Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4PS5XONEXSX
Okładka Chernobylite (PC)

Chernobylite

Przygodowa gra akcji FPP typu survival horror, stworzona przez polskie studio The Farm 51 – autorów m.in. Get Even i World War 3. Rozgrywka w Chernobylite toczy się w tzw. Strefie Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Akcji | FPP | science fiction | survival horror | horror | elementy RPG | polskie | crowdfunding | przygodowe gry akcji | Find Your Next Game

Okładka Chernobylite (PC)

data premiery gry:

cze2021

PC

Chernobylite jest pierwszoosobową przygodową grą akcji z podgatunku survival horror, której akcja toczy się w tzw. Strefie Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Tytuł kładzie nacisk na opowieść oraz piękną oprawę graficzną, wykonaną w oparciu o silnik Unreal Engine 4 i technologię fotogrametrii. Za stworzenie tej produkcji odpowiada polskie studio The Farm 51 – autorzy m.in. Get Even.

Fabuła

Głównym bohaterem Chernobylite jest fizyk o imieniu Igor, którego ukochana przepadła bez śladu w czasie wydarzeń powiązanych z katastrofą nuklearną w Czarnobylu. Choć od tego czasu minęło już 30 lat, mężczyzna nigdy nie pogodził się ze stratą. Chcąc odnaleźć zaginioną miłość, protagonista powraca do miejsca tragedii, obecnie nazywanego Czarnobylską Strefą Wykluczenia. Okazuje się, że w Strefie wydobywana jest tajemnicza substancja (tytułowy czarnobylit), a teren kontrolowany jest przez armię. W ciemności czają się jednak jeszcze groźniejsze, nadnaturalne rzeczy…

Mechanika

W przeciwieństwie do wielu innych survival horrorów, Chernobylite oferuje historię opowiadaną nieliniowo, połączoną ze swobodną eksploracją świata podzielonego na szereg mniejszych lokacji. Rozgrywka polega na zbieraniu informacji, rozwiązywaniu zagadek i radzeniu sobie z niebezpieczeństwami (można zarówno ich unikać, jak i z nimi walczyć). Duże znaczenie mają tutaj wybory, które podejmuje gracz – m.in. komu zdecyduje się zaufać. Decyzje kształtują także otoczenie i wpływają na towarzyszy. W produkcji znajdziemy też walkę – odpowiedzialny za nią system nie odbiega od standardów typowych dla pierwszoosobowych strzelanek.

Poza potworami i żołnierzami źródłem niebezpieczeństwa może być samo otoczenie – twórcy zawarli w swoim tytule garść mechanik charakterystycznych dla gier survivalowych. Chodzi tutaj np. gromadzenie zapasów i używanie rozbudowanego systemu rzemiosła, który pozwala naszemu protagoniście tworzyć wiele przydatnych przedmiotów (m.in. broń i inny ekwipunek umożliwiający przetrwanie), a także ulepszać już posiadany sprzęt. Nieoceniona okazuje się w tym przypadku zdobyta przez bohatera rozległa wiedza z zakresu fizyki oraz chemii. Na terenie Zony nie zabrakło także stref z wysokim promieniowaniem, które mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu bohatera.

Tryby gry

W Chernobylite możemy grać wyłącznie samotnie. Twórcy nie przygotowali żadnego trybu wieloosobowego.

Kwestie techniczne

Chernobylite posiada realistyczną, trójwymiarową grafikę, za którą odpowiada zaawansowany silnik Unreal Engine 4. Podobnie jak w przypadku Get Even, deweloperzy postanowili wykorzystać technikę fotogrametrii Reality 51 (chodzi o skanowanie 3D). Dzięki temu w grze znajdziemy wierne odwzorowane prawdziwe miejsca z Czarnobyla.

Ciekawostki

By zapewnić swojej grze jak największy autentyzm, twórcy odbyli podróż do Czarnobyla i przygotowali w jej trakcie bogatą dokumentację. Przed stworzeniem Chernobylite skorzystali z niej przy opracowywaniu edukacyjno-rozrywkowego Chernobyl VR Project.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 761 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Gry podobne do Chernobylite

Wymagania wiekowe Chernobylite

18+

Wymagania sprzętowe Chernobylite

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4790K 4.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 45 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8/10 64-bit
Premiera pełnej wersji Chernobylite w drugim kwartale tego roku. Gra będzie większa
Premiera pełnej wersji Chernobylite w drugim kwartale tego roku. Gra będzie większa

wiadomość22 stycznia 2021

Deweloperzy odpowiedzialni za Chernobylite – polskie studio The Farm 51 – poinformowali, że pełna wersja wspomnianego survival horroru ukaże się dopiero w drugim kwartale bieżącego roku. Gra będzie jednak bardziej rozbudowana.

Twórcy Chernobylite zdradzają, co trafi do gry w kolejnych aktualizacjach
Twórcy Chernobylite zdradzają, co trafi do gry w kolejnych aktualizacjach

wiadomość27 października 2019

Polskie studio The Farm 51 podziękowało graczom za zaangażowanie we wczesnym dostępie Chernobylite oraz zapowiedziało kolejne aktualizacje przez najbliższy rok. Do gry trafi sporo nowych broni, lokacji oraz misji, a także kilka funkcji, na które najbardziej czekają fani.

Premiera ostatniej aktualizacji AC Odyssey, debiut Chernobylite we wczesnym dostępie i inne wieści
Premiera ostatniej aktualizacji AC Odyssey, debiut Chernobylite we wczesnym dostępie i inne wieści

wiadomość17 października 2019

Dziś piszemy o debiucie polskiego survival horroru Chernobylite we wczesnym dostępie, halloweenowej aktualizacji Sea of Thieves oraz premierze finałowego patcha do Assassin's Creed: Odyssey. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Chernobylite - podano datę wczesnego dostępu na Steamie
Chernobylite - podano datę wczesnego dostępu na Steamie

wiadomość13 września 2019

Polskie studio The Farm 51 ustaliło datę wprowadzenia gry Chernobylite do wczesnego dostępu na Steam. Stanie się to już niebawem, a pełnej wersji możemy spodziewać się w 2020 roku.

Chernobylite na obszernym gameplayu
Chernobylite na obszernym gameplayu

wiadomość27 sierpnia 2019

Polskie studio The Farm 51 opublikowało obszerny gameplay z gry Chernobylite, która zmierza na PC, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Możemy na nim zobaczyć infiltrację elektrowni w Czarnobylu, a także przekonać się, w jaki sposób zawaliłoby się Oko Moskwy, gdyby ktoś zdecydował się je wysadzić.

PC
PS4
XONE
PS5
XSX