Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360ANDiOS
Okładka Golden Axe (PC)

Golden Axe

Osadzona w realiach fantasy side-scrollowa bijatyka z kategorii slasherów, będąca konwersją przebojowej produkcji z automatów firmy SEGA.

Akcji | fantasy | 2D | beat 'em up | na 2 osoby

Okładka Golden Axe (PC)

producent: SEGA

wydawca: SEGA

data premiery gry:

20wrz1990

PC

11lip2007

X360

20cze2009

iOS

6lip2011

PS3

31sie2017

AND
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Źle się dzieje w królestwie Yurii. Żyjący dotąd w spokoju i dostatku mieszkańcy tej krainy, zostali zaatakowani przez nikczemnego rycerza i jego hordy upadłych wojowników. Jak by tego było mało Death Adder – bo tak nazywa się ów łotr – porwał króla oraz jego córkę – prawowitą następczynię tronu, i uwięził ich w lochach niedostępnego zamku. Wydawało się, że wszystko jest stracone, wszak żołnierze armii królewskiej dawno zginęli w walkach z wojskami Death Addera. Na szczęście pojawiasz się Ty, ostatni sprawiedliwy, który za pomocą wiernego oręża dokona słusznej zemsty.

Gracz wybiera spośród trzech wojowników. Ax-Battler to barbarzyńca z przygranicznych terenów Yurii, okryty chwałą za męstwo w walce. O inwazji Death Addera nic nie wiedział, jako że od dawna był w trakcie niebezpiecznej wyprawy. Po powrocie do domu, widząc śmierć matki zamęczonej przez wrogie wojska, poprzysiągł Death Adderowi krwawą zemstę. Nie spocznie póki zły rycerz nie padnie od ciosu jego miecza. Podobnymi pobudkami kieruje się Gilius Thunderhead, krasnolud z kopalni Wolud. Broniąc swoich włości przed armią Death Addera, widział jak z ręki wroga pada jego brat bliźniak. Jako, że krasnoludzi są silnie związani ze swoimi krewnymi, Gilius poprzysiągł dopaść głównego prowodyra całego zamieszania a następnie popełnić samobójstwo i zjednoczyć się z duszą brata. Trzecim śmiałkiem jest kobieta – Tyris Flame – ostatnia, żyjąca przedstawicielka Amazonek. Wszystkie członkinie jej plemienia zostały zgładzone na rozkaz Death Addera a świętą dżunglę – ich dom – zrównano z ziemią. Zemsta przygnała Tyris do Yurii, gdzie szerzy terror jej kat i oprawca. Amazonka poprzysięgła, że już niedługo diametralnie to zmieni...

Wszyscy troje, oprócz wysokich umiejętności we władaniu orężem, posiadają też niezłą wiedzę na temat magii. Każdy z bohaterów dysponuje jednym czarem, którego siła uzależniona jest od tego, ile posiadamy niebieskich dzbanów – będących odpowiednikiem many. Dzbany kolekcjonować można kopiąc pojawiające się od czasu do czasu skrzaty. Biorąc pod uwagę, że nie zdarza się to zbyt często, zaklęcia warto wykorzystywać przeciwko najgroźniejszym przeciwnikom – najlepiej oczywiście mając w pełni naładowaną energię. Oprócz katowania wrogów za pomocą miecza, bohaterowie będą mogli także skorzystać z usług smoków, którymi ciosy zadaje się efektywniej niż podczas walki wręcz. Zwierzę trzeba jednak najpierw okiełznać, zwalając na ziemię jego dotychczasowego pana. Akcja gry podzielona jest na kilka odcinków, które kolejno wyznaczają drogę do zamku Death Addera. Oczywiście, im dalej tym, trudniej – pojawia się więcej przeciwników, w dodatku bardziej wytrzymałych – dlatego też trzeba przygotować się na ostrą jatkę.

Gra umożliwia zabawę dwóm osobom naraz, zarówno w trybie przygodowym, jak i klasycznym pojedynku – jeden na jednego. Jeśli nie mamy chętnego do młócki, możemy także samotnie spróbować się w obu trybach. Klasyczny pojedynek różni się tylko tym, że zamiast drugiego bohatera, kolejno będą atakować nas coraz liczniejsze hordy przeciwników.

Bez wątpienia, Golden Axe to udana konwersja z automatów. Ładna grafika (zwłaszcza w VGA), przyjemna oprawa dźwiękowa oraz wysoka grywalność sprawiają, że w PeCetową adaptację hitu tłucze się tak samo dobrze jak w oryginał, o ile oczywiście posiada się joystick – sterowanie za pomocą klawiatury jest bowiem dosyć uciążliwe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 288 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Golden Axe

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Golden Axe

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Golden Axe nowej generacji
Golden Axe nowej generacji

wiadomość10 maja 2006

Niewątpliwą klasykę gatunku tzw. chodzonych bijatyk stanowi gra pt. Golden Axe, wprowadzona początkowo (tj. w 1989 roku) do salonów z automatami coin-op, a później również do świata komputerów i konsol. Korporacja Sega chce przy pomocy platform nowej generacji (konkretnie mowa o PS3 i X360) przypomnieć nam dawne czasy w oprawie audiowizualnej na miarę XXI wieku.

PC
X360
PS3
AND
iOS