Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 kwietnia 2019, 19:36

autor: "Vergil"

Gry zebrały miliard dolarów na Kickstarterze

Serwis Kickstarter istnieje od 2009 roku, a wśród najchętniej wspieranych na nim projektów prym wiodą wszelkiej maści gry. Przez ostatnie dziesięć lat gracze ufundowali niemal siedemnaście tysięcy takich projektów, wydając na nie ponad miliard dolarów.

Przez niemal dziesięć lat, które minęły od powstania serwisu Kickstarter, jego użytkownicy wsparli niemal 162 tysiące rozmaitych projektów. Wśród nich znalazło się blisko siedemnaście tysięcy gier (mowa zarówno o grach wideo, jak i o grach stołowych), których powstanie umożliwiły wpłaty od ponad 3,2 milionów osób. Dzisiaj włodarze platformy pochwalili się, że łączna kwota środków przekazanych przez graczy na wybrane przez nich projekty przekroczyła miliard dolarów.

Załoga Kickstartera bynajmniej nie zamierza spocząć na laurach; walcząc o to, by jak najszybciej poprawić ów wynik, zwraca uwagę na fakt, że obecnie trwają zbiórki funduszy na ciekawie zapowiadające się pozycje. Wśród nich pojawia się przygodówka zatytułowana Firmament, nad którą pracują autorzy kultowego Mysta.

SUPERHOT to jedna z polskich gier, które odniosły sukces na Kickstarterze. - Gry zebrały miliard dolarów na Kickstarterze - wiadomość - 2019-04-18
SUPERHOT to jedna z polskich gier, które odniosły sukces na Kickstarterze.

Dzięki hojności użytkowników Kickstartera mogły powstać hity pokroju Shovel Knighta, Darkest Dungeon czy choćby serii The Banner Saga. Nie są to jednak tytuły, które odniosły tam największy sukces. Na szczycie kickstarterowej „listy przebojów” można bowiem znaleźć takie pozycje, jak Shenmue III (które zdobyło ponad 6 milionów dolarów), Bloodstained: Ritual of the Night (gracze wpłacili na tę produkcję ponad 5,5 miliona dolarów), Torment: Tides of Numenera (zdobywcę ponad 4 milionów dolarów), Pillars of Eternity (które otrzymało od graczy niemal 4 miliony dolarów) czy Psychonauts 2 (projekt wsparto kwotą 3,8 milionów dolarów).

Warto przy tym odnotować, że to na Kickstarterze narodził się Oculus Rift (zbierając niemal 2,5 miliona dolarów), a także zapomniana już konsola Ouya (zdobywając ponad 8,5 miliona dolarów). Wracając jednak do gier – użytkownicy Kickstartera umożliwili powstanie takich tytułów rodem z Polski, jak SUPERHOT, Agony, Hard West, Lust for Darkness czy 911 Operator. Obecnie natomiast trwa zbiórka funduszy między innymi na obiecująco zapowiadające się Chernobylite.

  1. Strona internetowa serwisu Kickstarter