Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lutego 2014, 14:00

autor: luckie

Franko 2 – IMGN.pro światowym wydawcą sequela polskiej bijatyki

Światowym wydawcą polskiej gry Franko 2 została firma IMGN.pro. Fakt posiadania przez grę dystrybutora oznacza, że ta swojska bijatyka w stylu retro powstanie bez względu na wynik crowdfundingowej zbiórki. Do tej pory w serwisie Wspieram.to uzbierano 75% kwoty docelowej.

Polskie realia nadają grze niepowtarzalnego klimatu
Polskie realia nadają grze niepowtarzalnego klimatu
Franko 2 w skrócie
  1. Producent: World Software
  2. Wydawca: IMGN.pro
  3. Gatunek: chodzona bijatyka
  4. Cechy szczególne: kontynuacja kultowej polskiej gry z 1994 roku
  5. Platformy docelowe: PC (Windows, Linux), Mac, urządzenia mobilne (iOS, Android)
  6. Data premiery: lipiec 2014 roku

Polska firma IMGN.pro poinformowała, że zajmie się dystrybucją gry Franko 2 na świecie. Tak więc tytuł powstanie, nawet jeśli nie uda się uzbierać kwoty, o jaką twórcy poprosili za pośrednictwem serwisu Wspieram.to. Wielu rodaków, którzy z rozrzewnieniem spoglądają w przeszłość do czasów, gdy na rynku gier rządziły produkcje na Amigę, wiąże z tym Franko 2 spore nadzieje. Franko: The Crazy Revenge podbił serca graczy w 1994 roku, stanowiąc polski odpowiednik chodzonych bijatyk pokroju Double Dragon czy Golden Axe, popularnych w owych czasach na automatach. Po dwudziestu latach Franko ma realną szansę powrócić. Za kontynuację legendarnego tytułu odpowiadają twórcy oryginału – Tomasz Tomaszek oraz Mariusz Pawluk. Ponadto do ekipy dołączyły dwie kolejne osoby: Przemysław Nogaj (programista) i Aleksandra Nazdraczew (grafik). O współpracy z czteroosobową ekipą składającą się na studio World Software, Łukasz Kubiak z IMGN.pro powiedział:

Kiedy tylko usłyszeliśmy o pracach nad Franko 2, byliśmy mocno podekscytowani. Tym bardziej, gdy okazało się, że za projektem stoją ludzie odpowiedzialni za pierwszą część gry; wiedzieliśmy już, że mamy do czynienia z powrotem legendy. To fantastyczne uczucie móc współpracować z oryginalnymi twórcami tytułu, który był dla wielu z nas swoistą inicjacą w świecie gier komputerowych.

Inny przedstawiciel wydawcy, Bartosz Moskała, dodał:

Franko 2 to gra w której widzimy ogromny potencjał. Na naszym rodzimym rynku to sequel tytułu, o którym bez wątpienia można powiedzieć – kultowy. Jeśli chodzi o rynek globalny, gra doskonale wpisuje się w aktualnie panujące trendy dotyczące niezależnych produkcji ocierających się o klimat retro. Oczywista dla rodzimych graczy atrakcyjność tła fabularnego Franko 2, ukazującego nasze polskie realia w nieco krzywym zwierciadle, może być równie atrakcyjna dla globalnych odbiorców, oferując im pewną dozę egzotyki.

Bez względu na wynik zbiórki wydanie Franko 2 raczej nie jest już zagrożone
Bez względu na wynik zbiórki wydanie Franko 2 raczej nie jest już zagrożone

Obecnie w serwisie Wspieram.to trwa zbiórka crowdfundingowa na rzecz Franko 2. Do końca akcji pozostały 23 dni, przy czym do tej pory udało się zebrać 75% wyznaczonej sumy (26 tys. z 34,5 tys. złotych). Dobrowolne wpłaty zaczynają się już od złotówki, ale jeśli naprawdę czekacie na sequel Franko, warto podarować twórcom co najmniej 20 zł – za tę kwotę zagwarantujecie sobie dostęp do cyfrowej wersji Franko 2 na komputery PC (Windows, Linux) lub Mac po premierze. Debiut tytułu zaplanowano na lipiec 2014 roku. W późniejszym czasie planowane jest również wydanie na urządzenia mobilne (iOS, Android), a także na kultową Amigę.

  1. Zbiórka pieniędzy na grę Franko 2

A tutaj znajdziecie coś, co pozwoli zatrzymać się na chwilkę i powspominać stare dobre czasy: