Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 sierpnia 2009, 10:10

autor: Piotr Doroń

Gran Turismo 5 - 1000 samochodów, co najmniej 60 tras i współpraca z YouTube

Firma Polyphony Digital przedstawiła – najprawdopodobniej nieco przedwcześnie – nowe informacje na temat Gran Turismo 5. Dokonała tego poprzez publikację na łamach japońskiego serwisu poświęconego marce GT wiadomości, która została jednak z niewiadomych przyczyn bardzo szybko zdjęta. Szczęśliwie zachodni fani zdążyli zapisać i przetłumaczyć wszystkie fakty.

Firma Polyphony Digital przedstawiła – najprawdopodobniej nieco przedwcześnie – nowe informacje na temat Gran Turismo 5. Dokonała tego poprzez publikację na łamach japońskiego serwisu poświęconego marce GT wiadomości, która została jednak z niewiadomych przyczyn bardzo szybko zdjęta. Szczęśliwie zachodni fani zdążyli zapisać i przetłumaczyć wszystkie fakty. Najważniejsze z nich prezentujemy poniżej.

Gran Turismo 5 - 1000 samochodów, co najmniej 60 tras i współpraca z YouTube - ilustracja #1

Dowiedzieliśmy się w ten sposób, że w Gran Turismo 5 zawartych zostanie 1000 samochodów. Najprawdopodobniej 170 z nich będzie modelami Premium. Oznacza to, że twórcy odwzorowali z niezwykłą dokładnością nie tylko nadwozie, ale również wnętrze takiego samochodu, co objawi się przede wszystkim w możliwości kierowania pojazdem z jego wnętrza (zasiadając w kokpicie odwzorowanym w najdrobniejszych szczegółach). Co więcej, każdy z nich będzie podatny na zniszczenia. Destrukcja przebiegać będzie w czasie rzeczywistym, a skala uszkodzeń zależeć ma od wielu odrębnych czynników (prędkość, kąt nachylenia itd.). Efekty bliskich spotkań z bandami i innymi pojazdami widać będzie także wewnątrz maszyny.

Ciężko stwierdzić natomiast, jak będą się zachowywać pozostałe pojazdy. Istnieje bowiem możliwość, że będą to standardowe modele pozbawione widoku z wewnątrz, a także nie wspierające systemu zniszczeń. Kwestia ta wymaga jednak wyjaśnienia ze strony Polyphony. Pewnym jest natomiast, że zdecydowana większość samochodów znana nam już będzie z poprzednich odsłon serii. W sumie nic dziwnego – oferowały one przecież ogromną liczbę wirtualnych odpowiedników istniejących w rzeczywistości krążowników szos. Pewnym jest jednak, że około 200-250 pojazdów będzie zupełnie nowych.

Do naszej dyspozycji oddanych zostanie również 60 tras i torów, przy czym istnieje szansa, że liczba ta wzrośnie do 80. Przetestujemy na nich nie tylko niedostępne wcześniej maszyny, ale również nowy silnik fizyczny odpowiedzialny za ich zachowanie na drodze. Możliwe, że samochody będą zaliczać efektowne kraksy, z dachowaniem włącznie. W ich trakcie przygrywać nam będzie nie tylko ścieżka dźwiękowa zaproponowana przez Polyphony, ale także własne utwory zgrane na dysk twardy konsoli PlayStation 3. Warto również zauważyć, że GT5 oferować będzie możliwość wysyłania najciekawszych powtórek na serwis YouTube, co z pewnością przypadnie do gustu graczom o zacięciu filmowca.

Interesująco zapowiada się również wsparcie dla kamery PlayStationEye. Otóż, będzie ona śledzić ruchy naszej głowy i przenosić je do wirtualnego świata, dzięki czemu uzyskamy możliwość rozglądania się w kokpitach samochodów.

Powyższe fakty powinny zostać potwierdzone w najbliższym czasie. Więcej informacji na temat Gran Turismo 5 zostanie ujawnionych w trakcie wrześniowych targów Tokyo Game Show. Póki co proponujemy Wam zapoznanie się m.in. z naszą Encyklopedią. Przypominamy również, że w GT5 znajdą się nocne wyścigi, turnieje NASCAR, a także zmienne warunki atmosferyczne.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej