwestia ewentualnego wydania odświeżonej wersji pierwszej części serii Metal Gear Solid nadal pozostaje niepewna. Swoje wątpliwości w tej sprawie w jednym z wywiadów przedstawił Hideo Kojima, główny twórca cyklu.

Hideo Kojima, znany jako główny twórca serii Metal Gear Solid, wypowiedział się na temat możliwości wydania odświeżonej edycji pierwszej części cyklu. Okazuje się, że ma bardzo mieszane odczucia w tej kwestii.

W wywiadzie dla brytyjskiego Official PlayStation Magazine powiedział, że gdyby nawet do tego doszło, musiałby to być kompletny remake. W związku z tym trzeba by było zmodyfikować niemal całą mechanikę zabawy, zostawiając jedynie opowiadaną historię. Mogłoby to w pewnym stopniu zmienić znaną i bardzo cenioną produkcję, a tego Kojima chciałby uniknąć.

„Jeśli dostosujesz rozgrywkę do aktualnych standardów, stracisz wtedy nieco cech typowych dla oryginału. To była gra stworzona z myślą o określonej epoce – nie tylko biorąc pod uwagę fabułę, ale również sterowanie i wszystko, co charakteryzuje czas, w którym tytuł został stworzony” – japoński wizjoner nie chciałby więc zaburzać obrazu gry poznanej w 1998 roku.

Mieszane uczucia Hideo Kojimy w sprawie remake'u gry Metal Gear Solid - ilustracja #1
Metal Gear Solid: The Twin Snakes

Z drugiej strony, możliwość wydania remake’u nie została w wywiadzie całkowicie odrzucona. Kojima zapewnił bowiem, że jeśli by do tego doszło, sam pozostałby na stanowisku producenta, ale większość prac należałaby do reszty zespołu deweloperskiego. W tej chwili jednak nic nie zostało potwierdzone i ewentualna reedycja Metal Gear Solid wciąż jest tylko pieśnią przyszłości.

Warto przypomnieć, że pierwowzór został odświeżony w 2004 roku pod postacią gry Metal Gear Solid: The Twin Snakes. Tytuł ukazał się jednak wyłącznie na konsoli GameCube i zapewne ze względu na umowę ekskluzywności z firmą Nintendo nie mógł pojawić się w nadchodzącym zestawie Metal Gear Solid HD Collection na PlayStation 3 oraz Xboksa 360.

W skład Metal Gear Solid HD Collection wejdą: Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 3: Snake Eater oraz Metal Gear Solid: Peace Walker (specjalne edycje działające w rozdzielczości HD i 60 klatkach na sekundę), a także dwie najstarsze odsłony serii: Metal Gear i Metal Gear 2: Solid Snake z konsoli MSX. Pakiet zadebiutował w listopadzie na terenie Stanów Zjednoczonych i Japonii, a w Europie ukaże się dopiero 3 lutego 2012 roku.