Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Chernobylite (PC)

Chernobylite

Przygodowa gra akcji FPP typu survival horror, stworzona przez polskie studio The Farm 51 – autorów m.in. Get Even i strzelanki World War 3. Rozgrywka toczy się w tzw. Strefie Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Akcji | FPP | science fiction | survival horror | horror | elementy RPG | polskie | crowdfunding | przygodowe gry akcji

Okładka Chernobylite (PC)

data premiery gry:

2020

PC PS4 XONE

Chernobylite jest pierwszoosobową przygodową grą akcji z podgatunku survival horror, której akcja toczy się w tzw. Strefie Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tytuł kładzie nacisk na opowieść oraz piękną oprawę graficzną, wykonaną w oparciu o silnik Unreal Engine 4 i technologię fotogrametrii. Za stworzenie tej produkcji odpowiada polskie studio The Farm 51 – autorzy m.in. Get Even.

Fabuła

Głównym bohaterem Chernobylite jest fizyk, którego ukochana przepadła bez śladu w czasie wydarzeń powiązanych z katastrofą nuklearną w Czarnobylu. Choć od tego czasu minęło już 30 lat, mężczyzna nigdy nie pogodził się ze stratą. Chcąc w końcu uporać się z przeszłością, protagonista powraca do miejsca tragedii, obecnie nazywanego Czarnobylską Strefą Wykluczenia. Okazuje się, że w Strefie wydobywana jest tajemnicza substancja (tytułowy czarnobylit), a teren kontrolowany jest przez armię. W ciemności czają się jednak jeszcze groźniejsze, nadnaturalne rzeczy…

Mechanika

W przeciwieństwie do wielu innych survival horrorów, Chernobylite oferuje historię opowiadaną nieliniowo i połączoną ze swobodną eksploracją świata (ale nie jest to sandbox). Rozgrywka polega na zbieraniu informacji, rozwiązywaniu zagadek i radzeniu sobie z niebezpieczeństwami (można zarówno ich unikać, jak i z nimi walczyć). Duże znaczenie mają tutaj wybory, które podejmuje gracz – m.in. komu zdecydujemy się zaufać. Decyzje kształtują także otoczenie i wpływają na naszych towarzyszy. W produkcji znajdziemy też walkę – odpowiedzialny za nią system nie odbiega od standardów typowych dla pierwszoosobowych strzelanek.

Poza potworami i żołnierzami źródłem niebezpieczeństwa może być samo otoczenie – twórcy zawarli w swoim tytule garść mechanik charakterystycznych dla gier survivalowych. Chodzi tutaj np. gromadzenie zapasów i używanie rozbudowanego systemu rzemiosła, który pozwala naszemu protagoniście tworzyć wiele przydatnych przedmiotów (m.in. broń i inny ekwipunek umożliwiający przetrwanie), a także ulepszać już posiadany sprzęt. Nieoceniona okazuje się w tym przypadku zdobyta przez bohatera rozległa wiedza z zakresu fizyki oraz chemii.

Tryby gry

W Chernobylite możemy grać wyłącznie samotnie. Twórcy nie przygotowali żadnego trybu wieloosobowego.

Kwestie techniczne

Chernobylite posiada realistyczną, trójwymiarową grafikę, za którą odpowiada zaawansowany silnik Unreal Engine 4. Podobnie jak w przypadku Get Even, deweloperzy postanowili wykorzystać technikę fotogrametrii Reality 51 (chodzi o skanowanie 3D). Dzięki temu w grze znajdziemy wierne odwzorowane prawdziwe miejsca z Czarnobyla.

Ciekawostki

By zapewnić swojej grze jak największy autentyzm, twórcy odbyli podróż do Czarnobyla i przygotowali w jej trakcie bogatą dokumentację. Przed stworzeniem Chernobylite skorzystali z niej przy opracowywaniu edukacyjno-rozrywkowego Chernobyl VR Project.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 118 głosów czytelników.

Gry podobne do Chernobylite

Wymagania wiekowe Chernobylite

18+

Wymagania sprzętowe Chernobylite

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4790K 4.0 GHz, 16 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza, 45 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon HD 7870 lub lepsza, 45 GB HDD, Windows 7 SP1 64-bit

Chernobylite na 30-minutowym gameplayu
Chernobylite na 30-minutowym gameplayu

wiadomość19 kwietnia 2019

Rodzimy zespół The Farm 51 opublikował prawie 30-minutowy gameplay z Chernobylite, czyli survival horroru, który zabierze nas do czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

Chernobylite - ruszyła zbiórka na Kickstarterze. Nowe materiały wideo
Chernobylite - ruszyła zbiórka na Kickstarterze. Nowe materiały wideo

wiadomość11 kwietnia 2019

Gliwickie studio The Farm 51 rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na platformie Kickstarter. Jej celem jest zdobycie dodatkowych stu tysięcy dolarów na rozbudowę grywalnego obszaru w Chernobylite. Przy okazji twórcy podzielili się nowymi materiałami wideo z gry.

Pierwszy gameplay teaser Chernobylite. Gra trafi na Kickstartera
Pierwszy gameplay teaser Chernobylite. Gra trafi na Kickstartera

wiadomość21 marca 2019

Chernobylite, czyli polski survival horror, którego akcja zostanie osadzona w czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, otrzymał pierwszy materiał wideo z rozgrywki. Poza tym stojące za nim studio The Farm 51 zapowiada, że tytuł doczeka się kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze.

Chernobylite - wymagania sprzętowe i orientacyjna data premiery
Chernobylite - wymagania sprzętowe i orientacyjna data premiery

wiadomość9 lutego 2019

Poznaliśmy wymagania sprzętowe i orientacyjny termin premiery Chernobylite, czyli survival horroru, nad którym pracuje polskie studio The Farm 51.

Chernobylite – pierwszy zwiastun i nowe informacje o grze The Farm 51
Chernobylite – pierwszy zwiastun i nowe informacje o grze The Farm 51

wiadomość7 lutego 2019

Gliwickie studio The Farm 51 przedstawiło sporo nowych informacji na temat swojego kolejnego tytułu – ambitnego survival horrrou Chernobylite, który zabierze nas do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

PC
PS4
XONE