Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 lipca 2010, 10:54

autor: Adrian Werner

Hurraoptymistyczne prognozy sprzedaży StarCrafta II

Nikt przy zdrowych zmysłach nie wątpił, że StarCraft II: Wings of Liberty stanie się wielkim sukcesem finansowym. Okazuje się jednak, że dotychczasowe prognozy mogły być w rzeczywistości zaniżone i sprzedaż najnowszej gry Blizzarda ma spore szanse przewyższyć oczekiwania.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie wątpił, że StarCraft II: Wings of Liberty stanie się wielkim sukcesem finansowym. Okazuje się jednak, że dotychczasowe prognozy mogły być w rzeczywistości zaniżone i sprzedaż najnowszej gry Blizzarda ma spore szanse przewyższyć oczekiwania.

 

Hurraoptymistyczne prognozy sprzedaży StarCrafta II - ilustracja #1

 

Widząc szaleństwo towarzyszące premierze StarCrafta II sporo analityków skorygowało swoje prognozy i oczekuje teraz wyraźnie wyższych wyników sprzedaży. Todd Greenwald z firmy Signal Hill przewiduje, że do końca roku gra znajdzie ponad 5 mln nabywców. Przypomniał, że pierwsza część osiągnęła wynik na poziomie 10 mln, ale aż 5-6 mln z tego sprzedano w samej Korei Południowej. Co więcej, Activision Blizzard może spodziewać się monstrualnych wręcz przychodów. StarCraft II sprzedawany jest bowiem w cenie zarezerwowanej zazwyczaj tylko dla gier na Xboksa 360 i PlayStation 3, jednak w przeciwieństwie do tytułów konsolowych, wydawca nie musi się dzielić zyskami z Sony i Microsoftem. Tradycyjnie firmy te kasują 8-9 dolarów od każdej sprzedanej sztuki gry. Co więcej, Blizzard dysponuje własnym serwisem dystrybucji elektronicznej w postaci Battle.net, więc pieniądze zapłacone za egzemplarze zakupione tą metodą powędrują całkowicie do kieszeni wydawcy. W przypadku fizycznych egzemplarzy około 20% z ceny pudełkowej pobiera sklep, więc zalety dystrybucji cyfrowej są oczywiste.

Z Greenwaldem zgadza się Colin Sebastian (analityk z firmy Lazard Capital Markets), choć jego prognozy są jeszcze bardziej optymistyczne. Przewiduje on, że do końca września sprzedane zostanie 4,5 mln egzemplarzy StarCraft II: Wings of Liberty, a do końca roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 6,5 mln.

 

Hurraoptymistyczne prognozy sprzedaży StarCrafta II - ilustracja #2

 

Na pierwsze oficjalne dane przyjdzie nam jeszcze zapewne poczekać, ale na razie warto się przyjrzeć najnowszym doniesieniom VGChartz. Według obliczeń serwisu (bazujących na analizie danych z Battle.net) w dniu premiery StarCraft II znalazł aż 1,8 mln nabywców. Co ważne, liczba ta nie wlicza wyników z Korei Południowej, gdzie trudno jest zdobyć konkretne dane z powodu alternatywnych metod dystrybucji tej gry. Jeśli chodzi o podział według kontynentu, to 57% z tego 1,8 miliona rozeszło się w obu Amerykach, a 43% w Europie. Warto też wspomnieć, że według serwisu 31% sprzedanych egzemplarzy nabyto w dystrybucji elektronicznej.

Wynik na poziomie 1,8 mln uczyniłby z Wings of Liberty jedną z najszybciej sprzedających się gier pecetowych w historii. Jak dotąd rekord dzierży inna produkcja Blizzarda, czyli World of Warcraft: Wrath of the Lich King. Dodatek ten w dniu premiery kupiło aż 2,8 mln osób na całym świecie. Ciekawe, czy po doliczeniu danych z Azji uda się drugiemu StarCraftowi zwalić z tronu Króla Lisza.

Ostatnia aktualizacja: 2010-07-29

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.