Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4
Okładka Chernobyl VR Project (PC)

Chernobyl VR Project

Niecodzienna produkcja eksploracyjna, która za pomocą urządzeń do rzeczywistości wirtualnej pozwala użytkownikom zwiedzić ruiny elektrowni w Czarnobylu i miasteczka Prypeć.

Symulacje | FPP | polskie | Oculus Rift | PlayStation VR | eksploracyjne | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Chernobyl VR Project (PC)

data premiery gry:

27wrz2016

PC

29wrz2017

PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Chernobyl VR Project to przygotowana dla uczczenia 30 rocznicy katastrofy w Czarnobylu unikatowa produkcja, stanowiąca swoiste połączenie świata gier komputerowych z programem edukacyjnym oraz filmową narracją. Tytuł zaprojektowany do współpracy z goglami rzeczywistości wirtualnej ukazał się na platformie PS4 i PC, a za jego powstanie odpowiada rodzime, gliwickie studio The Farm 51, znane wcześniej z takich gier, jak Deadfall Adventures, Painkiller: Hell & Damnation czy seria NecroVision.

Mechanika

26 kwietnia 1986 roku awaria reaktora w bloku nr 4 elektrowni jądrowej w Czarnobylu doprowadziła do wybuchu wodoru, wzniecenia pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych, dając początek największej w historii katastrofie przemysłowej i ekologicznej. W jej wyniku skażeniu uległ olbrzymi teren nie tylko wokół elektrowni, ale na rozległym obszarze Ukrainy, Rosji oraz Białorusi, a chmura radioaktywna dotarła także do innych krajach europejskich, w tym Polski. W efekcie tragedii z okolic Czarnobyla oraz sąsiadującego z nim miasta Prypeć wysiedlono ok. 350 tysięcy osób, których mieszkania i miejsca pracy zostały porzucone w przeciągu kilku godzin. Wiele osób nie uniknęło jednak okrutnych konsekwencji wybuchu i w przeciągu następnych lat zmarło na choroby związane z promieniowaniem.

Wychodząc z założenia, że dramatyczna historia Czarnobyla nie powinna być sprowadzana tylko i wyłącznie do poziomu błahej gry akcji, twórcy ze studia The Farm 51 przygotowali unikatowe przedsięwzięcie, będące rodzajem wirtualnej wycieczki po Czarnobylu i Prypeci. Celem rodzimego dewelopera było zaś wykorzystanie mechaniki gier wideo oraz najnowszych osiągnięć techniki komputerowej do stworzenia interaktywnej opowieści na temat tragicznych losów ludzi oraz miejsca, które dotknęła katastrofa.

Kwestie techniczne

Wydany na platformie PS4 i PC Chernobyl VR Project to produkcja stworzona od podstaw z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej. Podczas tworzenia aplikacji wykorzystano autorską technologię studia The Farm 51 o nazwie Reality 51, w pełni przystosowaną do dynamicznie rozwijającego się rynku VR. Czyni ona użytek z całego szeregu nowoczesnych rozwiązań graficznych, takich jak zaawansowane skanowanie 3D lokacji i obiektów, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe i rozwiązania augmented reality (czyli tzw. rzeczywistości rozszerzonej).

Dodatkowe informacje

Przygotowując Chernobyl VR Project, twórcy ze studia The Farm 51 dotarli do wielu osób, dla których katastrofa ma wymiar prywatny, a czasem rodzinny i odbyli szereg spotkań z ludźmi, którzy byli w okolicach Czarnobyla w trakcie wybuchu. Deweloperom udało się także uzyskać istotne wsparcie od wielu znanych osób, m.in. noblistki Swietłany Aleksijewicz (autorki książki Czarnobylska Modlitwa) oraz legendarnego boksera, a następnie mera Kijowa, Witalija Kliczki. Studio The Farm 51 podjęło też decyzję, że w zależności od wersji programu część przychodów z jego sprzedaży (10, 30 lub 60 procent) przekazana zostanie na rzecz fundacji, zajmujących się pomocą ofiarom tragedii.

Zobacz pełny opis gry

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do Chernobyl VR Project

Wymagania wiekowe Chernobyl VR Project

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Chernobyl VR Project

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-4690 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
  • 12.31 GB HDD
  • Windows 7/8/10
Wieści ze świata (Slime Rancher, Chernobyl VR Project, WWE 2K18, Yakuza 6) 18/8/2017
Wieści ze świata (Slime Rancher, Chernobyl VR Project, WWE 2K18, Yakuza 6) 18/8/2017

wiadomość18 sierpnia 2017

Dziś piszemy o milionowym zainteresowaniu Slime Rancherem, Chernobyl VR Project na PlayStation VR, 47 wrestlerach z WWE 2K18 i dacie premiery gry Yakuza 6: The Song of Life na Zachodzie wraz z edycją kolekcjonerską tytułu. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Wieści ze świata (Fallout 4, Monster Hunter X, Indivisible, Chernobyl VR Project) 3/12/2015
Wieści ze świata (Fallout 4, Monster Hunter X, Indivisible, Chernobyl VR Project) 3/12/2015

wiadomość3 grudnia 2015

Dziś piszemy m.in. o beta patchu 1.2.37 dla gry Fallout 4, sprzedaży Monster Hunter X, polskiej aplikacji Chernobyl VR Project oraz udanej zbiórce pieniędzy na Indivisible. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PC
PS4