Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 sierpnia 2011, 22:25

Konferencja Sony na targach gamescom - obniżka ceny PS3, nowy model PSP, nowe gry na PS Vita

Przed kilkudziesięcioma minutami zakończyła się druga ważna konferencja tegorocznej edycji targów gamescom. Zgodnie z oczekiwaniami, spotkanie zorganizowane przez firmę Sony przyniosło kilka istotnych ogłoszeń.

Przed kilkudziesięcioma minutami zakończyła się druga ważna konferencja tegorocznej edycji targów gamescom. Zgodnie z oczekiwaniami, spotkanie zorganizowane przez firmę Sony przyniosło kilka istotnych ogłoszeń, związanych m.in. z nowymi cenami PSP oraz PlayStation 3. Poznaliśmy również tytuły kolejnych produkcji powstających na PlayStation Vita.

Rynek europejski i zmiany w kierownictwie Sony Computer Entertainment Europe

Konferencja rozpoczęła się od spraw czysto formalnych. Andrew House, dotychczasowy dyrektor generalny europejskiego oddziału Sony Computer Entertainment, potwierdził zgromadzonym dziennikarzom, że Europa jest dla Sony niezwykle istotnym rynkiem. Przedstawił również pokrótce strategię działania japońskiego koncernu, dla którego celem nadrzędnym jest połączenie swoich urządzeń przy pomocy PlayStation Network w globalną sieć, zapewniającą dostęp do wielu zróżnicowanych serwisów multimedialnych (m.in. Vidzone, MUBI, VOD czy Qriocity).

Konferencja Sony na targach gamescom - obniżka ceny PS3, nowy model PSP, nowe gry na PS Vita - ilustracja #1

Następnie House zaprosił na scenę Jima Ryana, który – jak się okazało – zastąpi go na stanowisku dyrektora generalnego Sony Computer Entertainment Europe. Z dniem 1 września House obejmie bowiem rolę dyrektora generalnego Sony Computer Entertainment Japan z siedzibą w Tokio (Kaz Hirai zostanie prezesem całej grupy SCE). Zaproszony na scenę Ryan przeszedł do kolejnego tematu konferencji, jakim okazała się konsola PlayStation Vita.

Funkcje PlayStation Vita

Etap poświęcony PS Vita rozpoczęto od przypomnienia najważniejszych cech konsoli. Potwierdzono również, że oprócz typowo autorskich funkcji sieciowych (typu Near, Party oraz Live Area), zaoferuje ona wsparcie dla FourSquare, Facebooka, Twittera czy Skype’a. Ponadto w pamięci PS Vita znajdziemy aplikację do zarządzania Trofeami zdobywanymi w grach (także w tych przeznaczonych na PS3). Nie zabraknie również przeglądarki internetowej, robiącej użytek z całego ekranu dotykowego konsoli. Wszystkie produkcje wydawane na nową platformę przenośną Sony trafiać będą automatycznie do oferty PlayStation Network w wersjach cyfrowych. Za konsolę w wersji z Wi-Fi zaplacimy 249 euro (ok. 1000 zł).

PS Vita – gry od SCE: Resistance: Burning Skies, Escape Plan i inne

Kwestia ta przeszła płynnie w pokaz nowych gier na PS Vita. Na pierwszy ogień poszła produkcja o tytule Resistance: Burning Skies – nowa odsłona serii Resistance, której dewelopingiem, przy wsparciu Insomniac Games, zajmuje się studio Nihilistic Software (znane z PlayStation Heroes oraz Conana). Historia gry osadzona została tuż przed wydarzeniami znanymi z „dwójki”, prezentującymi inwazję Chimer na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Przyszły posiadacz PS Vita wcieli się w niej w nowojorskiego strażaka Toma Riley’a, którego pierwszą bronią będzie siekiera. Tytuł będzie, tradycyjnie dla serii, pierwszoosobową strzelanką. Produkcja wykorzysta większość funkcji konsoli, w tym ekran dotykowy, a także zaoferuje nowy system osłon. Termin premiery Resistance: Burning Skies nie został ujawniony.

Kolejne pokazy poświęcono LittleBigPlanet (prezentacja możliwości ekranu dotykowego oraz współpracy z kamerą – zdjęcia jako tekstury i obiekty w świecie gry) oraz Reality Fighters (bijatyka wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość i oferująca możliwość „przeniesienia” siebie do wirtualnego świata gry). Następnie przyszła pora na ujawnienie logicznej gry zręcznościowej Escape Plan, w której zadaniem gracza będzie zorganizowane ucieczki dwójki bohaterów o imionach Lil i Laarg. Środowiskowe zagadki będziemy rozwiązywać poprzez wciąganie (latanie) i wypuszczanie powietrza (toczenie się po płaszczyznach). Póki co, nie znamy ani daty premiery, ani nawet nazwy dewelopera odpowiedzialnego za Escape Plan.

PS Vita – gry third-party: Ubisoft, Electronic Arts i inne

Po krótkiej prezentacji produkcji opracowywanych przez wewnętrzne zespoły Sony Computer Entertainment, pokuszono się o wymienienie tytułów third-party. Znalazła się wśród nich nowa FIFA od EA Sports, a także sześć pozycji francuskiego wydawcy Ubisoft – specjalna odsłona Assassin’s Creed przewidziana na przyszły rok, port Rayman Origins, kontynuacja Lumines (serii zapoczątkowanej na PSP), wyścigowy Asphalt, Dungeon Hunter Alliance oraz konwersja taneczno-muzycznego Michael Jackson: The Experience. W 2012 roku posiadacze PS Vita zagrają również w Call of Duty, znanego już BioShocka, Virtua Tennis 4 (korzysta z ekranu dotykowego) oraz DUST 514.

Nowy model PSP

Po prezentacji gier na PS Vita, przedstawiony został nowy, budżetowy model konsoli PSP (PSP E-1000), pozbawiony m.in. modułu Wi-Fi. Odświeżona wersja dogorywającej platformy sprzętowej, która trafiła do sklepów w nakładzie 71 milionów sztuk, będzie kosztować 99 euro (ok. 400 złotych). Do jej premiery dojdzie jesienią. Konsola odtworzy wszystkie możliwe gry wydane na PSP, co oznacza, że prawdopodobnie posiadać będzie napęd UMD. Poszerzona zostanie również liczba gier z serii PSP Essentials (po 9,99 euro za sztukę). Znajdą się wśród nich nowe tytuły, m.in. Invizimals: The Lost Tribe, EyePet Adventures oraz FIFA 12.

Konferencja Sony na targach gamescom - obniżka ceny PS3, nowy model PSP, nowe gry na PS Vita - ilustracja #2

Nowe gry na PlayStation Move i wsparcie w znanych tytułach

Tą wiadomością zakończona została część konferencji poświęcona przenośnemu graniu. Przyszła pora na PlayStation 3, a konkretnie zapowiedź nowych gier wykorzystujących PlayStation Move. Znalazł się wśród nich Move Fitness (25 zestawów ćwiczeń, debiut w tym roku), a także niewymagające szerszego opisu DanceStar Party, tworzone przez autorów SingStara. Dowiedzieliśmy się także, że obsługę kontrolera ruchu Sony zaoferuje również kolejna FIFA, a także Ninja Gaiden 3.

Uncharted 3: Oszustwo Drake’a, Resistance 3 i Infamous 2: Festival of Blood

Ilu jest w Europie posiadaczy Move’a? Niestety, nie wiadomo. Wiemy jednak, że do tej pory mieszkańcy Starego Kontynentu zakupili niemal 22 mln sztuk PlayStation 3. To do nich kierowane będą takie gry, jak Resistance 3 (premiera w Europie 7 września) oraz Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (obie w stereoskopowym 3D). Ta ostatnia została zaprezentowana w formie grywalnego dema single player i, zgodnie z oczekiwaniami fanów, zrobiła ogromne wrażenie.

Sony zapowiedziało również grę Infamous 2: Festival of Blood, która pod koniec października zadebiutuje w ofercie PlayStation Network. Gracz przeżyje w niej inwazję wampirów na miasto New Marais. Kierując zainfekowanym Colem McGrathem, będzie miał jeden dzień na zlikwidowanie szefa krwiożerczych bestii. Twórcy obiecują nowe tereny, przeciwników i wiele godzin dodatkowej rozrywki. Obecnie nie wiadomo czy produkcja do poprawnego działania wymagać będzie podstawowej wersji nieSławnego: inFamous 2.

PlayStation 3DTV i obniżka ceny PS3

Jeszcze w tym roku do sprzedaży trafi również zestaw 3DTV (zaanonsowany podczas targów E3) z dwiema parami okularów 3D, dedykowany fanom PlayStation 3. Jego cena ustalona została na poziomie 499 euro (ok. 2000 złotych). Po tym ogłoszeniu przyszła pora na jedną z najistotniejszych informacji, mianowicie obniżkę ceny PS3. Konsola będzie kosztować 249 euro (ok. 1000 złotych), czyli o 50 euro mniej niż do tej pory. Jak dowiedział się serwis Polygamia, oficjalna cena Polsce za model z dyskiem twardym 160 GB wyniesie 999 złotych.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, recenzent magazynu GB More. Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W Gry-Online.pl od 2004 roku – zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do newsroomu i tam pozostać już na wieki (z uśmiechem na twarzy). Obecnie szef działu wiadomości, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki i pracy na najwyższych obrotach. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej